Plan zagospodarowania przestrzennego ma duże znaczenie

4 komentarze

Wiele gmin nie posiada planów zagospodarowania przestrzennego.

W takich miejscach, gdzie nie ma planów, obowiązuje „generalny” porządek planistyczny ukształtowany wieloma ustawami.

Dla chcących budować to informacja (w zależności od kontekstu) zła lub dobra.

Dla tych, co już wybudowali (niekoniecznie legalnie) ma to również znaczenie.

Ma znaczenie dlatego, gdyż podstawowym warunkiem legalizacji samowoli jest zgodność konkretnej budowy z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

rynek plan

Jeżeli Twoja nielegalna inwestycja nie jest zgodna z porządkiem planistycznym, to możesz napotkać na spore problemy z jej legalizacją.

Pilnuj zatem tego, co się dzieje w gminie z planami zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli są tworzone lub zmieniane koniecznie reaguj, gdy nowe zapisy MPZP uniemożliwią realizację Twoich planów.

Jak reagować ?

Przede wszystkim składając wnioski lub uwagi do uchwalanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Nie przegap tego, bo na składanie wniosków i uwag są ściśle określone terminy.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech Rudzki | blog o spółce cywilnej

Warto zasygnalizować, że temat nabrał większej aktualności na krakowskim podwórku w związku z wadliwym przyjmowaniem planów i działalnością orzeczniczą NSA.

Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Witam.
Chciałbym prosić Pana o poradę co zrobić w takiej sytuacji. Postaram się w skrócie opisać moją sprawę. Kilka miesięcy temu podpisałem umowę deweloperską (Akt notarialny) na mieszkanie w bloku który powstaje. Mieszkanie wg projektu miało być na ostatnim piętrze z pięknym tarasem. Przed podpisaniem umowy deweloper przedstawił mi prospekt + projekt mieszkania i całego budynku. Niedawno dowiedziałem się przypadkiem od ochroniarza który pracuje na tej budowie że deweloper zmienił projekt budynku dodając dodatkowe mieszkanie nad moim mieszkaniem nie informując mnie o takiej zmianie.. Dzwoniłem do dewelopera i potwierdził tę zmianę nie informując mnie wcześniej o takich zamiarach. Niestety moje mieszkanie przestało być atrakcyjnym z tego względu że sąsiad będzie miał wgląd bezpośrednio na mój nieosłonięty taras. Poza tym nie planowałem dodatkowych lokatorów nad moim mieszkaniem. Pytanie moje brzmi następująco, jak mogę wybrnąć z tej sytuacji gdyż chciałbym zerwać z deweloperem umowę i odzyskać moje wpłacone pieniądze nie ponosząc dużych kosztów. Czy deweloper może wprowadzać takie zmiany nie informując przyszłych lokatorów budynku?
Pozdrawiam i życzę Panu wszystkiego dobrego.