27 sierpnia 2014

Pozwolenie na użytkowanie – koniec inwestycji

0 komentarzy

IMG_1932Kończysz inwestycję i chcesz przystąpić do użytkowania wzniesionego budynku – to oczywiste.

Jednak w praktyce z pozwoleniem na użytkowanie wybudowanego budynku jest sporo problemów.

Kontrola nadzoru budowlanego poprzedzająca wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dostarcza inwestorom wiele stresów. W szczególności, gdy nadzór budowlany odmawia wydania pozwolenia na użytkowanie lub warunkuje wydanie takiej decyzji od wykonania dodatkowych robót.

Pamiętaj jednak, że odmowa wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego może nastąpić w sytuacji, gdy nie wykonano decyzji o pozwoleniu na budowę lub projektu budowlanego zatwierdzonego tą decyzją.

Jednak nie daj się zmylić – niezrealizowanie inwestycji zgodnie z projektem budowlanym zachodzi wówczas, gdy doszło do istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu.

Czyli nie każdych odstępstw, ale istotnych odstępstw.

Przy inwestycjach typu: hala produkcyjna lub blok mieszkalny dochodzi do odstępstw – co naturalne – jednakże nie muszą być one istotnymi odstępstwami, które blokują wydanie pozwolenia na użytkowanie.

Mogą być one odstępstwami nieistotnymi, które nie stoją na przeszkodzie wydaniu pozwolenia na użytkowanie.

Podobnie ma się rzecz z wydawaniem pozwolenia na użytkowanie budynku, w którym uzależnia się jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych.

Nałożenie tych obowiązków nie zawsze ma podstawę w zatwierdzonym projekcie budowlanym.

Bądź zatem czujny i sprawdzaj, czy to co powiatowy inspektor nadzoru budowlanego twierdzi jest zgodne z przepisami prawa i wydaną decyzją o pozwoleniu na budowę.

Nie zawsze organ ma rację.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments