Odstąpienia od projektu budowlanego i samowola budowlana w jednym

16 komentarzy

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których część nieruchomości stanowi odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowdlaego, a część całkowicie samowolnie wzniesiony obiekt.

Jaką wówczas zastosować procedurę do likwidacji samowolnie wykonanych robót?

Czy procedurę związaną z likwidacją samowoli budowlanej, czy też procedurę naprawczą dla odstąpień od zatwierdzonego projektu ?

pajęczyna
W takiej sytuacji nadzór budowlany powinien zastosować dwa odrębne tryby postępowania w stosunku do każdej części obiektu, a więc procedurę naprawczą wobec części zrealizowanej z odstąpieniem od projektu budowlanego oraz tryb dotyczący samowoli budowlanej względem części rozbudowanej.

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Malwina
Malwina
5 lat temu

Witam,
mam takie zapytanie : jest projekt budowlany z wydanymi WZ i ma wydane pozwolenie na rozbudowę /istnieje dom X , który ma mieć dobudowaną nową część, na co zostało wydane PB/
W trakcie budowy nowej części jej inwestor samowolnie likwiduje część kubatury domu X , która została zatwierdzona w PB/jest na mapach od początku budowy domu X , jak również na nowych planach rozbudowy/.
Rozbiórka nie została nigdzie zgłoszona, a była to część uŻytkowa budynku X
Czy w tym wypadku wymagane byłoby zastepcze PB czy jest to samowola z wszystkimi nastepstwami ?

Elżbieta
Elżbieta
5 lat temu

Witam,

Mam następujący problem – wybudowałam śmietnik na granicy działki. Byłam przekonana, że taką możliwość daje mi paragraf 23 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Akurat na sąsiedniej działce rozpoczęła się budowa i porozumieliśmy się z sąsiadami, że wybudujemy śmietniki tak, aby się stykały, czyli na granicy działek. Sąsiedzi podpisali stosowane oświadczenie, które dołączyliśmy do dokumentacji związanej z odbiorem budynku. Dodam, że na zatwierdzonym planie zagospodarowania śmietnik był umiejscowiony ok 2 m od granicy, musiało tak być ponieważ nie otrzymałabym pozwolenia na budowę. Byłam przekonana, że będzie to można skorygować właśnie przy okazji zawiadomienia o zakończeniu budowy. Niestety nadzór budowlany stanowczo sprzeciwia się takiej lokalizacji śmietnika, interpretując powołany wcześniej przepis, jako możliwość wybudowania śmietnika przy granicy jeżeli na działce sąsiedniej już istnieje podobny obiekt. Podjęłam wobec tego decyzję, że wyznaczę na działce inne miejsce składowania śmieci (mniej więcej w tym miejscu gdzie uprzednio miał się znajdować śmietnik), a wybudowany obiekt przekwalifikuję na składzik na narzędzia ogrodnicze. Nie wiem tylko jaką procedurę zastosować – czy potraktować śmietnik jako samowolnie wybudowany obiekt (w tym wypadku budynek gospodarczy, bo tylko taki może być wybudowany w granicy działki), czy procedurę naprawczą dla odstąpień od zatwierdzonego projektu? Co będzie gorsze dla mnie jako inwestora, najbardziej boję się kontroli nadzoru i konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Justyna
Justyna
5 lat temu

Witam, dziadek przepisał na mnie dom, w którym mieszkają moi rodzice, teraz chciałabym go rozbudować, nadbudować piętro. Po przejrzeniu dokumentacji jaką udało mi się odnaleźć wynika że pozwolenie na budowę było ale na bud. gosp.(przedłużenie obory wtedy) bodajże z 79roku, budowa zakończyła się ok 91roku (wtedy na pewno wprowadzili się moi rodzice.) Dziadek samowolnie powiększył budynek i teraz jest to kotłownia i dom jednorodzinny. Czy jest możliwość zalegalizowania takiej samowoli i uniknięcia opłaty? Dodatkowo na działce jest też garaż blaszany na wylanej betonowej posadzce który też nie był w żaden sposób zgłaszany a jak się domyślam powinien… Budowany był około 94/95. Chciałabym to teraz jakoś wszystko wyprostować by móc tam spokojnie mieszkać i nadbudować górę. Proszę o informacje jak do tego podejść, jakie kary mi grożą i co teraz zrobić.
Z góry dziękuję.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Szanowny Panie Damianie,

Mam takie pytanie, w jakim stopniu wykonany budynek może różnić się od projektu lub do jakiego momentu np wysokości budynku lub konta nachylenia dachu możemy uznać jako tolerancja wymiarów rzeczywistych vs zatwierdzony projekt budowlany. Czy na zmiany wykonane poza pewną tolerancją konieczny jest projekt zmian oraz zmiana pozwolenia na budowę, np jeżeli kont nachylenia dachu w projekcie jest 25 st a po zmianach wychodzi 35?

Z góry dziękuję za odpowiedz na pytania które mnie nurtują.

Joanna
Joanna
5 lat temu

Dzień dobry.

Poszukując rozwiązania mojego problemu, natknęłam się na Pański blog. Jak na razie, jest najbardziej profesjonalnym miejscem w sieci dotyczącym prawa budowlanego, jakie znalazłam.
Mam nadzieję, ze będzie mógł mi Pan pomóc.
Zakupiłam dość wąską działkę (około 18 m). Indywidualny projekt domu zakłada wymagane 4 m od granicy z sąsiednimi działkami. Zamierzam mieć okna zwrócone na obie sąsiednie działki. Na obu z tych działek stoją domy, ale jedna z nich oznaczona jest symbolem B, a druga, co do której urzędnicy mają wątpliwości Bp. Na niej znajduje się dom z małym warsztatem (zbudowanym a la garaż), którego ściana bez okien zwrócona w kierunku naszej działki znajduje się w odległości ok. 2,5 m od granicy działek. Na mapie do celów projektowych budynek oznaczony jest jako „w budowie”, ale użytkowany jest podobno od wielu lat. Sąsiad dostał pozwolenie na budowę rzekomo w 2004 r. i na jego projekcie odległość od granicy z naszą działką zaznaczono jako 3 m.
Wydział budownictwa w starostwie chce, abyśmy zmniejszyli budynek w naszym projekcie, lub udowodnili, że dom sąsiada znajduje się w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy powołując się na paragraf 271. ust. 1. „rozporządzenia”. W innym przypadku, nie otrzymamy pozwolenia na budowę.
Czy w przypadku, gdy budynek nie miał jeszcze odbioru, a w ewidencji gruntów działka sąsiada oznaczona jest jako Bp, urzędnik może odmówić wydania pozwolenia na budowę? Czy w tym wypadku zastosowanie powinny mieć jedynie zapisy w par. 272. i par. 12. ust. 1. nakazujące jedynie zachowanie odległości co najmniej 4 m od granicy?

Serdecznie pozdrawiam.

JAN
JAN
5 lat temu

Szanowny Panie

Mam decyzję na rozbiórkę samowolnie wybudowanego lokalu na połowie poddasza
na połowie mojego budynku.Kto ma pokryć koszty rozbiórki lokalu oraz rozbiórki dachu i wykonania nowego dachu.
Jan Pieczyrak

Anna
Anna
4 lat temu

Szanowny Panie.
Pozwolenie na budowę domu z 1956 określa jego wymiar i położenie: 6m od sąsiada, dom 8 metrów, odleglosc od drugiej granicy działki 8 m= 22 metry. Wybudowany ; 6m od sąsiada, dom nie 8 a 11 metrów , odległość od sąsiada 5m. Tylko ze jest szkopuł działka ma 16 metrów w dokumentach i na resztę nie jest ujęta w ewidencji. W ewidencji ma 17 metrow czyli po domu. Oczywiście działka kupiona nie notarialnie, uwlaszczenie w 1974r i wyrok sądowy 1985r tez na 16 metrow. Geodeta „przytulił ” te 5 metrów do sąsiada i wiem ze trzeba się liczyć z tym ze sprawa o zasiedzenie. Pytanie co z domem. Niby w działce a poza nią. Jak do tego podejdzie prawo? Czy może Pan coś doradzić. Było jeszcze zamienne pozwolenie na 11 m domu ale zginęło właścicielom posiadają tylko to pierwsze. W archiwum natomiast nie ma ani pierwszego ani drugiego pozwolenia. Budynek na planach jest . Właściciele juz nie żyją, pozostali chcą wyprostować niezgodności. Może jakaś rada?

anna
anna
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziękuję za odpowiedź, czy mógłby Pan dodać jeszcze trochę szczegółów.
Z przepisami obecnymi czy z tamtych lat i gdzie ich szukać itp.?
Dziękuję. Anna K.