Postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych

5 komentarzy

Dochodzi wcale nierzadko do sytuacji, w której nadzór budowlany wstrzymuje prowadzenie robót budowlanych powołując się na art. 50 Prawa budowlanego.

Wstrzymanie robót budowlanych na tej podstawie może być zasadne, ale często nie jest.

W mojej praktyce spotkałem się z sytuacjami, w których organ się mylił.

Warto się zatem bronić przed tego typu rozstrzygnięciami.

Jak ?

Składając zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych do organu wyższej instancji (będzie nim zazwyczaj Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego).

Jest na to zaledwie 7 dni.

pole

Warto je złożyć z odpowiednio przygotowanymi argumentami i zarzutami, w szczególności mając na uwadze to, że w praktyce istnieją duże rozbieżności związane ze stosowaniem norm zawartych w art. 50 Prawa budowlanego.

Istotnym jest również to, że w orzecznictwie pojawiają się tezy, iż postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych na podstawie art. 50 PB może być wydane tylko raz – w jednym z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, stwierdzono, że: „Postanowienie nakazujące wstrzymanie robót budowlanych z powołaniem się na jeden z przepisów art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, odnoszące się do tego samego obiektu budowlanego i tego samego stanu faktycznego, może być wydane tylko raz (…)”.

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndrzejDamian BuniakGrzegorzpiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piotr
Gość
piotr

witam,mam pytanie jeżeli budynek został wybudowany o 0,5 metra bliżej granicy
działki od strony drogi (na mapie projektowej jest 6m front budynku, faktycznie jest 5,5m, linia zabudowy to 5m) to czy bedą grozne konsekwencje tego.proszę o podpowiedz jak to zalatwic.dziękuje

Grzegorz
Gość

Witam, nawiązując do powyższego artykułu mam pytanie czy nadzór w momencie wydania nakazu wstrzymującego budowę na podstawie art.48 ust.1 i 2 też jest zobowiązany do 2 miesięcznego terminu wydania decyzji w sprawie?

Andrzej
Gość
Andrzej

Dzień dobry Panu.
Czy – Pana zdaniem – na podstawie nieprawomocnego wyroku WSA uchylającego decyzję Wojewody utrzymującą w mocy pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo (i oczywiście pozwolenie również), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wydać z art. 48 ust. 2 i art. 48 ust. 3 Prawa budowlanego postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych, które ma stanowić początek procesu legalizacyjnego wraz z opłatą legalizacyjną w wys. 25000zł (budynek gospodarczy), pomimo iż wie, że inwestor wniósł skargę kasacyjną do NSA? Czy w takiej sytuacji PINB nie powinien zawiesić swoje postępowanie do czasu ogłoszenia wyroku przez NSA?
Dziękuję.