Kary za użytkowanie budynku bez zezwolenia

44 komentarze

Dzisiaj nieco przewrotnie.

Kto śledził ostatnie wpisy to już wie, że za przystąpienie do użytkowania budynku bez zezwolenia grożą poważne kary finansowe.

„Straszyłem” tymi karami w kilku wpisach.

Nie napisałem jednak – dla wielu inwestorów i właścicieli budynków – bardzo istotnego.

W niektórych sytuacjach można tych kar uniknąć.

okno 2

Kiedy?

 

Będę o tym jeszcze pisał.

Subscribe
Powiadom o
guest

44 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Asiek
Asiek
8 lat temu

Witam jeżeli taka zaistnialosc powstała i odbudowa jest przedawniona , to czy ja teraz legalizowac, ? Od czego zacząć by nie było problemów z tym związanych?

Asiek
Asiek
8 lat temu
Reply to  Asiek

Chodzi o ganek 20m,dobudowany poza planami do domu , tzn ze dalej grozi kara 50 tys? Czy moge go zalegalizować sama i uniknąć kar?

Daria
Daria
8 lat temu

Mieszkam od kilkunastu lat w domu wybudowanym przez rodziców. Niedawno dowiedziałam się że dom nie został odebrany, były robione odbiory przez kominiarza, energetykę i gazownictwo jednak nie dopełniono pozostałych formalności, w tym nie zgłoszono do PINB. Chciałam zapytać czy istnieje sposób aby zalegalizować fakt zamieszkania tak aby unikąć kary (jeśli się nie mylę 10 tys. zł). Czy możemy liczyć na przedawnienie kary w naszej sytuacji? Bez zgłoszenia do PINB jeśli się nie mylę nie można wpisać domu do rejestru budynków czy też księgi wieczystej?

Marta
Marta
8 lat temu

Witam! Czy mógłby Pan podać podstawę prawną dla powyższego artykułu?
Planuję zakup działki, na której przez wiele lat (ponad 10) użytkowany był warsztat ślusarsko-stolarski bez pozwolenia na jego użytkowanie. Chciałabym tę kwestię wyjaśnić z nadzorem budowanym i móc w przyszłości w sposób legalny użytkować warsztat, przy czym nie być obciążoną wzmiankowanymi karami.
Z góry bardzo dziękuję za odp.
Pozdrawiam

Majka
Majka
8 lat temu

Dzień dobry Panie Damianie :). Czytam informacje na Pana blogu i niezmiernie się cieszę, że nadal są tacy ludzie jak Pan, którzy tak swietnie pomagają innym w tematach, które dla „niewtajemniczonych” mogą stanowić spory problem. A niewiedza ta, może mieć przykre konsekwencje w przyszlości.
Trafilam na Pana blog, ponieważ właśnie jestem w trakcie załatwiania spraw związanych z kupnem domu z rynku wtórnego. I równiez borykam się z wieloma wątpliwościami, które wolę rozwiać teraz zanim go kupię :).
Dom ten jest podobno z lat 30. Składa się z dwóch części, starej mniejszej chyba w środku drewnianej i nowszej części murowanej, z poddaszem użytkowym. W księdze wieczystej sam budynek nie jest wpisany, księga założona została w latach 70-tych r. Obecny właściciel nabył ten dom parę lat temu roku i nie posiada żadnych wcześniejszych dokumentów, czyli nie ma planów, pozwoleń na budowę z tamtych lat, rachunków dokumentujących lata budowy czy tez rozbudowy. Czyli nic na czym mogłabym sie oprzeć. Dlatego nie jestem w stanie określić czy budunek, który obecnie stoi jest samowolą. Czy też może ze zwględu na dawne lata jego wybudowania – nie jest samowolą. Ale szczególnie trudno już stwierdzić czy był rozbudowywany. Bo może być tak, ze miał w owych latach pozwolenie na budowę, ale ktos póżniej coś rozbudował, co już np. powinno było byc zgłoszone.
Mam wyrys i wypis z geodezji i kartografii, w którym mi powiedziano, że jest założona ewidencja gruntu ,na której ten budynek jest oznaczony, natomiast, że nie ma założonej ewidencji budynku. Budynek ma na wyrysie nadany numer i jest na działce budowlanej z oznaczeniem uzytku B. Jest również od niego opłacany podatek.. W ostatnich latach chyba nikt w nim mieszkał, ale wcześniej był użytkowany. Chciałabym ten dom kupić, ale teraz nie wiem co powinnam zrobić , zeby wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem. Czytałam, że wszystko powinno się zalegalizować w PNIB, a że domy wybudowane przed 1995 r. jeżeli sie potrafi to udowodnic, to nie podlegają tej opłacie legalizacyjnej 50tys. Przy czym ja nie miałabym zadnych dokumentów na udowodnienie tego faktu. Poza tym nie wiem czy po roku 95 nie było coś dobudowane. Był na pewno remontowany. Nie chciałabym, żeby sie okazało, że PNIB z jakiegoś powodu nie zalegalizuje tego domu i np każe mi go rozebrać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Majka
Majka
8 lat temu
Reply to  Majka

Dziękuję bardzo za odpowiedź, skontaktuję się przez adres emailowy kancelarii.

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam serdecznie. Czy mógłby Pan mi odpowiedzieć na takie pytanie. Mieszkam w domu jednorodzinnym wybudowanym w 1988 roku. Budynek nie posiada planu oraz zezwolenia. Jest tylko zapis w urzędzie gminy że taki budynek jest na działce i jest zamieszkały. Chciałbym teraz dokonać nadbudowy tego domu, a zarazem uzyskać plan itp. Jakie będą koszty aby teraz to wszystko zalegalizować i nabyć niezbędne zezwolenia. Dziękuje z góry za odpowiedź i Pozdrawiam

Agata
Agata
7 lat temu

Witam moje pytanie dotyczy nadbudowy drugiej kondygnacji budynku jednorodzinnego którą to rozpoczeliśmy w roku 1994 z tą datą mamy zezwolenie na nadbudowę a wprowadziliśmy się 9 lat temu mamy wszystkie zezwolenia łącznie ze świadectwem charakterystyki energetycznej ale architekt który nadzorował naszą inwestycję zmarł i do tej pory nie mamy odbioru nadbudowanego piętra.Chciałabym się dowiedzieć czy w naszym przypadku kara nas omija,i czy w tej sytuacji aby odebrać nadbudowę musimy skorzystać z usług innego architekta.

karolina
karolina
7 lat temu

Witam serdecznie.

Mam pytanie ,planujemy z mezem podniesc dach o dwa pustaki ,problem tkwi w tym ze zamiarujemy zrobic to w domu ktory niema odbioru od 20lat i jest uzytkowany,placony jest podatek i podlaczone sa wszystkie media ,plany tego domu gdzies zaginely ,pozwolenie bylo na ten dom , od czego mamy zaczac?Czy nie poniesiemy zadnych konsekwencji ze jest nieodebrany?
Pozdrawiam

karolina
karolina
7 lat temu

Jeszcze dodam ze chodzi o zaadaptowanie poddasza ,tylko jest tam nisko (pokoj jeden jest tam uzytkowany)a chcemy zrobic z calego poddasza mieszkanie.

Krystian
Krystian
7 lat temu

witam, jakie warunki muszą zostać spełnione zeby mozna było mówić o przedawnieniu nielegalnego zamieszkania w budynku mieszkalnym bez odbioru?
Pozdrawiam

Anna
Anna
7 lat temu

Witam Panie Damianie. Proszę o wyjaśnienie, czy jako najemca od PKP (tereny zamknięte)placu składowego muszę mieć pozwolenie na użytkowanie? Nie mam pojęcia czy istniejące na placu zbiornik stalowy używany niegdyś do wody amoniakalnej i waga oraz ogrodzenie i utwardzenie są legalnie postawione. Wiem tylko,że jako plac składowy teren był wynajmowany od 1964 roku a zbiornik stalowy od 1976 roku (obecnie używany do oleju opałowego), waga natomiast służyła do rozważania deputatów węglowych w latach 1980. Czy korzystając z tych rzeczy jestem narażona na jakieś kary? Kolej ponoć nie może znaleźć dokumentów lub nie chce. Co mam zrobić aby uniknąć ewentualnych kar?

Zdzislaw
Zdzislaw
6 lat temu

Dzień doby Panie Damianie, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi- Moj ojciec pobudował budynek gospodarczy ( uzyskał wszystkie pozwolenia na budowę) lecz nie złożył wniosku o oddanie budynku do użytku. 15 lat temu przepisał ten budynek na mnie i do dnia dzisiejszego ja prowadzę na nim działalność. Chciałbym dobudować do niego część lecz nie wiem czy grozi mi duża kara jeżeli teraz zgłoszę o pozwolenie na budowę do budynku który nie był oddany do użytku.
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

Iwona
Iwona
6 lat temu

Witam mam pytanie jeżeli dom nie jest odebrany wraz z garażem czy można w nim zamieszkiwać oraz czy można prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną na adres tego domu

Edyta
Edyta
6 lat temu

Dzień dobry. Proszę o poradę.
Mój teść dostał w spadku po swojej ciotce dom z 1939 roku. W latach osiemdziesiątych wyremontował go aby był zdatny do zamieszkania. Wyjeżdżając za granicę postanowiliśmy z mężem zamieszkać w tym domu i sie nim opiekować – płacimy za niego podatek w imieniu teścia i dbamy o jego stan. Teść chce nam przepisać ten budynek z działką i przy dogłębnym sprawdzaniu map okazuje się że dom z jednej strony nie ma 4 m do granicy a z drugiej nieco wychodzi na granice sąsiada. Czy istnieje możliwość rozbudowy tego domu i co ważne jak wyprostować granice działki /domu?

