Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego – kolejne sankcje.

6 komentarzy

Niech będzie załącznikiem do mojego ostatniego wpisu dzisiejszy post.

Pisałem kilka dni temu, że za odstąpienie od warunków pozwolenia na budowę grożą spore kary finansowe i że istnieją w praktyce rozbieżności, czy karać za wszystkie odstąpienia, czy tylko za istotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Pamiętaj jednak, że w przypadku realizacji inwestycji budowlanej niezgodnie z pozwoleniem na budowę kara finansowa nie jest jedyną sankcją za tego typu uchybienia.

Jest jeszcze jedna sankcja, w niektórych przypadkach bardziej dotkliwa niż kara finansowa.

Jest nią odmowa wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

W praktyce powoduje ona, iż cel inwestycji nie może być zrealizowany, ponieważ budujemy przede wszystkim po to, by z nieruchomości korzystać, a nie na nią patrzeć.

Odmowa wydania pozwolenia na użytkowanie powoduje, iż użytkować nieruchomość będziemy mogli dopiero wtedy, gdy zostanie przeprowadzone postępowanie legalizacyjne (zwane również naprawczym), które trwa i kosztuje.

Pilnuj zatem, by inwestycja była realizowana zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę i projektem budowlanym.
Powinni w tym pomóc kierownik budowy i projektant.

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
7 lat temu

Witam
bardzo ciekawie czyta się Pana bloga 😉
prosiłabym o podpowiedź – mamy pozwolenie na budowę ogrodzenia (musieliśmy o nie wystąpić) niestety w międzyczasie wystąpiło sporo zawirowań przez które ogrodzenie już częściowo jest i to niezgodnie z pozwoleniem – mamy linie prostą w powinniśmy na pewnym odcinku cofnąć się o metr ze względu na drzewo rosnące na pasie zieleni. Ogrodzenie oddziela od jezdni pas zieleni należący do gminy.
no i teraz stoimy przez dylematem rozbierać ogrodzenie i robić wg pozwolenia czy skończyć je jak jest… jaki wymiar kary, opłat może nas dotknąć gdy sprawa „sie wyda”…
z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam Barbara

Ilona
Ilona
6 lat temu

Witam,
Budynek z 1987 r. 21 lat stał niezamieszkały, od 9 lat mieszkam i jestem w nim zameldowana. Doprowadzone światło, gaz, woda, ścieki.
Chcę zalegalizować dom, ale nastąpił problem z dokumentacją.
Mam taka dokumentację:
– Akt własności ziemi 1987r.
– Opis i Mapa 1989 z pieczątkami czerwonymi,
– Plan realizacyjny i Projekt techniczny jednorodzinnego budynku mieszkalnego: projekt sytuacyjny, przekroje, elewacje, rzuty pietra, dachu, fundamentu, wykaz stolarki z pieczątkami.
– Kosztorys budowlany z pieczątkami.
– Kopia decyzji z 1987 r. o ustaleniu lokalnej inwestycji z pieczątkami.
Sądziłam, że mam wszystkie dokumenty jednak okazało się że brakuje jakiejś decyzji lub pozwolenia na budowę. Co ma teraz zrobić, gdzie się udać. Minęło 30 lat od budowy domu.

tomek
tomek
6 lat temu

Postępowanie naprawcze w przypadku stwierdzenia odstępstw od projektu, mam takie pytanie bo myślę że nie tylko i mi to rozwieje wiele wątpliwości. Otóż przykładowa sytuacja budynek został powiększony o 12 cm (zastosowanie innej metody wznoszenia murów) – szerokość i długość. A także dodatkowo wykonano podniesienie ścianki kolankowej przez co można było zaadoptować strych na pomieszczenia użytkowe. I tu rodzi się moje pytanie, czy wg. taryfikatora kar 2x1x500 zl sytuacja będzie wyglądać tak że za 4 odstępstwa zostanie na mnie nałożona kara 4 tys. złotych. (poszerzenie i wydłużenie a także podniesienie budynku, a także zmiana sposobu użytkowania). Także np. taki przykład jak w budynku zmieniłem garaż na pomieszczenie użytkowe a strych na dwa pokoje czy jest to liczone jako jedna zmiana – czyli sposób użytkowania czy też dwie a nawet trzy? Czytam wiele blogów w tej tematyce i trudno jest mi to jakoś dobrze ocenić. Nie wiem czy też dobrze rozumiem, może jestem w błędzie ale np. (art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane) daje pięć punktów dot. istotnych zmian i czy jak np. i czy jak załapie się na każe z pięć punktów to daje mi wynik maksymalnie 5 tys czy też np. punkt (charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego (kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji)) i tu można rozbić to na kilka kar?? Trochę masło maślane to co napisałem ale liczę na odpowiedź może w formie jakiegoś głównego wpisu na blogu. Podejrzewam że nie jeden co ma taki problem oblicza ile będzie musiał wpłacić do budżetu.

pozdrawiam tw