Pozwolenie na użytkowanie – za nielegalne użytkowanie budynku nie zawsze odpowiada inwestor

0 komentarzy

Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego bez zezwolenia (jeśli jest wymagane), może skutkować nałożeniem kary finansowej.

W praktyce nadzór budowlany karą za nielegalne przystąpienie do użytkowania obciąża zawsze inwestora, czyli osobę, na którą wydano pozwolenie na budowę.

To błąd.

Przepisy bowiem Prawa budowlanego nie pozwalają na automatyczne (tak w praktyce się dzieje) obciążenie taką karą wyłącznie inwestora.

Panteon

Istnieją bowiem sytuacje (jak pokazuje praktyka), że niejednokrotnie dochodzi do nielegalnego przystąpienia do użytkowania budynku bez woli inwestora.

Dlatego sądy administracyjne zobowiązują organy nadzoru budowlanego, by przed wydaniem postanowienia o nałożeniu kary dokładnie zbadały okoliczności przystąpienia do użytkowania bez odpowiedniej zgody, albowiem:

Nie do pogodzenia z obowiązującym porządkiem prawnym byłaby natomiast sytuacja, w której automatycznie dochodziłoby do stosowania sankcji w postaci administracyjnej kary pieniężnej za zachowanie, któremu w istocie nie można przypisać naruszenia prawa”.

Zatem, gdy już dojdzie do użytkowania budynku bez zezwolenia (nie ma tu znaczenia, czy świadomie, czy też nie), to kara za nielegalne przystąpienie przewidziana w przepisach Prawa budowlanego nie zawsze może być nałożona na inwestora.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments