25 kwietnia 2018

Termin wykonania nakazu rozbiórki

3 komentarze

Pytanie jak w tytule – kiedy należy wykonać decyzję o nakazie rozbiórki (?) – często stawiają osoby, które muszą się zmierzyć z decyzją zobowiązującą do rozbiórki samowoli budowlanej.

Odpowiedź jest jedna – niezwłocznie – po tym, jak stanie się ostateczna.

Oczywiście istnieją instrumenty prawne, które pozwalają wstrzym jej wykonanie, jednakże w niniejszym wpisie mowa jest o sytuacji, w której osoba zobowiązana decyzją o nakazie rozbiórki nie wniosła od niej odwołania, albo wniosła, z tym, że wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nakaz rozbiórki podtrzymał i nie podjęto dalszych działań w celu jej wstrzymania.

Faktem jest, że kilkanaście lat temu istniała praktyka w organach nadzoru budowlanego polegająca na tym, że wyznaczano w decyzji o nakazie rozbiórki termin jej wykonania.
Jednak z uwagi na kwestionowanie tego typu rozstrzygnięć, nie mających podstaw prawnych, sądy administracyjne stanęły na stanowisku, iż wskazywanie daty wykonania nakazu rozbiórki jest bezpodstawne.

Co się dzieje, jeśli decyzja o nakazie rozbiórki nie jest wykonywana ?

Niewykonanie nakazu rozbiórki skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego mającego na celu zlikwidowanie samowoli budowlanej.
Jednym z instrumentów wykorzystywanych w postępowaniu egzekucyjnym jest grzywna w celu przymuszenia, o której więcej informacji znajdziesz tutaj.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MateuszKasiaAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Bardzo ciekawy wpis i dużo bardzo przydatnych informacji.

Kasia
Gość
Kasia

Interesujący artykuł, patrząc na opieszałość niektórych osób myślałam, że czas na wykonanie rozbiórki jest nieograniczony.

Mateusz
Gość
Mateusz

Dziękuje za świetny wpis, więcej takich.