Odstąpienia od projektu budowlanego i samowola budowlana w jednym

16 komentarzy

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których część nieruchomości stanowi odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowdlaego, a część całkowicie samowolnie wzniesiony obiekt.

Jaką wówczas zastosować procedurę do likwidacji samowolnie wykonanych robót?

Czy procedurę związaną z likwidacją samowoli budowlanej, czy też procedurę naprawczą dla odstąpień od zatwierdzonego projektu ?

pajęczyna
W takiej sytuacji nadzór budowlany powinien zastosować dwa odrębne tryby postępowania w stosunku do każdej części obiektu, a więc procedurę naprawczą wobec części zrealizowanej z odstąpieniem od projektu budowlanego oraz tryb dotyczący samowoli budowlanej względem części rozbudowanej.

16
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Damian BuniakannaJANJoannaPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malwina
Gość
Malwina

Witam,
mam takie zapytanie : jest projekt budowlany z wydanymi WZ i ma wydane pozwolenie na rozbudowę /istnieje dom X , który ma mieć dobudowaną nową część, na co zostało wydane PB/
W trakcie budowy nowej części jej inwestor samowolnie likwiduje część kubatury domu X , która została zatwierdzona w PB/jest na mapach od początku budowy domu X , jak również na nowych planach rozbudowy/.
Rozbiórka nie została nigdzie zgłoszona, a była to część uŻytkowa budynku X
Czy w tym wypadku wymagane byłoby zastepcze PB czy jest to samowola z wszystkimi nastepstwami ?

Elżbieta
Gość
Elżbieta

Witam, Mam następujący problem – wybudowałam śmietnik na granicy działki. Byłam przekonana, że taką możliwość daje mi paragraf 23 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Akurat na sąsiedniej działce rozpoczęła się budowa i porozumieliśmy się z sąsiadami, że wybudujemy śmietniki tak, aby się stykały, czyli na granicy działek. Sąsiedzi podpisali stosowane oświadczenie, które dołączyliśmy do dokumentacji związanej z odbiorem budynku. Dodam, że na zatwierdzonym planie zagospodarowania śmietnik był umiejscowiony ok 2 m od granicy, musiało tak być ponieważ nie otrzymałabym pozwolenia na budowę. Byłam przekonana, że będzie to można skorygować właśnie… Czytaj więcej »

Justyna
Gość
Justyna

Witam, dziadek przepisał na mnie dom, w którym mieszkają moi rodzice, teraz chciałabym go rozbudować, nadbudować piętro. Po przejrzeniu dokumentacji jaką udało mi się odnaleźć wynika że pozwolenie na budowę było ale na bud. gosp.(przedłużenie obory wtedy) bodajże z 79roku, budowa zakończyła się ok 91roku (wtedy na pewno wprowadzili się moi rodzice.) Dziadek samowolnie powiększył budynek i teraz jest to kotłownia i dom jednorodzinny. Czy jest możliwość zalegalizowania takiej samowoli i uniknięcia opłaty? Dodatkowo na działce jest też garaż blaszany na wylanej betonowej posadzce który też nie był w żaden sposób zgłaszany a jak się domyślam powinien… Budowany był około… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Szanowny Panie Damianie,

Mam takie pytanie, w jakim stopniu wykonany budynek może różnić się od projektu lub do jakiego momentu np wysokości budynku lub konta nachylenia dachu możemy uznać jako tolerancja wymiarów rzeczywistych vs zatwierdzony projekt budowlany. Czy na zmiany wykonane poza pewną tolerancją konieczny jest projekt zmian oraz zmiana pozwolenia na budowę, np jeżeli kont nachylenia dachu w projekcie jest 25 st a po zmianach wychodzi 35?

Z góry dziękuję za odpowiedz na pytania które mnie nurtują.

Joanna
Gość
Joanna

Dzień dobry. Poszukując rozwiązania mojego problemu, natknęłam się na Pański blog. Jak na razie, jest najbardziej profesjonalnym miejscem w sieci dotyczącym prawa budowlanego, jakie znalazłam. Mam nadzieję, ze będzie mógł mi Pan pomóc. Zakupiłam dość wąską działkę (około 18 m). Indywidualny projekt domu zakłada wymagane 4 m od granicy z sąsiednimi działkami. Zamierzam mieć okna zwrócone na obie sąsiednie działki. Na obu z tych działek stoją domy, ale jedna z nich oznaczona jest symbolem B, a druga, co do której urzędnicy mają wątpliwości Bp. Na niej znajduje się dom z małym warsztatem (zbudowanym a la garaż), którego ściana bez okien… Czytaj więcej »

JAN
Gość
JAN

Szanowny Panie

Mam decyzję na rozbiórkę samowolnie wybudowanego lokalu na połowie poddasza
na połowie mojego budynku.Kto ma pokryć koszty rozbiórki lokalu oraz rozbiórki dachu i wykonania nowego dachu.
Jan Pieczyrak

Anna
Gość
Anna

Szanowny Panie. Pozwolenie na budowę domu z 1956 określa jego wymiar i położenie: 6m od sąsiada, dom 8 metrów, odleglosc od drugiej granicy działki 8 m= 22 metry. Wybudowany ; 6m od sąsiada, dom nie 8 a 11 metrów , odległość od sąsiada 5m. Tylko ze jest szkopuł działka ma 16 metrów w dokumentach i na resztę nie jest ujęta w ewidencji. W ewidencji ma 17 metrow czyli po domu. Oczywiście działka kupiona nie notarialnie, uwlaszczenie w 1974r i wyrok sądowy 1985r tez na 16 metrow. Geodeta „przytulił ” te 5 metrów do sąsiada i wiem ze trzeba się liczyć… Czytaj więcej »