Odstąpienie od projektu budowlanego

149 komentarzy

Nie tylko wzniesienie budynku bez pozwolenia na budowę jest samowolą budowlaną.

Samowolą budowlaną jest również odstąpienie w trakcie realizacji inwestycji od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Odstąpić od zatwierdzonego projektu możesz istotnie lub nieistotnie.

Istotnie można odstąpić gdy zmiany:

dotyczą zagospodarowania działki lub terenu;

dotyczą charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;

dotyczą zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne;

dotyczą zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;

dotyczą ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

mają taki charakter, który wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Nie można zapomnieć zatem, że przed dokonaniem wyżej opisanych zmian należy wcześniej uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę, w przeciwnym razie inwestorowi grożą poważne konsekwencje związane z samowolą budowlaną.

Jednocześnie prawo przewiduje możliwość dokonania odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego bez uzyskiwania zmiany pozwolenia na budowę.

Dotyczy to jednak zmian nieistotnych.

Nieistotne odstąpienia od zatwierdzonego decyzją projektu budowlanego to zmiany, przeróbki i inne odstąpienia nie wymienione powyżej.

Odstąpienie od projektu winno być zakwalifikowane jako nieistotne przez  projektanta , a ponadto zamieszczone w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia.

Subscribe
Powiadom o
guest

149 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
6 lat temu

Panie Damianie. Mam pytanie czy wybudowany obiekt nie zgodnie z zapisami m.p.z.p. gminy na terennie przeznaczenie podstawowe tereny zabudowy jednorodzinnej MN pow. zabudowy obiektu pod usługi jest o 420m za duza czy jest to rażące naruszenie prawa i jest podstawą do stwierdzenia nie waznosci pozwolenia na budowę .

Marta
Marta
6 lat temu

Dobry wieczór, czy obrócenie budynku o 180 stopni- projekt Salsa z garażem będzie zmianą istotną? Nasz kierownik powiedział, że nie , jednak geodetka, u której mieliśmy konsultację powiedziała, że jest to zmiana zagospodarowania działki i jest to zmiana istotna. W starostwie poznańskim pracownik udzielił nam informacji, że jeżeli kierownik budowy uzna, że zmiana ta nie naruszy żadnego z punktów warunków zabudowy i on się pod tym podpisze to jest to nieistotne. Jestem w rozterce. Nie wiem, czy mam zaczynać wytyczanie budynku, czy występować z wnioskiem o zmianę zagospodarowania terenu na działce?
Pozdrawiam

AGNIESZKA
AGNIESZKA
6 lat temu

Witam

problem wygląda następująco: chcę kupić budynek mieszkalny. Wybudowany został w 1989 roku , nadano numer porzadkowy , od tamtego czasu jest zamieszkany . Po zakończeniu robót nie zgłoszono tego faktu w związku z tym budynek nie ma oficjalnej zgody na uzytkowanie , nie widnieje w rejestrze budynków. działka w KW widnieje jako pastwiska trwałe. W planie zagospodarowania dopuszcza się zabudowę infrastruktury rolniczej oznaczona jako R. Po wizycie na działce z geodetą okazało się że budynek został powiększony o 1 metr po długosci. mimo to zachowane są ustawowe odległości od działek sąsiednich. Ponadto w środku zmieniony został układ pomieszczeń. Czy decyzja o nadaniu numeru porządkowego będzie dowodem że budynek został wybudowany przed 95 rokiem? Do kogo mam się udać w celu legalizacji? czy może zostać wydana decyzja o rozbiórce? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Agnieszka
Agnieszka
6 lat temu

Witam! Zmiana szerokości tarasu w budynku wielorodzinnym o 0,5 m, w złożonym projekcie jest 1,5 m a wylano 2. Jakie kary przewiduje prawo? Mam zamiar złożyć prośbę o legalizacje

Kasia
Kasia
6 lat temu

Dzień dobry,
Mam dość duży problem związany (tak mi się zdaje…) z samowola budowlana. Mój nieżyjący już ojciec 20 lat temu postanowił wybudować hale i przylegające do niej miejsce socjalne. Zrobił to z myślą o jednej z corek, które kiedyś będą chciały tam zamieszkać. Teraz kiedy faktycznie się nad tym zastanawiamy z partnerem okazuje się ze budynek jest większy niż w planach. Jest przede wszystkim dłuższy o 10 m (w planach ma 30 m faktycznie ma 4p m) poza tym miejsce socjalne jest większe. Ma gdzie indziej wejście do kuchni ale przede wszystkim strych w rzeczywistości jest pierwszym piętrem… Jest przystosowane żeby tam zamieszkać a w planach tego nie ma. Kompletnie nie wiemy jak się do tego zabrać. Obawiamy się ze jak zaczniemy w to inwestować (obecnie jest stan surowy) to później będziemy mieli problemy. Wolelibyśmy kwestie prawne wyjaśnić w pierwszej kolejności… Czy mógłby Pan doradzić gdzie się z tym udać? I czy w ogóle da się coś z tym zrobić? Czujemy się jak dzieci we mgle…

Adam
Adam
6 lat temu

Witam
Moje pytanie dotyczy budowy obiektu liniowego, tj. drogi gminnej. W trakcie budowy drogi na wniosek właściciela przyległej działki zrezygnowano z wykonania projektowanego na tą działkę zjazdu z drogi. Czy w świetle obowiązujących przepisów jest to zmiana istotna? (zjazd był wyniesiony na rysunku PZT i wymieniony w opisie).
Pozdrawiam.

Daniel
Daniel
6 lat temu

Witam, a co w przypadku jak projektant zmiany zakwalifikował jako nieistotne a kierownik budowy uważa że są istotne i wstrzymał roboty?

Daniel
Daniel
6 lat temu
Reply to  Damian Buniak

To po co projektant w prawie budowlanym?

Adam B.
Adam B.
6 lat temu

Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy „zmiany rozmieszczenia urządzeń sanitarnych w łazience” w stosunku do złożonego w urzędzie projektu domu jednorodzinnego. Pomimo ustaleń z architektem w projekcie urządzenia są w innych miejscach niż było pierwotnie uzgodnione, na co architekt stwierdził, że nie ma to znaczenia i „może Pan sobie zrobić jak będzie Pan chciał”. Czy faktycznie takie zmiany można wykonać bez wykonania i przedstawienia w urzędzie projektu zamiennego?
Dziękuję i pozdrawiam
Adam B.

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Dzień dobry,

Mam taki problem okazało się że poprzedni właściciel dodał około 1 metra ściany w garażu tym samym powiększając całą powierzchnię domu o około 20m2 względem zatwierdzonego projektu. Wychwycił to dopiero geodeta przy inwentarce. Co zrobi, czas bardzo goni a ja potrzebuję mieć oddanie do użytkowania…
Z góry dziękuje za pomoc.

Aneta
Aneta
6 lat temu

Dzień dobry,
Chciałabym się dowiedzieć czy zmiana lokalizacji trasy przyłączy (od granicy działki do budynku) to istotna zmiana? Sytuacja wygląda następująco: otrzymałam pozwolenie na budowę, w projekcie architekt wrysował orientacyjne trasy przyłączy do budynku. Ze względów technicznych projektanci przyłączy wod-kan i gazu muszą zmienić ich trasę. Osobny projekt przyłącza wod kan jest uzgodniony w ZUD. Czyli jest rozbieżność miedzy projektem budowlanym a projektem przyłączy. Czy należy w takiej sytuacji wystąpić o projekt zamienny z nowym planem zagospodarowania czy jest to zmiana nieistotna i wystarczy wykonać przyłącza zgodnie z projektem uzgodnionym w ZUD? Dodam tylko, że Pani w Starostwie, która dała mi pozwolenie na budowę stwierdziła, że na projekcie budowlanym trasy przyłączy do budynku są orientacyjne i ważniejsze jest uzgodnienie w ZUD. Czy ma rację?

agnieszka
agnieszka
6 lat temu
Reply to  Aneta

Uzgodnij nowe trasy w ZUD i nanieś na mapę. Za 10 lat nikt nie będzie pamiętał, że tam coś w ziemi leży i przy jakiejkolwiek rozbudowie budynku może być problem, nie tylko formalny.

Darek
Darek
5 lat temu

Witam, mam pytanie jak kwalifikować zaistniałą sytuację. W 2015 roku rozpocząłem budowę małego domku jednorodzinnego, cała budowa zgodnie z planem wymiary i wszystko, jednak w 2017 roku nastąpiła modernizacja satelitarna granic i po tej modernizacji okazało się ze wszystkie granice zostały przesunięte i pojawił się problem gdyż jedna granica została przesunięta bliżej ściany budynku niż projekt zakładał. dokładnie odległość z 4 metrów została zmniejszona do 1 metra. Plusem jest to że przesuniecie nastąpiło wg granicy działki która też jest moją własnością i ma takie same parametry w planie zagospodarowania przestrzennego, tak wiec budynek przybliżył sie do mojej drugiej działki nie kolidując z nikim obcym (sąsiadem), problem jest tylko taki ze w projekcie nie była uwzgledniana. Moje pytanie dotyczy jak rozwiązac tą sytuację.

Małgorzata
Małgorzata
5 lat temu

Dzień dobry,
projekt mojego budynku w kalenicy miał wysokość 8,5 metra a w projekcie zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się wysokość 9 metrów. Podczas budowy murarze doradzili \” podnieś se pan o 2 bloczki będziesz pan miał wyższe poddasze\” i podnieśliśmy. Budynek jest wyższy o 50 cm. Czy to jest samowola budowlana i jakie grożą mi konsekwencje? Jakie wysokie są kary za takie postępowanie?

