Pozwolenie na użytkowanie. Przygotowanie a przystąpienie do użytkowania robi różnicę

6 komentarzy

Często niuanse decydują o tym, czy ktoś wygra lub przegra sprawę.

Dotyczy to postępowań przed sądami jak i organami administracji publicznej.

Tak też jest w sprawach związanych z obciążeniem inwestora karą za przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego bez zezwolenia.

Przypomnę, że kara taka grozi w przypadku przystąpienia do użytkowania pomimo:

1. niezawiadomienia organu o zakończeniu budowy,
2. przystąpienia do użytkowania budynku przed upływem 14 dni od doręczenia organowi zawiadomienia,
3. nieuzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Rzym dziedziniec

Jednak jeżeli dojdzie do sporu z nadzorem budowlanym o to, czy wymierzona kara za użytkowanie obiektu budowlanego jest zasadna, warto zwrócić uwagę, że między przygotowaniem obiektu do użytkowania, a faktycznym przystąpieniem do użytkowania istnieje różnica.

Jeżeli organ nadzoru budowlanego w czasie kontroli stwierdzi, iż w budynku znajdują się np. maszyny, półki, sprzęt elektroniczny, a nawet odzież, to nie musi to jeszcze stanowić podstawy do wymierzenia kary za użytkowanie budynku.

Opisane wyżej sytuacje mogą być zinterpretowane jako przygotowanie, a nie samo użytkowanie budynku – wówczas to niuanse będą decydować o tym, czy istnieje podstawa do obciążenia inwestora karą.

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Damian BuniakMonikaAleksandraAplikant Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aplikant
Gość

Czyli jeżeli nie otrzymamy stosownego pozwolenia na budowę, a w danym miejscu będą już znajdować się maszyny potrzebne do jej rozpoczęcia to nie możemy zostać obciążeni karą tak?

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Witam, Mam zamiar kupić dom, ale z Pana artykułów wyczytałam-nie wiem czy dobrze, że nie wszystko jest w porządku. Pozwolenie na budowę jest z 1998r., są papiery na przyłącza, dziennik budowy, itd. Budowa jest zgodna z projektem (jak twierdzi właściciel), zakończona została ok. 2007r. i wtedy też rozpoczęto jej użytkowanie. Jest nadany numer budynku (przeniesiony z poprzedniego-starego domu, który został rozebrany), jest zameldowany właściciel i jego rodzina. Niestety nie ma inwentaryzacji powykonawczej i zgłoszenia zakończenia prac. W nadzorze powiedziano nam, że w tych latach mogło się zdarzyć, że do Starostwa nie wpłynęło zawiadomienie, gdyż w pozwoleniu na budowę wpisano jako… Czytaj więcej »

Monika
Gość
Monika

Witam Razem z mężem jesteśmy na etapie przygotowania domu do całkowitego zgłoszenia budynku do odbioru ,brakuje nam wytyczenia drogi zjazdowej,wpisów geodezyjnych, dokumentacji z PINB.Wszystkim tym będziemy zajmować się w najbliższym czasie i samo uzyskanie odbioru nie powinno trwać długo . Jako że w najbliższym czasie spodziewamy się dziecka (3tyg), zależy nam żeby przenieść się chociaż w dużej części do nowego budynku mieszkalnego.Czy jest jakieś rozwiązanie sytuacji jeśli chodzi o nasze przebywanie w budynku (teoretyc1znie zwane-mieszkaniem) aby uniknąć ewentualnych problemów (wspominanej kary finansowej ?) wiem że część ludzi na własne ryzzyko podejmuje się zamieszkania, mimo braku pozwolenia jednak trochę przeraża nas… Czytaj więcej »