22 listopada 2017

Przedawnienie samowoli budowlanej – czy to możliwe ?

7 komentarzy

Czy za „starą” samowolę budowlaną można ponieść konsekwencje ?
Czy stare samowole budowlane się przedawniają ?
Czy samowola budowlana popełniona przez dziadka 70 lat temu jest wciąż samowolą budowlaną ?

Pytania związane ze „starymi” samowolami budowlanymi jakie usłyszałem w swojej praktyce mógłbym mnożyć.

Sprowadzają się one jednak do jednego pytania, a mianowicie, czy samowola budowlana się przedawnia ?
Czyli, czy upływ czasu, który nastąpił od jej popełnienia ma wpływ na konsekwencje/sankcje związane z jej popełnieniem ?
Jeszcze prościej – czy taką samowolę należy likwidować (legalizować).

Kraków - Długa

Przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy Prawo budowlane z 1994 roku obowiązywało sporo aktów prawnych, które regulowały kwestie związane z wybudowaniem obiektu bez odpowiednich zgód lub z naruszeniem przepisów.

Poczynając od najwcześniejszych aktów były to:
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 1928 roku,
ustawa Prawo budowlane z 1961 roku,
ustawa Prawo budowlane z 1974 roku

Wszystkie te akty prawne, łącznie z obowiązującą obecnie ustawą Prawo budowlane z 1994 roku, nie przewidywały i nie przewidują przedawnienia samowoli budowlanej.
Więcej – wszystkie te akty prawne przewidywały postępowania dotyczące usuwania skutków budowy bez odpowiednich zgód.

Oznacza to tyle, że wszystkie obiekty budowlane wybudowane w wyżej wymienionych okresach, niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy nie podlegają abolicji – nie legalizują się z mocy prawa.

Nie ma zatem podstaw do twierdzenia, że na dzień dzisiejszy – 22 listopada 2017 roku – jakaś samowola budowlana, która powstała dawno temu ulegała legalizacji, a konsekwencje jej popełnienia się przedawniły.

Oczywiście inną kwestią jest, czy określony obiekt, co do którego istnieją wątpliwości, czy powstał legalnie, wymagał w czasie jego wznoszenia jakiejkolwiek zgody, a jeśli tak to jakiej i czy została ona wydana.

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
5 lat temu

Czy jeśli przejęłam samowolę budowlaną w trybie zasiedzenia to organ może kazać mi ją rozebrać?

Marlena
Marlena
5 lat temu

Garaż murowany został wybudowany w podwórku kamienicy w 1962 roku, a 2 lata później miasto upomniało się o opłaty najmu. 2 razy próbowano garaż wykupić od miasta, odpowiedź była odmowna. Dziadek chce przekazać prawa najmu wnuczce, miasto odmawia, ponieważ grunt pod garażem będzie sprzedawany w przetargu otwartym. Starałam się o wieczyste użytkowanie, zażądano 'pozwolenia na budowę’. Dziadek dokumenty ma szczątkowe, ale żyją jeszcze świadkowie tej budowy. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, by za życia dziadka objąć w posiadanie ten garaż?

wiktoria
wiktoria
4 lat temu

mieszkam w starym domu poniemieckim z sąsiadem mamy części wspólne strych piwnica sąsiad zabudowal schody poburzyl sciany podlaczyl kominek do mojego komina kiedyś stal tam piec wiec stwirdzil ze kominek tez morze być podlaczony bez niczyjej zgoy pomimo ze mam 740 części udziału wspolwlasnosci napisałam do kontroli budowlanej czy poniosę jakies koszty

małgorzata
małgorzata
4 lat temu

BĘDĄC W MAŁŻEŃSTWIE MÓJ MĄŻ POBUDOWAŁ Budynek gaSTRONOMICZNY był inwestorem który po rozwodzie sąd przyznał mi na własność z którego musiałam byłego męża spłacić nie chce mi oddać żadnych dokumentów pomimo wysłanych dwóch pismdo niego sprawę oddałam do sądu a on napisał pismo do starostwa że budynek jest pobudowany nielegalnie ze był budowany w latach 1993 -1996 i nie ma żadnych odbiorów nie chce udostępnic dokumentów do starostwa sprawy w sądzie trwały trzynaście lat zataił wadę przed sądem i przedemną w takim przypadku kto ma ponieść konsekwencję ja która przeję łam nie wiedząc o niczym czy on będąc świadom co jest i czy ktoś może go zmusić do oddania dokumentów bo twerdzi w starostwie że mi oddał a od czerwca ja piszę do niego o dokumenty sprawe skierowałam do sądu a on nie mając dokumentów w donosie opisał dokładnie numery planów łącznie z datami moje pytanie kto w takim przypadku poniesie konsekwencję ja czy on