9 stycznia 2014

Powściągliwie z nakazem rozbiórki

58 komentarzy

Obiecałem w jednym z ostatnich wpisów, że wrócę jeszcze do tematu związanego z nakazem rozbiórki obiektu budowlanego wybudowanego bez zezwolenia.

W poście z 18 grudnia 2013 roku pisałem, że decyzja rozbiórkowa musi precyzyjnie określać przedmiot rozbiórki (czyli, co dokładnie ma być rozebrane).

Należy jednak pamiętać, że przed wydaniem decyzji rozbiórkowej inwestor powinien dostać szansę zalegalizowania takiego obiektu.

Nakaz rozbiórki  nie jest bowiem traktowany  jako kara za popełnienie samowoli budowlanej (bo temu służą przepisy karne), ale ma na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

Najbardziej radykalny sposób przywracania porządku prawnego – w tym przypadku nakaz rozbiórki – może być stosowany dopiero w ostateczności, gdy inne środki prawne zawiodą.

W przypadku budynku wzniesionego bez pozwolenia na budowę przywrócenie porządku prawnego można osiągnąć znacznie łagodniejszym środkiem niż nakaz rozbiórki, może nim być zalegalizowanie obiektu budowlanego.

Zatem nadzór budowlany przed wydaniem decyzji o rozbiórce nielegalnego obiektu powinien sprawdzić, czy ten obiekt można zalegalizować – a można, jeżeli budowa jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (tzw. decyzja wz) oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Jeżeli okaże się, że obiekt można zalegalizować, to organ powinien wyznaczyć termin na przedstawienie określonych dokumentów niezbędnych do jego legalizacji. Terminy te nie mogą być dowolne (zbyt krótkie), powinny dawać zainteresowanemu realną możliwość uzyskania wymaganych dokumentów, a w przypadkach szczególnie skomplikowanych terminy te winny być przedłużane.

Dopiero brak możliwości zalegalizowania obiektu budowlanego, czy też brak zainteresowania ze strony inwestora taką możliwością, pozwala organowi wydać decyzję rozbiórkową.

58
Dodaj komentarz

avatar
28 Comment threads
30 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
Damian BuniakAndrzejBeataRafałPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Dzień dobry Panie Mecenasie!

To bardzo interesujące, co Pan pisze. W ogóle blog wydaje mi się ciekawy, biorąc pod uwagę, na jakim etapie obecnie się znajduję. Postaram się zaglądać tutaj częściej.

Pozdrawiam, Anna.

Stanislaw
Gość

mam pytanie ,czy trzeba pozwolenia na remont istniejącego już budynku gospodarczego ze zmiana poszycia dachowego ze względu na fatalny jego stan

Jarosław
Gość
Jarosław

W tej chwili szczególnie ogrodzenia mimo formalnego zgłoszenia do starostwa powiatowego są wydawane rozbiórki przez powiatowe i zatwierdzane przez wojewódzkie inspektoraty a sądy wojewódzkie orzekają różnie czasami na korzyść skarżących a czasami każą się dochodzić na drodze cywilnej ze starostwami i nakazują rozbiórkę ,także zgłoszenie prac do starostwa nie chroni nas przez rozbiórką. Także mając formalne zgłoszenie nie można spać spokojnie bo najczęściej po roku otrzymuje się pismo że nie zastosowaliśmy płotu do planu zagospodarowania np płot prefabrykowany i mimo ,że nie naruszamy w żaden sposób zgłoszenia to mamy nakaz rozbiórki.

Zenon
Gość
Zenon

Dzień dobry.
Drogi Panie Mecenasie,
Czy jeśli w domu którym mieszkam znajduje się niezalegalizowany wiatrołap, który istniał już od kiedy tylko tam zamieszkałem, (posiadam nawet zdjęcia z tego okresu). W związku z tym, w późniejszym czasie został on przebudowany, zmienione deski. Mieszkam w tym domu od 1995r. Czy w tej sytuacji muszę to zalegalizować ? W przypadku wizyty PINB mogę powołać się na te zdjęcia i co w takiej sytuacji robić?

Andrzej W
Gość
Andrzej W

Ja prowadze gastronomie i nadgorliwy sasiad doniół do nadzoru budowlanego, ze nie zgłosiłem wstawienie jednej sciany wewnątrz budynku, aktualnie sprawa jest na etapie nakazu zamkniecia lokalu usługowego, czy można coś z tym jeszcze zrobic? czy moge dalej nielegalnie prowadzic działalność? co mi grozi jezeli otworze, jakie sa konsekwecje, kary i koszty?

Krystyna
Gość
Krystyna

Dzień dobry panie Damianie
Zamontowaliśmy na balkonie (logi) drewniane pergole.Przymocowane są od barierki do sufitu.Pergole mają wysokość 140 cm.szer. 90 cm.Dwie sztuki. Trzecia jeszcze mniejsza wys.140 cm. szer.45 cm. Budynek wielorodzinny. Czy na takie pergole potrzebowaliśmy zgody nadzoru budowlanego? Zarząd wspólnoty mieszkaniowej straszy nas karą i że trzeba będzie rozebrać! Czy mają rację? Nie jest to tzw. mała architektura?

Andrzej
Gość
Andrzej

Witam!
Jestem stroną /jako sąsiad/ w postepowaniu dot.legalizacji samowoli budowlanej.W postanowieniu PINB uznał postawienie kontenera gastronomicznego za samowolę budowlaną,nakazał wstrzymać prace budowlane i wyznaczył 4 miesieczny okres na legalizację samowoli.Ponieważ
obiekt jest użytkowany/bez wody i kanalizacji/moje pytanie dotyczy możliwości skutecznego zablokowania użytkowania w/w obiektu/ zgodnie z prawem/?Czy postanowienie PINB może być ostateczne tzn.nie podlegać
zaskarżeniu?
Z poważaniem,
Andrzej

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Witam mam problen w 2006r otrzymalam pozwolenie na budowe i użytkowanie stacji LPG, ktora po wybudowaniu działała 5 lat, po 5 latach urząd dopatrzyl sie że w warunkach zabudowy byly zbiorniki nadziemne a pobudowany zgodnie z planem zatwierdzonym przez staroste jest zbiornik podziemny i cofnął pozwolenie na budowe a PINB pozwolenie na użytkowanie, 10 czerwca NSA uchylil decyzję PINB o zakazie użytkowania, na to WINB przysłał zawiadomienie o wstrzymaniu wykonania decyzji pozwlającej na użytkowanie wedlug art.159 , ze z urzedu zostanie wszczęte postanowienie o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowe. Co ja mogę w tej sytuacji jeszcze zrobić i… Czytaj więcej »

Joanna
Gość
Joanna

Szanowny Panie Mecenasie, Moje pytanie dot. legalizacji ogrodzenia. Otóż, otrzymałam działkę już ogrodzoną wraz z altanką (altanka oraz ogrodzenie zostały wybudowane około 30 lat temu, brak zezwoleń). Z uwagi na fakt, iż drewniane ogrodzenie od strony drogi gminnej wymagało generalnego remontu, postanowiłam wymienić je na metalowe. Tak też uczyniłam, jednakże nie na miejscu pierwotnego przebiegu ogrodzenia (które przylegało wręcz do drogi gminnej), lecz cofnęłam trasę tejże budowli do wewnątrz swojej działki o około 30 cm (zatem na swą niekorzyść, z myślą o tym że kiedyś powstanie tu droga asfaltowa). Oczywiście nie zgłosiłam tego faktu nigdzie, z powodu braku wiedzy. Nadmieniam,… Czytaj więcej »

radosław
Gość
radosław

Witam, Panie Mecenasie, otrzymałem upomnienie z PINB-u z dn 1.12.2014 jak to oni nazwali – cyt. rozbiórki obiektu tymczasowego -przyczepy kampingowej nietrwale związanej z gruntem pełniącej funkcję rekreacji indywidualnej oraz obiektu budowlanego nietrwale związanego z gruntem pełniącego funkcję sanitariatu (w.c) , powołując sie na wcześniejszą decyzję z dn 21.10.2014. Nadmienię, że żadnej decyzji z PINB-u nie dostałem i jestem trochę zdzwiony o co chodzi, otrzymałem od razu upomnienie. czy nie powinno być tak, że najpierw powinienem otrzymać informację o wszczęciu postępowania, potem decyzję a potem upomnienie? co tu zrobić? dodatkowo powiem, że jest działka rolna nieużytek (nad morzem) i posiadam… Czytaj więcej »

radosław
Gość
radosław

dziękuję za szybką odpowiedź i przedstawiam Decyzją PINB z dnia 21.10.2014 nakazano zobowiązanym rozbiórkę tymczasowgo obiektu budowlanego przyczepy kampingowej nietrwale związanej z gruntem pełniącej funkcję rekreacji indywidualnej oraz obiektu budowlanego nietrwale związanego z gruntem pełniącego funkcję sanitariatu (w.c) wzniesionych bez wymaganego pozwolenia na budowę. stwierdza , że ja jestem właścicielem całej działki i powołuje sie na zapis 548 KC że z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego wszelkie korzyści i ciężary z ta rzeczą. a zatem od chwili nabycia jej nowi właściciele jako następcy prawni odpowiadają za powstałą samowolę. w związku z powyższym wzywają do wykonania obowiązku z decyzji… Czytaj więcej »

radek
Gość
radek

ok dziękuję za podpowiedzi

Edward
Gość
Edward

Dzień dobry, Szanowny Panie Mecenasie Damian Buniak, jesteśmy po wyroku NSA w Warszawie, Sąd w dniu 10 czerwca 2014 roku oddalił skargę kasacyjną w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego. Piszę do Pana ponieważ to co się dzieje w inspektoracie PINB w Poznaniu przekracza nasze wyobrażenia. W komunikacie CIR informuje. dnia 9 grudnia 2014 r., po obradach rady ministrów który został opublikowany przez centrum prasowe PAP, (Rada Ministrów przyjęła poprawki do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2953), przedłożone przez ministra infrastruktury i rozwoju.) Poprawki są wynikiem zaleceń premier Ewy Kopacz, która na… Czytaj więcej »

Monika
Gość

Witam mam takie pytanie Ponieważ moja babcia ma stary dom i Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał dezyzje o jego rozbiórki .Proszę mi powiedziec co mamy zrobic gdzie się udać zeby tego domu nie rozburzyc lecz go wyremontować bardzo nam na tym zależy ….Bardzo Proszę o pomoc ….Pozdrawiam serdecznie

Adrian
Gość
Adrian

Witam .Hipotetycznie – czy jeśli mąż i żona ,są osobami niepełnosprawnymi ( umiarkowany stopień -ruchowy ) mają mieszkanie Komunalne ,bez Toalety ( toaleta jest na korytarzu ,piętro niżej ) i zrobią nielegalnie Łazienkę w mieszkaniu ( ponieważ wspolnota nie wyraża zgody ,tzn 3 mieszkania prywatne ,2 komunalne w budynku ) .To jeśli nadzór budowlany dowie się o takiej sytuacji ,to czy niepełnosprawności mogą być pomocne ,czy Nadzór wogóle nie weźmie tego pod uwagę ? Proszę o odpowiedz ,Pozdrawiam Pana 🙂