Klaudia
Klaudia
6 lat temu

Dzień dobry. Proszę o radę. Zlozylam papiery do starostwa „zrobione” przez projektanta dotyczące zgłoszenia budowy. Jednak po 3 tygodniach okazało się że projektant popełnił błąd gdyż jest to dobudowanie do istniejącego budynku (który jest moja własnością ) i tutaj powinnam złożyć dokumenty dotyczące pozwolenia,a nie tylko zgłoszenia rozbudowy. Mianowicie Dobudowuje pokój do mojego domu i właśnie zlozylam w starostwie wszystkie niezbędne dokumenty abym mogła otrzymać pozwolenie na dobudowanie pokoju..jednak rzecz w tym,ze budowę już zaczęłam i został mi do zrobienia praktycznie dach i wykończenie wnętrz. Chciałam zapytać czy jeśli wniosek o pozwolenie i wszystkie niezbędne dokumenty projekty mapek są już w starostwie to czy gdyby ktoś teraz doniósł,ze nie mam jeszcze pozwolenia,a dopiero jest rozpatrywane to czy czeka mnie kara? Pozwolenia jeszcze nie otrzymalam, za to mam nieuprzejmego sąsiada któremu budowa wogole nie szkodzi, jednak jest złośliwy i boję się że doniesie na mnie do starostwa. Proszę o poradę.

Maciej
Maciej
5 lat temu

Dzień dobry, czy jeżeli postawiłem wiatę garażowa wolno stojąca na słupkach czy mogę po postawieniu starać się o pozwolenie ? Podstawa z kostki brukowej 6 m na 6m

jurek
jurek
5 lat temu

Witam Panie Damianie. Prosze o rade. Moj ojciec wybudowal dom w 1997 ale rodzice poza stanem surowym zamknietym w jakim byl budynek nic nie robili. Budowa byla oczywiscie z pozwoleniami. Ja z żona zaczeliśmy od 2015 sobie powoli to wykanczac mamy przylacza wode prad i od 3 miesiecy tam juz mieszkamy. Budynek jest na wszystkich mapach ale jak to wyglada prawnie? Mozemy sie starac o zameldowanie tam? Budynek nie ma numer można go nadac po tylu latach? Ojciec twierdzi ze kiedys nie bylo zadnych odbiorow ani dziennikow budowy

Przemek
Przemek
5 lat temu

Witam Panie Damianie.

Mam pytanie na które otrzymałem kilka różnych odpowiedzi. Może Pan będzie w stanie rozwiąć moje wątpliwości.

Moi rodzice maja dom z lat 80 wybodowany zgodnie z pozwoleniami itp. Odebrany. Natomiast w 2010 roku zrobili generalną modernizację wraz z dobudowaniem kondygnacji. Wszystko w zgodzie z prawem, pozwoleniami, projektami itp.

Budowę prowadził kierownik, który zmarł w wyniku pożaru i prawdopodobnie spłonęła również księga budowy, która miał u siebie celem złożenia dokumentów o odbór budynku. Nie zdązył tego zrobić.

Do dzisiaj ten budynek nie został odebrany po modernizacji i wciąż brak księgi budowy. Prawdopodobnie ten dom zostanie podarowany mnie.
Chciałbym się dowiedzieć, czy moi rodzice, lub ja po darowiźnie zostane ukarany za brak odbioru.
A może sprawa uległa przedawnieniu i nie grozi mi już kara?
Jak przystąpić do odbioru budynku bez kierownika budowy i księgi budowy?

Będę wdzięczny za pomoc.

Ines
Ines
2 lat temu

Witam mam takie pytanie . Mieszkamy z mężem u teściów,teraz chcą dom przepisać na nas, ALE co się okazuje jest nieodebrany . Czy mogą to zrobić w jakiś sposob?, tak by nowi właściciele czyli my, nie musielibysmy płacić jakiejś kary?

Ines
Ines
2 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Będzie jakieś 15 lat z tego co wiem.

Ines
Ines
2 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Czy mógłby Pan troszkę rozwinąć temat? Tzn czy mogą ten dom przepisać na nas bez obawy o karę? Jak należy to zrobić by było wszystko dobrze ?

Ines
Ines
2 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Jeszcze ostatnie pytanie ,jeśli można?..dom mogą nam przepisać, wcześniej go odbierając ,czy tak jak aktualnie jest?

Kasia
Kasia
1 rok temu

Witam proszę o podpowiedź. Jestem zainteresowana kupnem domu z lat 30-tych, jednak właściciel nie posiada żadnych dokumentów, żadnych planów, pozwoleń, przeglądów nic kompletnie nic. W księdze wieczystej budynek nie jest wpisany. Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy nie jest to samowola budowlana? Gdzie szukać?