15 czerwca 2018

Pozwolenie na użytkowanie budynku a postępowanie naprawcze

5 komentarzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie na początku bieżącego roku wydał ciekawy wyrok odnoszący się do problemu wydania pozwolenia na użytkowanie budynku a prowadzenia postępowania legalizacyjnego czy też naprawczego.

Główna teza tego wyroku sprowadza się do nastepującego:

Istnienie w obrocie prawnym decyzji o pozwoleniu na użytkowanie determinuje postawę organów nadzoru budowlanego w kwestii ewentualnego prowadzenia procedury legalizacyjnej przewidzianej w art. 50-51 p.b. Istnienie w obrocie prawnym decyzji o zezwoleniu na użytkowanie jest swoistym potwierdzeniem legalności obiektu budowlanego, którego to pozwolenie dotyczy. Nie można zatem prowadzić postępowania legalizacyjnego w stosunku do obiektu, którego legalność potwierdza inny akt administracyjny. Jest to sprzeczne z regułami porządku prawnego, zasadami legalności i praworządności – art. 6 i art. 7 k.p.a. – i podważa zaufanie do organów państwa. Wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i uzyskanie przez tę decyzję przymiotu ostateczności, chronionego zasadą trwałości określoną w art. 16 k.p.a., stanowi dla inwestora ustawową gwarancję, iż może on prawnie korzystać z wybudowanego w sposób legalny obiektu”.

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bożena
Bożena
4 lat temu

Dzień dobry
Panie Mecenasie odnosząc przywołany wyrok do mojej samowoli budowlanej istnienie w obrocie prawnym decyzji o warunkach zabudowy też należy rozumieć, że decyzja ta determinuje postawę organów nadzoru budowlanego w kwestii ewentualnego prowadzenia procedury legalizacyjnej art. 50 – 51 p.b. Istnienie w obrocie prawnym decyzji o warunkach zabudowy jest swoistym potwierdzeniem legalności obiektu budowlanego. Czy nadzór budowlany może prowadzić postępowanie rozbiórkowe w przypadku przygotowania wszystkich dokumentów potwierdzających legalność budynku. Czy jest to sprzeczne z regułami porządku prawnego, zasadami legalności i praworządności art.6 i art. 7 – i podważa zaufanie do organów państwa. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uzyskanie przez tę decyzję przymiotu ostateczności, chronionego zasadą trwałości określoną w art. 16 kpa, stanowi dla inwestora ustawową gwarancję iż może inwestor dążyć do zalegalizowania obiektu.

Bardzo proszę Pana Mecenasa o udzielenie odpowiedzi i podanie sygnatury wyroku.
Bożena Podeszwa

Magda
Magda
4 lat temu

Dzien dobry. Moj problem dotyczy garażu, który w rzeczywistosci jest sporo wiekszy niz w projekcie. W maju 2007 roku zlozone zostaly dokumenty do nadzoru budowlanego o zakonczeniu budowy domu i garazu. Ww przeleżaly tam 11 lat z powodu niedopilnowania procedur przez urzednikow. Po mojej interwencji i przeprowadzeniu ponownie koniecznych pomiarow decyzja o „odbiorze” domu i garazu zostala wydana nastepnego dnia wraz z przeprosinami za zaistniałą sytuację. Od 2007 roku place podatki jak za budynek zamieszkaly. Aktualnie dom wystawiony jest na sprzedaż i Pani z biura nieruchomosci dopatrzyla sie ze garaz jest znacznie wiekszy niz w projekcie. I ze to samowola budowlana i ze trzeba ja zalegalizowac. Bo kupujacy moga miec z tego tytulu kiedys problemy. Szef nadzoru powiedzial, zeby zostawic sprawe tak jak jest. Z jednej strony dokument potwierdzajacy zakonczenie i odbior budowy a z drugiej… Prosze o rade. Pozdrawiam.

Ryszard
Ryszard
4 lat temu

Mam taki problem, mianowicie w 2006 roku rozpocząłem budowę domu, wpisy w dzienniku budowy sa prowadzone do 2010 go ( w zasadzie budynek został ukończony , ostatni wpis dotyczy ocieplenia elewacji ) ale nie została zakończona budowa formalnie bo kierownik budowy zmarł. W 2012 doprowadziłem gaz do budynku. W 2013 na podstawie decyzji o rozbudowie tegoż jeszcze nie odebranego domu ( decyzja dotyczy rozbudowy budynku istniejącego – budowanego ) rozpocząłem jego rozbudowę i prowadzę ja do dzisiaj. Czy moge traktować poprzednia budowę i rozbudowę jako ciągłość jednej budowy ?. Czy nie. Chodzi mi o terminy przerwania budowy -3 lata. Czy mi nie anulują pozwolenia na budowę starego budynku albo całości ?