Tomek
Gość
Tomek

Witam, mam pytanie dotyczące nakazu rozbiórki, a konkretnie o koszty administracyjne związane z takim nakazem, czy to jest tylko nakaz, czy nakaz plus kara finansowa? Przed rozpoczęciem budowy domu postawiłem na działce dużą drewnianą szopę budowlaną(36m2), dom jest w trakcie budowy a szopa jest za blisko granicy (1,3m) i za blisko domu (1,9m). Chciał bym tą szopę ocalić nawet po zakończeniu budowy domu ale geodeta powiedział że nie da się jej zalegalizować. Sam nakaz rozbiórki bez konsekwencji finansowych bym zniósł, ale boję się że gdy ktoś z odpowiedniego urzędu dopatrzy się mojej samowoli to po za nakazem rozbiórki będę musiał… Czytaj więcej »

Marlena
Gość
Marlena

Dzień dobry, w 2005 i 2008 roku mój ojciec postawił dwa blaszane garaże bez zgody PINB. Garaże postawione są na działce dzierżawionej od Urzędu Miasta. Działka ta przeznaczona była na budowę przepompowni wody, jednak została ona wybudowana w innym miejscu. W planie zagospodarowania przestrzennego Urząd nic nie zmienił choć minęło już jakieś 10 lat od momentu przeniesienia przepompowni w inne miejsce. Dostaliśmy zgodę na dzierżawienie działki na cele garażowe. Sąsiedzi donieśli do PINB (swoją drogą sami na siebie też), że garaże nie mają pozwolenia na budowę. Dostaliśmy nakaz rozbiórki, od którego chcemy się odwołać w związku z nadchodzącą zimą i… Czytaj więcej »

Dominik
Gość
Dominik

Dzień dobry. Mam mały problem a mianowicie u sąsiada stoi stara drewniana stodoła kryta strzechą. Budynek jest już od kilkunastu lat nieużywany i zaczął się walić (w dachu zaczęły robić się dziury i do tego cała konstrukcja wygląda mało ciekawie). Przeszkadza to nie tylko mi ale i okolicznym sąsiadom ponieważ gdy jest wiatr wówczas słoma lata po okolicznych działkach. W sumie przeszkadza mnie to najbardziej gdyż mój dom jest położony ok 12 m. od tego budynku. Sąsiad powiedział ze nie będzie rozbierał tego budynku gdyż od dawna płaci ubezpieczenie i czeka aż mu się to zwróci (czeka aż się zawali… Czytaj więcej »

Mario
Gość

Witam, Panie Mecenasie mam taki problem. Decyzja rozbiórkowa (garażu) została wydana w 2013 roku na podstawie art. 48 ust. 1 prawa budowlanego z 7.07.1994r. Organ ustalił na podstawie ewidencji budynków że garaż powstał (zakończono budowę) w 2000 r., co jest nieprawdą bo istniał on już 1988 roku (co wynika mapek geodety sporządzonych dla celów urbanistycznych). PINB stwierdził , że budynek jest zbyt blisko granicy działki sąsiedniej, a więc narusza przepisy techniczno-budowlane i nie można doprowadzić go do stanu zgodnego z prawem. Decyzja jest prawomocna. Czy mogę ją jakoś wyeliminować. Czy fakt, że garaż istniał już w 1988 roku ma znaczenie… Czytaj więcej »

JOANNA
Gość
JOANNA

Dzień dobry
Dostałam nakaz rozbiórki samowolnie wybudowanego domku. W nakazie nie ma wyznaczonej daty zakończenia rozbiórki, a z tego co się orientuję to data powinna być wpisana.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Dzień dobry, Pozwoliłam skobie skorzystac z Pana bloga i zadac pytanie, które od jakiegoś czasu mnie dręczy, otóż jestem współwłascicielem posesji, na ktorej stoi dom oraz budynek stodoły (obecnie toczy sie sprawa o wpis do rejestru budynku mieszkalnego i otoczenia, przy czy stodoła została wykluczona z postepowania). Stan techniczny stodoły jest bardzo zły, koszty ewentualnego remontu bylyby znacznie wyższe niż wartość budynku, budynek jest nieuzytkowany od lat przez zadnego ze wspolwlascicieli (jest ich 3, ja mam 1/2 udzialu, pozostali po ok 1/4), jeden ze wspolwlascicieli nie zgadza sie na rozbiorkę, nie ma zatem szans na uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę. Jakie… Czytaj więcej »

