18 maja 2015

Postępowanie karne w związku z samowolą budowlaną

14 komentarzy

Pisałem już o tym, że za samowolę budowlaną można odpowiadać zarówno na gruncie prawa administracyjnego jak i karnego.

Nadzór budowlany gdy ma podejrzenie, iż doszło do wykonania robót budowlanych bez odpowiedniego zezwolenia, zazwyczaj powiadamia o tym fakcie organy ścigania.

Dochodzi wówczas do sytuacji, w której nadzór budowlany prowadzi „swoje” postępowanie (administracyjne), a policja, czy też prokurator „swoje” (karne), kończące się zazwyczaj skierowaniem aktu oskarżenia lub wniosku o ukaranie do sądu karnego.

Warto pamiętać, że postępowanie prowadzone przez nadzór budowlany i przez sąd karny są to dwa niezależne od siebie postępowania, że jedno nie powinno mieć wpływu na drugie i że podstawy odpowiedzialności w prawie karnym są inne, niż w prawie administracyjnym.

wenecja pałac dożów

Niestety często jest tak, że prokurator kieruje akt oskarżenia do sądu karnego sugerując się wyłącznie ustaleniami i interpretacją przepisów Prawa budowlanego dokonaną przez nadzór budowlany (który nierzadko się myli).

Organy ścigania powinny samodzielnie ustalić, czy doszło do samowoli budowlanej.

To, że został wydany nakaz rozbiórki przez nadzór budowlany dla organów ścigania nie powinno mieć większego znaczenia.

Wynika to z tego, że odpowiedzialność w prawie administracyjnym jest inaczej skonstruowana, niż w prawie karnym.

W postępowaniu administracyjnym (przed nadzorem budowlanym) ważne jest, że delikt administracyjny (popełnienie samowoli) ma charakter zobiektywizowany, czyli pisząc prościej: jest samowola budowlana jest odpowiedzialność administracyjna.

W prawie karnym musi być udowodniona wina sprawcy, zatem sąd karny sam będzie oceniał wszelkie okoliczności związane z popełnieniem samowoli budowlanej (kto, kiedy, w jakich okolicznościach, stopień zawinienia, przedawnienie …).

Ustalenia i rozstrzygnięcie sądu karnego mogą być całkowicie różne od ustaleń i rozstrzygnięć poczynionych przez organy nadzoru budowlanego, czy nawet sądy administracyjne.

Znam sprawy, w których inwestora dotknęły sankcje administracyjne, a w postępowaniu karnym został uniewinniony od odpowiedzialności.

Więcej na temat odpowiedzialności karnej za popełnienie samowoli budowlanej znajdziesz tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
7 lat temu

Witam, mam pytanie odnośnie legalizacji samowoli budowlanej. Posiadam domek letniskowy o pierwotnej powierzchni 21 mkw, który wiele lat temu został rozbudowany bez zezwolenia o 6mkw. Obecnie chciałabym zabudować jeszcze altanę o kolejne kilka mkw, z tym że chciałabym to zrobić legalnie, zgodnie z przepisami prawa oraz zalegalizować poprzednią zabudowę. Moje pytanie brzmi, co powinnam zrobić w tej sprawie i na jakie koszty się przygotować, czy jest możliwa legalizacja poprzedniej zabudowy bez ponoszenia kary?

Ammy
Ammy
7 lat temu

Witam.

Jestem w trakcie rozbudowy i nadbudowy budynku z lat 60tych. W trakcie wymiany dachu doszlam do wniosku, ze sciana kolankowa bedzie za nisko (70cm) i chcialabym, podniesc ja do 110cm. Kierownik budowy, ktory posiada uprawnienia konstruktora oraz projektanta wpisal ta zmiane do dziennika budowy, scianka zostala podniesiona o 2 cegly. Kierownik budowy powiedzial, ze pod koniec budowy zrobi projekt zamienny oraz inwentaryzacje. Czy w razie kontroli NB bede miala jakies problemy???

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam.
W 2007 roku kupiłem 1/2 domu (parter ). Właściciel zabudował przylegający do tej nieruchomości taras powiększając o 9m2 powierzchnię mieszkania. Po siedmiu latach od kupna wychodzą na jaw fakty dotyczące zabudowy tarasu:
-brak pozwolenia na budowę;
-brak projektu i wszelkich innych niezbędnych dokumentów.
Jestem straszony przez drugiego współwłaściciela (1 piętro) nasłaniem nadzoru budowlanego . Boję się ponosić olbrzymie koszty legalizacji czy też rozbiórki za samowolę , którą nie ja wybudowałem. Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy poprzedni właściciel (inwestor) może ponieść jakieś konsekwencje w związku z tą samowolą i zatajeniem tego faktu podczas sprzedaży lokalu?
Piotr

Adrianna
Adrianna
6 lat temu

Witam Panie Damianie. Odwiedził mnie dziś nadzór budowlany, (mama wybudowała za duży domek na działce, w której mieszkam, ona jest właścicielem). Mama przebywa od prawie roku za granicą w pracy. Panowie z nadzoru zjawili się jakieś pół roku temu i kolejny raz dziś. Za każdym razem dowiadują się, że właścicielki nie ma oraz, że nic się nie zmieniło w kwestii nadmetrażu. Dziś jednakże grozili, że jeżeli właścicielka nie skontaktuje się z prowadzącym sprawę to niedługo zajmą się egzekucją i sami przyjadą zburzyć dom.
Mam pytania i wole się upewnić. Czy faktycznie może dojść do takiej sytuacji, że przyjadą i rozbiorą choć właścicielki nie będzie? Czy właścicielka ma jeszcze szanse doprowadzić za zgodą nadzoru dom do ustalonych reguł budowy?

Zuzanna
Zuzanna
6 lat temu

Witam!
Panie Damianie, mam problem tego typu, że w 2011 roku kupiliśmy razem z mężem gospodarstwo rolne z budynkiem mieszkalnym i zabudowaniami gospodarczymi. Budynek mieszkalny jest w trakcie remontu, nie do zamieszkania. W 2014 roku mąż postanowił zaadaptować jeden z budynków gospodarczych na cele mieszkalne – powstało tam mieszkanie: 2 pomieszczenia z łazienką, zostały wykute drzwi i dobudowane okna. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu, mąż całe gospodarstwo przejął na siebie aktem notarialnym. W tej chwili starszy mnie, że naśle na mnie nadzór budowlany i posądzi o samowolkę budowlaną. Czy w razie takiej kontroli grozi mi jakaś kara? Nie jestem już współwłaścicielem od września 2015 roku.
Pozdrawiam, Zuzanna

Sylwia
Sylwia
6 lat temu

Witam serdecznie, nurtuje mnie pewne pytanie. Chcemy kupić działkę, na której jest budynek gospodarczy samowola budowlana. Został postawiony lata temu. Chcielibyśmy, aby został rozebrany. Jaka jest szansa na to, aby nadzór budowlany podjął decyzje o rozbiórce bez zgłaszania faktu popełnienia samowoli do prokuratury. Jesli budynek powstał ponad 5 lat temu chyba możemy mówić o przedawnieniu możliwości ukarania?

Beata
Beata
4 lat temu

Witam. Czy moze Pan ze swojego doświadczenia napisać mi jaka moze byc kara za dobudowanie tarasu bez pozwolenia. Jakiego rzędu mogą to byc koszty. Z gory dziekuje za odpowiedz.