28 lutego 2015

Samowola budowlana. Czym tak naprawdę jest?

18 komentarzy

Ostatnio dostałem maila o mniej więcej takiej treści: w internecie sporo jest o samowoli budowlanej, jednak dalej nie potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy inwestor ją popełnia.

Czym ona tak naprawdę jest ?

Czytając mojego bloga intuicyjnie rozpoznasz czyny kwalifikowane jako samowolę budowlaną.

Choć precyzyjne jej określenie budzi problemy nie tylko dla laików.

Uczeni i sędziowie różnie ją definiują.

Problem bierze się stąd, że nie ma (legalnej) definicji samowoli budowlanej w ustawie.

Zazwyczaj moi klienci kojarzą samowolę budowlaną jedynie z wykonywaniem robót budowlanych polegających na wybudowaniu obiektu budowlanego bez odpowiedniego zezwolenia.

To jedynie część prawdy.

las

Samowolę budowlaną popełnisz, jak wskazuje jeden z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdy dojdzie do:

1. budowy obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę;

2. wykonywania robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu właściwego organu;

3. budowy z odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę albo z odstępstwami od dokonanego zgłoszenia;

4. wykonywania robót budowlanych pomimo ich wstrzymania;

5. przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez wcześniejszego zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy lub bez uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu;

6. zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia;

7. rozbiórki obiektu budowlanego bez wymaganego zgłoszenia lub pozwolenia na rozbiórkę.

Wszystkie wyżej wymienione naruszenia Prawa budowlanego rodzą poważne konsekwencje.

18
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Damian BuniakJolantaGosiaKlaudiaJanusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tatiana
Gość
Tatiana

Witam! Mam następujący problem. Chcę kupić stary dom wybudowany w 1978r. Dom nie został odebrany i do dnia dzisiejszego nie był zamieszkiwany (choć na mapach kartograficznych ma swój numer, ale nie w gminie). Jedyne dokumenty jakie pozostały to stare pozwolenie na budowę i oczywiście akt własności działki. Wymaga poważnego remontu (okna, dach, drzwi, stara instalacja elektryczna, wodociągowa i grzewcza). Jest otynkowany, balkony, tarasy i schody bez balustrad. Do kogo się zwrócić by można go było remontować i w nim zamieszkać. W urzędzie poinformowano, że jest do rozbiórki, ale nie ma nakazu. Czy jest to samowola budowlana skoro ma pozwolenie i… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Witam,
Otrzymałem darowiznę od Rodzicow w okolo 2008 roku. Jak sie okazało po analizie projektu domu, faktyczny stan nieruchomości posiada samowole budowlana bo poddasze jest wyższe niż powinno być. W 1991 roku wg. dziennika budowy pokrycie dachu zostało skończone. 1999 roku otrzymane zostało potwierdzenie zgłoszenia do użytkowania obiektu budowlanego. Od 1999 roku dom został zamieszkany. W tej chwili chciałbym zalegalizować samowole budowlaną która powstała. Jakim tokiem postępowania będzie rozpatrywana sprawa czy przepisami starymi gdzie nie bylo jeszcze opłaty legalizacyjnej samowoli budowlanej. Gdzie mam się zgłosić w tej kwestii. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.

teresa
Gość
teresa

zostałam oskarżona o samowole budowlaną budynku który powstał w lata 80 -tych a który nabyłam w roku 2011. nałożono na mnie decyzję rozbioru budynku lub zł legalizację budynku za kwotę 50 000. Nadmienię że chodzi tu o kotłownię o szer. 1.60 m i dł. 5m która jest związana wspólną ścianą z domem mieszkalnym . Zeznania świadków są ignorowane jak wię mam się bronić gdyż tego typu decyzje są krzywdzące dla inwestora. Kotłownie wyremontowałam ( zmiana dachu i elewacji) za co otrzymałam już karę na mocy wyroku sądowego. Teresa

Magda
Gość
Magda

Witam.
Czy mogłabym prosić o źródło przytoczonych przez Pana sytuacji, w których mamy do czynienia z samowolą budowlaną? Chodzi mi dokładnie o to w jakiej sytuacji (w wyroku, w komentarzu) i jaki sędzia NSA przywołał takie przykłady. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Adam
Gość
Adam

Panie Damianie, mam następujące nurtujące mnie pytanie. Czytając Pana bloga właśnie zorientowałem się, że prawdopodobnie problem samowoli budowlanej dotyczy również mnie. W 2000 roku wystąpiłem o pozwolenie na budowę budynku gospodarczego drewnianego de facto domku letniskowego około 50m2. Niestety nie za bardzo orientowałem się w przepisach, bo wszelkie inwestycje z działką prowadzili rodzice a ja figurowałem jako właściciel ponieważ działka przy zakupie była zapisana na mnie. Niedawno przejrzałem dokumentację inwestycji i jak się okazuje, projekt budynku jest, pozwolenie na budowę zostało wydane, jednak brak jest zawiadomienia o rozpoczęciu robót, dziennik budowy jest pusty i nie wykonano inwentaryzacji powykonawczej. Dodatkowo na… Czytaj więcej »

Janusz
Gość
Janusz

Witam.
Czy budynek mieszkalny wybudowany w latach 30- stych XX wieku, którego obecny właściciel i użytkownik nie posiada żadnych dokumentów dotyczących jego budowy, może być uznany przez Nadzór Budowlany jako nielegalny.?

Klaudia
Gość
Klaudia

Jakie koszty zwiazane są z legalizacją garażu o powierzchni 28m2. Garaż został dobudowany w 1991 roku do domu i służy też jako taras. Po 26 latach brat mojej babci zgłosił na nią donos do PIND, że wspólnie z dziadkiem dobudowali garaż nielegalnie, bez pozwolenia. Jako wnuczka chciałabym im pomóc. Sprawdziałm już dokumentacje w Urzędzie gminy i starostwie i nie ma ani śladu o pozwoleniu na jego budowe. Dziadkowie są juz grubo po 80-dziesiatce i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Cały czas płacą za niego podatek w gminie, a pierwszy kwit który sie zachował mam z 93′. Do tego pojedyncze rachunki… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Witam,
Odziedziczyłam po dziadkach dom. Znalazłam ostatnio w starych dokumentach plany, które są odbiciem lustrzanym domu i nakaz wstrzymania budowy. Dziadkowie jednak dom ukończyli. Podejrzewam, ze nie ma odbioru, ale boje się iść do jakiegokolwiek urzędu i zapytac jaki jest jego stan prawny bo obawiam się nakazu rozbiórki. Co mam zrobić?

Jolanta
Gość
Jolanta

Witam! Mam zamiar kupić dom z1978 roku ale w archiwum nie ma pozwolenia na użytkowanie. Jest projekt budowlany , pozwolenie na budowę, do tej pory są zameldowani właściciele, jest też wypis z kartoteki budynków, mapka kartograficzna. Mam pytanie czy trzeba dokonać legalizacji budynku ? Czy zamieszkanie tam będzie legalne? Czy mogę otrzymać karę za brak pozwolenia na użytkowanie? Proszę o odpowiedź.