Radosław
Gość
Radosław

Witam Pana, mam pytanie następującej treści: czy mogę jeszcze uratować dom, który został wybudowany w 1992 r. na podstawie decyzji Wójta Gminy o pozwoleniu na budowę budynku tymczasowego, z okresem nadanym na 5 lat. Obecnie minęło 24 lata i po skardze Wójta do Starostwa zostało wydane upomnienie o rozbiórce domu w terminie 7 dni. Całkiem niedawno wydaliśmy całe oszczędności na remont tego domu, a zwaśniony z nami Wójt złożył na nas skargę i teraz musimy rozebrać dom. Dodam, że jest to budynek na stałe związany z gruntem. Czy da się jeszcze coś zrobić w naszej sprawie, czy już tylko rozbierać… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Witam. Posiadam działke rolną 200m/kw. W akcie notarialnym wpisaną mam służebnośc dojazdu do działki. zauwazyłem że w gminie która dokonała Planu zagospodarowania tego terenu zrobiono jakis podział i numer działki która była moim dojazdem zmienił sie. Teraz jest sytuacja tego typu że w akcie mam służebnośc do działki która nie istnieje. Co w takiej sytuajcji? Drugie pytanie jest nastepujace. Działka o której mowa ma powierzchnie 200 m/kw i jest działką rolną. W planie zagospodarowania napisano że powierzchnia nowo wydzielonej działki budowlanej musi mieć 400m/kw. Co w takiej sytuacji. Czy bede mogł na działce postawić jaka lekko zabudowe lub przyczepe. Korzystam… Czytaj więcej »

Rafał
Gość
Rafał

Witam Panie Mecenasie. Mam problem z budynkiem gospodarczym postawionym na mojej posesji. Dokładnie 21 lat temu rodzice wybudowali budynek gospodarczy, w którym trzymane jest siano oraz zwierzęta. Na budynek są wszystkie projekty itd. Z własnej głupoty 2 dni przed wydaniem pozwolenia na budowę, zaczęli stawiać ścianę, oczywiście życzliwa sąsiadka od razu doniosła do nadzoru budowlanego. Przyszły dwie Panie na kontrolę i powiedziały, że jeśli jest zezwolenie w trakcie wydawania można budować dalej. Następnie przyszło pismo z nakazem rozbiórki. I tak przez 21 lat nic się nie działo. po 20 latach chciałem postawić sobie garaż na działce, projekt, wniosek o pozwolenie… Czytaj więcej »

Beata
Gość
Beata

Dzień dobry. Czy można się z Panem skontaktować mailowo ?

Andrzej
Gość
Andrzej

Witam,mam oto takie pytanie .W centrum miasta stoi nieużytkowany stary młyn ,w ubiegłym roku został przez właściciela rozebrany komin ,jakoby dlatego, aby można było dokonać remontu w którym przeszkadzał ,jak również zagrażający zdrowiu i życiu.Przy czym komin był w dobrym stanie a jedynie na jego szczycie było poluzowanych kilkanaście cegieł które można było przy pomocy zwykłych prac budowlanych trwale zabezpieczyć .Czy inspektor n.b mógł wydać decyzje o remoncie komina zamiast rozbiórki ?.Po ostatnich wichurach oderwało się kilka desek z poszycia dachowego , rzeczywiście zagrażające zdrowiu i życiu przechodniów ,jedynym efektem to pojawienie się dablicy że obiekt grozi zawaleniem choć tak… Czytaj więcej »