Sprawa, którą zajmował się NSA w sierpniu 2024* roku dotyczyła możliwości przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującej budynek jednorodzinny i budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej na nie rolnika.
Organy administracji architektoniczno – budowlanej odmówiły przeniesienia decyzji podnosząc, że osoba mająca przejąć prawa i obowiązki z ww. pozwolenia nie jest rolnikiem.
Skarżący kwestionował te rozstrzygnięcia podnosząc, iż oprócz wymogów które są wskazane w art. 40 Prawa budowlanego (dalej: p.b.) organy nie mogą kreować kolejnych (np. posiadania przez nowego inwestora gospodarstwa rolnego). Tymczasem art. 40 ust. 1 p.b. wskazuje jedynie na następujące warunki przeniesienie pozwolenia na budowę: (1) zgoda osoby, na której rzecz została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę na przeniesienie decyzji, (2) zgoda osoby, na rzecz której przeniesiona ma zostać decyzja, (3) przedstawienie przez osobę, na której przeniesione ma zostać pozwolenie na budowę oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
INNE WYMAGANIA NIŻ TE ZAWARTE W ART 40 UST. 1 TEŻ MAJĄ ZNACZENIE
NSA stanął na stanowisku, iż oczywiście skarżący słusznie wskazuje, że spełnienie wszystkich przesłanek, ujętych w treści art. 40 ust. 1 p.b. skutkować powinno wydaniem decyzji przenoszącej, nie ma jednak racji, gdy zdaje się wykluczać, aby postępowanie wyjaśniające prowadzone w trybie przepisów art. 40 p.b., w uwarunkowaniach tej sprawy dotyczące pozwolenia na budowę budynków w zabudowie zagrodowej, nie mogło uwzględniać kwestii posiadania przez nowego inwestora gospodarstwa rolnego (którego skarżący nie posiada).
DECYZJA WZ RÓWNIEŻ MA ZNACZENIE
Sąd dalej podniósł, iż nie można pominąć tego, że decyzja o pozwoleniu na budowę była decyzją zależną od decyzji WZ. W okolicznościach tej sprawy (i nie tylko) miało to kluczowe znaczenie dla jej rozstrzygnięcia. Wydana decyzja bowiem o warunkach zabudowy powiązana była z gospodarstwem rolnym, a to skutkowało brakiem konieczności wykazywania „dobrego sąsiedztwa”. Nadto dotychczasowy inwestor nie musiał uzyskiwać decyzji o odrolnieniu gruntu przeznaczonego pod zabudowę, skoro nadal powierzchnia terenu przeznaczonego pod zabudowę byłaby traktowana jako grunt rolny.
NIESPEŁNIENIE WARUNKÓW Z DECYZJI WZ UNIEMOŻLIWI PRZENIESIENIE DECYJI O POZWOLENIU NA BUDOWĘ
Dlatego też Sąd uznał, że osoba domagająca się przeniesienia na siebie decyzji o pozwoleniu na budowę mimo, iż złożyła wszystkie niezbędna oświadczenia w trybie art. 40 p.b., jeżeli nie posiada gospodarstwa rolnego, to w istocie nie spełnia tych warunków do jego przeniesienia (bo od nich wcześniej było uzależnione wydanie decyzji WZ dotyczącej planowanego przedsięwzięcia).
Dlatego też organ architektoniczno-budowlany rozpoznając wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę obejmującego budynek w zabudowie zagrodowej, oceniając oświadczenie nowego inwestora o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę, jest uprawniony do zweryfikowania, czy planowana zabudowa wchodzić będzie w skład gospodarstwa rolnego nowego inwestora.
*wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2024 roku, sygn. II OSK 1637/23