10 kwietnia 2015

Spadek z samowolą budowlaną

6 komentarzy

Spadek z długami?
To nie takie rzadkie!

Nieruchomość z lokatorem w spadku ?
To również nie taka rzadka sytuacja !

A spadek z samowolą budowlaną ?
No właśnie … zdarza się.

Wiem.
Nie sprawdziłeś!
Nie wiedziałeś !
Nie miałeś pojęcia, że dziadek, ojciec lub ciocia budowali bez pozwoleń i użytkowali bez zezwoleń !

Przyjąłeś spadek i po kilku latach dowidziałeś się, że to chyba samowola, bo chcesz sprzedać odziedziczoną nieruchomość, a kupujący zaczął wypytywać o różne dokumenty, a Ty ich nie masz.

Albo inaczej – sąsiad, który nie przepada za Tobą zaczyna przebąkiwać, że pójdzie do nadzoru budowlanego.

Może być też tak, że chcesz przebudować nieruchomość, ale coś Ci podpowiada, że nie ma żadnych dokumentów i może będzie dużym ryzykiem rozpocząć postępowanie przed urzędem!

Obawy są uzasadnione.

O konsekwencjach samowoli budowlanej, kto za nią odpowiada i jak z niej w niektórych sytuacjach bezboleśnie wybrnąć znajdziesz sporo na blogu.
Pozdrawiam

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech Rudzki | umowanajmu.info

Chyba największa szansa na odkrycie tej niespodzianki ma miejsce w przypadku sprzedaży nieruchomości. Chociaż i tak nie wydaje mi się aby wyszło to na światło dzienne w każdym przypadku.

Kamil
Kamil
7 lat temu

Dzień dobry,
Z siostrą odziedziczyłem po rodzicach dom w stanie surowym zamkniętym i chcemy do sprzedać. Niestety w czasie budowy rodzice zmieniali projekt wg własnego uznania i widzimisię tzn. wybudowali piwnicę na ½ powierzchni domu (zatwierdzony przez urząd projekt bez podpiwniczenia), podnieśli poddasze na „tręplu” o 1 metr, zmienili kąt dachu z 50 stopni na 30, na poddaszu postawili ścianki działowe z pustaka ceramicznego a powinny być z karton gipsu, powiększyli otwory okienne oraz zmienili usytuowanie kotłowni . Dodatkowo nadmienię, że mimo wydania dziennika budowy nigdy on nie był uzupełniany.
Chcąc pozbyć się tej nieruchomości wynajęliśmy dwóch niezależnych rzeczoznawców majątkowych. Jeden uznał, że to jest samowola budowlana i należy ją przed sprzedażą rozebrać lub też pomniejszyć kwotę sprzedaży o koszt rozbiórki. Natomiast drugi rzeczoznawca w operacie szacunkowym napisał, że dokonano modyfikacji projektu, który nie wpływa na stan i jakość budynku.
Zatem, który z rzeczoznawców ma rację i czy można sprzedać nieruchomość wyżej wymienionym stanie bez konsekwencji prawnych?

agata 72
agata 72
6 lat temu

Odzidzicze do po mamie gdzie gora domu została dostawiona nie legalnie i sąsiad doniósł do nadzoru budowlanego, sprawa rozbiórki od 10 lat jest cały czas aktualna tyle że mama odwołuje się. Czy po śmierci mamy odziedzicze samowole budowlana i czy będę mogła zalegalizować ją .podkreślam to jest jedynie miejsce zamieszkania jakie mam.samowoli budowlanej jest 50 m2 czy legalizacja będzie bardzo droga. Dziękuję i pozdrawiam