Strony w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy

4 komentarze

Często jest tak, że świadomie lub nieświadomie organ administracyjny pomija niektóre osoby, które powinny być uznane za stronę  w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Nie jest to najlepszy pomysł z uwagi na to, że pominięcie tych osób może skutkować uchyleniem takiej decyzji .

Orzecznictwo sądów administracyjnych w tej kwestii jest dość jednoznaczne.

Sądy bowiem w wyrokach stwierdzają, że stroną postępowania w sprawie decyzji o warunkach zabudowy (wz) jest osoba, która ma interes prawny.

A co to takiego ten interes prawny ?

Warszawa wieżowce

To wskazanie przepisu prawa, który gwarantuje np. sąsiadowi inwestycji (niekoniecznie najbliższemu) pewne uprawnienia.

Nie musi to być przepis prawa administracyjnego.

Może to być również przepis wywodzący się z innej dziedziny prawa, np. prawa cywilnego. W praktyce często jest powoływany art. 140 Kodeksu cywilnego, który określa sposób korzystania z prawa własności.

Co jednak najistotniejsze – organy ustalając strony postępowania w sprawie decyzji o warunkach zabudowy zapominają często o jednej prawdzie, która wypływa z wielu orzeczeń sądów administracyjnych.

O prawdzie, którą można streścić w następujący sposób:
sąsiad planowanej inwestycji może chronić swojego interesu prawnego również wtedy, gdy uciążliwości inwestycji oddziałują nawet w granicach obowiązujących norm.

Zatem przy ocenie, czy ktoś jest stroną postępowania nie ma znaczenia, czy został naruszony interes prawny tego podmiotu, a jedynie czy taki interes temu podmiotowi przysługuje.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
7 lat temu

Witam nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale z Pana wypowiedzi wynika że sąsiad który wybudował sklep motoryzacyjny na przeciw mojej posesji oraz parking powinien wcześniej uzyskać wcześniej zgodę sąsiada.Dzieli nas ulica ale odległość od moich okien to około 15 m
Pozdrawiam Grzegorz

Grazyna
Grazyna
2 lat temu

Witam Mam pytanie czy powinnam byc stroną o wydanie warunków zabudowy myjni 3 stanowiskowej moja działka jest 15 m po przeciwnej stronie drogi powiatowej dom na działce jest ok 40 m od myjni.
pozdr GM