Kamil
Kamil
5 lat temu

Witam, uzyskałem pozwolenie na budowę domu. Podczas tyczenia pod fundamenty wyłapaliśmy błąd ( PPP- na poziomie 214.17 m ) projektant zrobił błąd bo powinno być 214.77 m czyli jest o 60 cm za mało. Czy w takim przypadku musimy robic projekt zamienny aby zmienic poziom zero ?? Jest to zmiana istotna ? Pozdrawiam

Jan
Jan
5 lat temu

Witam. Proszę o poradę. Jeżeli budynek jest pomniejszony o 6 cm wzdłuż i 6cm wszerz to, to jest wielkie odstępstwo od projektu czy jest jakaś tolerancja.. dom stoi w wyznaczonym miejscu tylko styropian jest cieńszy na każdej ze ścian o 3 cm.. proszę o odpowiedź. Jest się czym przejmować czy nie..

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Witam
Panie Damianie, czy podwyższenie budynku o 6cm jest zmianą istotną? Właśnie czekam na pozwolenie na budowę, lecz zauważyłem, że poziom garażu w budynku jest zbyt mały względem drogi (około +3cm). Czy mogę dodać te 6cm w trakcie robienia fundamentów i ustalania repera? Komu i kiedy powinienem zgłosić chęć takiej zmiany?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Łukasz

sebastian
sebastian
5 lat temu

Witam
posiadam pozwolenie na budowę domu o podstawie prostokąta na mapce do celów projektowych architekt wrysował go nie po mojej myśli względem stron świata, czy mogę obrócić dom o 180 stopni co zmieni tylko wejście do domu i ścieżkę prowadzącą do drzwi? dom bez garażu .
pozdrawiam
Sebastian

anna
anna
5 lat temu

Dzień dobry
Nadzór budowlany nakazał nam zrobienie oceny technicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, oczyszc. tą wykonała nam firma i usytuowała zbiornik w innym miejscu a drenaz został w tym samym miejscu , czyli organ napisał ze lokalizacja jest niezgodna z załącznikiem graficznym, wszelkie aprobaty są, gwarancja na montaż i samą oczyszczalnie jest, zachowaliśmy wszelkie odległości zgodnie z prawem, czy musimy wykonać tą opinię i czy mozna z niej się wybronić, dziekuję za odpowiedz, pozdrawiam Anna

Sylwia
Sylwia
5 lat temu

Witam, czy istotna zmiana bedzie przesuniecie studzienki kanalizacji sanitarnej w inne miejsce niz wskazane w projekcie oraz przylaczenie/doprowadzenie wody do budynku z innej strony niz ustalone w projekcie (blizej rury wodociagowej niz to bylo ustalone).

Sylwia
Sylwia
5 lat temu
Reply to  Sylwia

Dodam ze jest to ustalone tylko w projekcie budowlanym, projekt wod-kan. dopiero powstaje.

Dorota
Dorota
4 lat temu

Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie. Mamy pozwolenie na budowę,a teraz chcielibyśmy zmienić kształt schodów zewnętrznych i tarasu. W projekcie są półokrągła A chcemy prostokątne. Czy to istotna zmiana czy będzie z tym problem, jak to rozwiązać? Pozdrawiam

Dorota
Dorota
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Bardzo dziekuje za odpowiedz.

Anna
Anna
4 lat temu

Witam czy duzym odstapieniem jest budowa ganku mniejszego jak w planie?

Maciej
Maciej
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam panie Damianie mam pytanie czy jezeli sasiad zglosil remont budynku blisko granicy,ale nie zastosowal sie do przepisow remontowych,zmienil wielkosc otworow okiennych plus dorobil nowe i zostala również zmieniona kubatura budynki (podniesiony dach o jakies 2metry)..,zglosilismy to do nadzoru ,nadzór stwierdzil w odpowiedzi pisemnej ze jest to samowola,to moga kontynuować prace czy powinni zaprzestać,a jezeli nie moga a prace nadal sa wykonywane co w tym przypadku mozemy jeszcze zrobic??? Z gory dziękuję…

Arkadiusz
Arkadiusz
4 lat temu

Co mam zrobić jak się okazało że budynek został powiększony ściany przesunięte po 45 cm szerszy i dłuższy proszę o pomoc

Arkadiusz
Arkadiusz
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Tzn co ma Pan na myśli nie ma zbliżenia do granic nic z tym związanego wszystko jest ok tylko błąd polega ze mury stanęły od osi fundamentu na zewnątrz stąd różnica na ścianie po 24 cm grubość bloczka

Arkadiusz
Arkadiusz
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Czyli najlepiej do nadzoru z tym się zgłosić czy najpierw kierownik budowy

Arkadiusz
Arkadiusz
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziękuję pozdrawiam

Alicja
Alicja
3 lat temu

Jeśli posiadam już wybudowany dom : parter i piętro, a chciałabym jednak zrezygnować całkowicie z piętra i mieć parter ? Jakie muszę podjąć działania i czy w ogóle to możliwe ?

Lilianna
Lilianna
2 lat temu

Czy przy remoncie nawierzchni drogi, można zlikwidować 37 miejsc parkingowych, jeżeli nie jest to ujęte w pozwoleniu na budowę.