25 kwietnia 2018

Termin wykonania nakazu rozbiórki

3 komentarze

Pytanie jak w tytule – kiedy należy wykonać decyzję o nakazie rozbiórki (?) – często stawiają osoby, które muszą się zmierzyć z decyzją zobowiązującą do rozbiórki samowoli budowlanej.

Odpowiedź jest jedna – niezwłocznie – po tym, jak stanie się ostateczna.

Oczywiście istnieją instrumenty prawne, które pozwalają wstrzym jej wykonanie, jednakże w niniejszym wpisie mowa jest o sytuacji, w której osoba zobowiązana decyzją o nakazie rozbiórki nie wniosła od niej odwołania, albo wniosła, z tym, że wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nakaz rozbiórki podtrzymał i nie podjęto dalszych działań w celu jej wstrzymania.

Faktem jest, że kilkanaście lat temu istniała praktyka w organach nadzoru budowlanego polegająca na tym, że wyznaczano w decyzji o nakazie rozbiórki termin jej wykonania.
Jednak z uwagi na kwestionowanie tego typu rozstrzygnięć, nie mających podstaw prawnych, sądy administracyjne stanęły na stanowisku, iż wskazywanie daty wykonania nakazu rozbiórki jest bezpodstawne.

Co się dzieje, jeśli decyzja o nakazie rozbiórki nie jest wykonywana ?

Niewykonanie nakazu rozbiórki skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego mającego na celu zlikwidowanie samowoli budowlanej.
Jednym z instrumentów wykorzystywanych w postępowaniu egzekucyjnym jest grzywna w celu przymuszenia, o której więcej informacji znajdziesz tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Bardzo ciekawy wpis i dużo bardzo przydatnych informacji.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Interesujący artykuł, patrząc na opieszałość niektórych osób myślałam, że czas na wykonanie rozbiórki jest nieograniczony.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

Dziękuje za świetny wpis, więcej takich.