Odszkodowanie za uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego

2 komentarze

I firmy i osoby fizyczne kupują nieruchomości.

Dzięki wzrostowi świadomości prawnej kupujący sprawdzają już nie tylko księgi wieczyste, ale również miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, czy nawet tworzone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, by wiedzieć, co w sąsiedztwie kupowanej działki powstanie lub może powstać w przyszłości.

Jednak pomimo tego, że dochowasz należytej staranności i sprawdzisz wiele, by być pewnym, że działkę, którą kupujesz pod domek jednorodzinny czy stację benzynową będziesz mógł zagospodarować zgodnie z celami, dla której dokonałeś zakupu, to pewnym być nie możesz, że zaplanowaną inwestycję właśnie w tym miejscu wybudujesz.

Dlaczego?

Dlatego, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony lub zmieniony przed uzyskaniem przez Ciebie pozwolenia na budowę, ustala, iż w miejscu, w którym miała być siedziba Twojej firmy albo dom wielorodzinny będzie zieleń miejska lub droga z dużym skrzyżowaniem, czy coś jeszcze innego, czego się nie spodziewałeś.

zielone pole Żary

Tak, tak – działka, którą kupiłeś za duże pieniądze, by postawić małe osiedle domków jednorodzinnych, radykalnie traci na wartości.

Co wówczas?

Jeżeli nie chcesz sadzić jedynie trawy na Twojej działce, to pomyśl o rekompensacie za utratę wartości działki.

Możesz zażądać od gminy, która uchwaliła nieszczęśliwy dla Ciebie plan miejscowy:
1. odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę,
2. wykupienia nieruchomości lub jej części,
3. zamiany nieruchomości na inną,
4. a jeżeli zbyłeś nieruchomość możesz żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości.

Pamiętaj, że rekompensaty możesz żądać nie tylko w sytuacji, gdy plan miejscowy wyklucza użytkowanie działki w dotychczasowy sposób, ale również w sytuacji, gdy nie możesz jej wykorzystać zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem (przed wejściem w życie planu mogłeś budować, a po wejściu nie możesz).

Jeżeli spotka Cię taka sytuacja, to nie zwlekaj z kierowaniem roszczeń do gminy – Twoje prawo własności zostało rażąco ograniczone.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
Edward
6 lat temu

Witam Panie Mecenasie,

dowiedziałem się właśnie że nieruchomość po moich rodzicach, którą odziedziczyłem z siostrą i bratem została jakiś czas temu objęta „świeżym” planem zagospodarowania przestrzennego – część tej nieruchomości jest przeznaczona pod zieleń a inna cześć pod jakąś drogę. Moje pytanie sprowadza się do kwestii przedawnienia – ile mamy czasu na zgłoszenie roszczeń odszkodowawczych oraz w jakim trybie? (cywilnym czy administracyjnym)? Pozdrawiam