Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego – kolejne sankcje.

6 komentarzy

Niech będzie załącznikiem do mojego ostatniego wpisu dzisiejszy post.

Pisałem kilka dni temu, że za odstąpienie od warunków pozwolenia na budowę grożą spore kary finansowe i że istnieją w praktyce rozbieżności, czy karać za wszystkie odstąpienia, czy tylko za istotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Pamiętaj jednak, że w przypadku realizacji inwestycji budowlanej niezgodnie z pozwoleniem na budowę kara finansowa nie jest jedyną sankcją za tego typu uchybienia.

Jest jeszcze jedna sankcja, w niektórych przypadkach bardziej dotkliwa niż kara finansowa.

Jest nią odmowa wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

W praktyce powoduje ona, iż cel inwestycji nie może być zrealizowany, ponieważ budujemy przede wszystkim po to, by z nieruchomości korzystać, a nie na nią patrzeć.

Odmowa wydania pozwolenia na użytkowanie powoduje, iż użytkować nieruchomość będziemy mogli dopiero wtedy, gdy zostanie przeprowadzone postępowanie legalizacyjne (zwane również naprawczym), które trwa i kosztuje.

Pilnuj zatem, by inwestycja była realizowana zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę i projektem budowlanym.
Powinni w tym pomóc kierownik budowy i projektant.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Damian BuniaktomekIlonaBarbara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Barbara
Gość
Barbara

Witam
bardzo ciekawie czyta się Pana bloga 😉
prosiłabym o podpowiedź – mamy pozwolenie na budowę ogrodzenia (musieliśmy o nie wystąpić) niestety w międzyczasie wystąpiło sporo zawirowań przez które ogrodzenie już częściowo jest i to niezgodnie z pozwoleniem – mamy linie prostą w powinniśmy na pewnym odcinku cofnąć się o metr ze względu na drzewo rosnące na pasie zieleni. Ogrodzenie oddziela od jezdni pas zieleni należący do gminy.
no i teraz stoimy przez dylematem rozbierać ogrodzenie i robić wg pozwolenia czy skończyć je jak jest… jaki wymiar kary, opłat może nas dotknąć gdy sprawa „sie wyda”…
z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam Barbara

Ilona
Gość
Ilona

Witam, Budynek z 1987 r. 21 lat stał niezamieszkały, od 9 lat mieszkam i jestem w nim zameldowana. Doprowadzone światło, gaz, woda, ścieki. Chcę zalegalizować dom, ale nastąpił problem z dokumentacją. Mam taka dokumentację: – Akt własności ziemi 1987r. – Opis i Mapa 1989 z pieczątkami czerwonymi, – Plan realizacyjny i Projekt techniczny jednorodzinnego budynku mieszkalnego: projekt sytuacyjny, przekroje, elewacje, rzuty pietra, dachu, fundamentu, wykaz stolarki z pieczątkami. – Kosztorys budowlany z pieczątkami. – Kopia decyzji z 1987 r. o ustaleniu lokalnej inwestycji z pieczątkami. Sądziłam, że mam wszystkie dokumenty jednak okazało się że brakuje jakiejś decyzji lub pozwolenia na… Czytaj więcej »

tomek
Gość
tomek

Postępowanie naprawcze w przypadku stwierdzenia odstępstw od projektu, mam takie pytanie bo myślę że nie tylko i mi to rozwieje wiele wątpliwości. Otóż przykładowa sytuacja budynek został powiększony o 12 cm (zastosowanie innej metody wznoszenia murów) – szerokość i długość. A także dodatkowo wykonano podniesienie ścianki kolankowej przez co można było zaadoptować strych na pomieszczenia użytkowe. I tu rodzi się moje pytanie, czy wg. taryfikatora kar 2x1x500 zl sytuacja będzie wyglądać tak że za 4 odstępstwa zostanie na mnie nałożona kara 4 tys. złotych. (poszerzenie i wydłużenie a także podniesienie budynku, a także zmiana sposobu użytkowania). Także np. taki przykład… Czytaj więcej »