28 lutego 2015

Samowola budowlana. Czym tak naprawdę jest?

18 komentarzy

Ostatnio dostałem maila o mniej więcej takiej treści: w internecie sporo jest o samowoli budowlanej, jednak dalej nie potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy inwestor ją popełnia.

Czym ona tak naprawdę jest ?

Precyzyjne jej określenie budzi problemy nie tylko dla laików.

Uczeni i sędziowie różnie ją definiują.

Problem bierze się stąd, że nie ma (legalnej) definicji samowoli budowlanej w ustawie.

Zazwyczaj samowolę budowlaną kojarzy się jedynie z wykonywaniem robót budowlanych polegających na wybudowaniu obiektu budowlanego bez odpowiedniego zezwolenia.

To jedynie część prawdy.

Samowolę budowlaną popełni inwestor, jak wskazuje jeden z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdy dojdzie do:

1. budowy obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę;

2. wykonywania robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu właściwego organu;

3. budowy z odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę albo z odstępstwami od dokonanego zgłoszenia;

4. wykonywania robót budowlanych pomimo ich wstrzymania;

5. przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez wcześniejszego zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy lub bez uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu;

6. zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia;

7. rozbiórki obiektu budowlanego bez wymaganego zgłoszenia lub pozwolenia na rozbiórkę.

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tatiana
Tatiana
8 lat temu

Witam! Mam następujący problem. Chcę kupić stary dom wybudowany w 1978r. Dom nie został odebrany i do dnia dzisiejszego nie był zamieszkiwany (choć na mapach kartograficznych ma swój numer, ale nie w gminie). Jedyne dokumenty jakie pozostały to stare pozwolenie na budowę i oczywiście akt własności działki. Wymaga poważnego remontu (okna, dach, drzwi, stara instalacja elektryczna, wodociągowa i grzewcza). Jest otynkowany, balkony, tarasy i schody bez balustrad. Do kogo się zwrócić by można go było remontować i w nim zamieszkać. W urzędzie poinformowano, że jest do rozbiórki, ale nie ma nakazu. Czy jest to samowola budowlana skoro ma pozwolenie i nikt w nim nie mieszka?

Piotr
Piotr
8 lat temu

Witam,
Otrzymałem darowiznę od Rodzicow w okolo 2008 roku. Jak sie okazało po analizie projektu domu, faktyczny stan nieruchomości posiada samowole budowlana bo poddasze jest wyższe niż powinno być. W 1991 roku wg. dziennika budowy pokrycie dachu zostało skończone. 1999 roku otrzymane zostało potwierdzenie zgłoszenia do użytkowania obiektu budowlanego. Od 1999 roku dom został zamieszkany. W tej chwili chciałbym zalegalizować samowole budowlaną która powstała. Jakim tokiem postępowania będzie rozpatrywana sprawa czy przepisami starymi gdzie nie bylo jeszcze opłaty legalizacyjnej samowoli budowlanej. Gdzie mam się zgłosić w tej kwestii. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.

teresa
teresa
8 lat temu

zostałam oskarżona o samowole budowlaną budynku który powstał w lata 80 -tych a który nabyłam w roku 2011. nałożono na mnie decyzję rozbioru budynku lub zł legalizację budynku za kwotę 50 000. Nadmienię że chodzi tu o kotłownię o szer. 1.60 m i dł. 5m która jest związana wspólną ścianą z domem mieszkalnym . Zeznania świadków są ignorowane jak wię mam się bronić gdyż tego typu decyzje są krzywdzące dla inwestora. Kotłownie wyremontowałam ( zmiana dachu i elewacji) za co otrzymałam już karę na mocy wyroku sądowego.
Teresa

Magda
Magda
8 lat temu

Witam.
Czy mogłabym prosić o źródło przytoczonych przez Pana sytuacji, w których mamy do czynienia z samowolą budowlaną? Chodzi mi dokładnie o to w jakiej sytuacji (w wyroku, w komentarzu) i jaki sędzia NSA przywołał takie przykłady. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Adam
Adam
7 lat temu

Panie Damianie, mam następujące nurtujące mnie pytanie. Czytając Pana bloga właśnie zorientowałem się, że prawdopodobnie problem samowoli budowlanej dotyczy również mnie. W 2000 roku wystąpiłem o pozwolenie na budowę budynku gospodarczego drewnianego de facto domku letniskowego około 50m2. Niestety nie za bardzo orientowałem się w przepisach, bo wszelkie inwestycje z działką prowadzili rodzice a ja figurowałem jako właściciel ponieważ działka przy zakupie była zapisana na mnie. Niedawno przejrzałem dokumentację inwestycji i jak się okazuje, projekt budynku jest, pozwolenie na budowę zostało wydane, jednak brak jest zawiadomienia o rozpoczęciu robót, dziennik budowy jest pusty i nie wykonano inwentaryzacji powykonawczej. Dodatkowo na przestrzeni tych 15 lat została dobudowana komórka w miejscu wiaty ale w obrysie budynku na projekcie, i dodatkowo powiększony taras o kilkanaście cm na długości (niestety niezgodnie z projektem). Jak w takiej sytuacji wyprostować tą sprawę, czy to kwalifikuje się jako samowola? Przyznam, ze byłem nieświadomy takiej sytuacji i czy ten fakt niepowiadomienia o rozpoczęciu prac mimo pozwolenia na budowę też kwalifikuje tą sytuację jako samowolę?

Jakie konsekwencję mi grożą w przypadku chęci wyprostowania sprawy. Rozumiem, że ta zawrotna kwota 50000zł? Ale czy po tylu latach PINB wniesie sprawę do prokuratury, czy pod tym względem, odpowiedzialność karna mi nie grozi ze względu na przedawnienie?

Janusz
Janusz
7 lat temu

Witam.
Czy budynek mieszkalny wybudowany w latach 30- stych XX wieku, którego obecny właściciel i użytkownik nie posiada żadnych dokumentów dotyczących jego budowy, może być uznany przez Nadzór Budowlany jako nielegalny.?

Klaudia
Klaudia
5 lat temu

Jakie koszty zwiazane są z legalizacją garażu o powierzchni 28m2. Garaż został dobudowany w 1991 roku do domu i służy też jako taras. Po 26 latach brat mojej babci zgłosił na nią donos do PIND, że wspólnie z dziadkiem dobudowali garaż nielegalnie, bez pozwolenia. Jako wnuczka chciałabym im pomóc. Sprawdziałm już dokumentacje w Urzędzie gminy i starostwie i nie ma ani śladu o pozwoleniu na jego budowe. Dziadkowie są juz grubo po 80-dziesiatce i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Cały czas płacą za niego podatek w gminie, a pierwszy kwit który sie zachował mam z 93′. Do tego pojedyncze rachunki na wapno i płytki na taras. Wiem też że mogę oprzeć się na zdjęciach lotniczych, ale też nie mam pojecia gdzie tego szukać. Czy czekają mnie i moich dziadków duże przeszkody ku legalizacji owego garażu?

Gosia
Gosia
5 lat temu

Witam,
Odziedziczyłam po dziadkach dom. Znalazłam ostatnio w starych dokumentach plany, które są odbiciem lustrzanym domu i nakaz wstrzymania budowy. Dziadkowie jednak dom ukończyli. Podejrzewam, ze nie ma odbioru, ale boje się iść do jakiegokolwiek urzędu i zapytac jaki jest jego stan prawny bo obawiam się nakazu rozbiórki. Co mam zrobić?

Jolanta
Jolanta
2 lat temu

Witam! Mam zamiar kupić dom z1978 roku ale w archiwum nie ma pozwolenia na użytkowanie. Jest projekt budowlany , pozwolenie na budowę, do tej pory są zameldowani właściciele, jest też wypis z kartoteki budynków, mapka kartograficzna. Mam pytanie czy trzeba dokonać legalizacji budynku ? Czy zamieszkanie tam będzie legalne? Czy mogę otrzymać karę za brak pozwolenia na użytkowanie? Proszę o odpowiedź.