22 maja 2020

Terminy w postępowaniach budowlanych zaczynają biec na nowo. Jak je liczyć ? 

5 komentarzy

Pisałem już na łamach bloga m.in. tutaj, że w czasie epidemii koronawirusa rozpoczęcie biegu terminów w postępowaniach administracyjnych zostało wstrzymane, a te terminy, które już biegły zostały zawieszone. Dotyczy to oczywiście również postępowań związanych z pozwoleniami na budowę, decyzji o warunkach zabudowy, pozwoleń na użytkowanie, czy też postępowań związanych z samowolą budowlaną.

TERMINY W POSTĘPOWANIACH BUDOWLANYCH ODMROŻONE 

Ta sytuacja prawna, swoistego „zamrożenia” terminów w postępowaniach administracyjnych kończy się już 24 maja 2020 roku.   

Albowiem wejście w życie  ustawy z 14 maja 2020 roku dotyczącej tarczy antykryzysowej III uchyla przepisy, które wprowadziły na czas stanu epidemicznego i epidemii zawieszenie tych terminów.  

OD KIEDY PRZEPISY BYŁY ZAWIESZONE 

Istotnym jest jednak pytanie od kiedy terminy w postępowaniach administracyjnych i sądowych były „zamrożone”. Ma to o tyle duże znaczenie, bo wskazuje nam jak należy liczyć terminy do dokonania różnych czynności przed organem (np. złożenia odwołania lub zażalenia).  

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, bowiem twórcy ustaw antykryzysowych nie wskazali precyzyjnie dat wstrzymania i zawieszenia tych terminów. 

Ustawa wstrzymująca i zawieszająca bieg terminów weszła w życie 31 marca 2020 roku i tutaj wielu będzie upatrywało daty wejścia w życie przepisów „zamrażających” terminy. 

Warto jednak pamiętać, iż stan epidemiczny był ogłoszony przez Ministra Zdrowia przed wejściem w życie ustawy „zamrażającej” terminy. Minister ogłosił bowiem stan epidemiczny w dniu 14 marca 2020 roku i moim zdaniem stosując wykładnię proobywatelską (uwzględniającą nadzwyczajną sytuację jaka zaistniała w Polsce), to to jest właściwy termin, od którego należy liczyć wstrzymanie i zawieszenie terminów administracyjnych i sądowych.

Nie można jednak zapominać, że stanowisko organów administracji może być odmienne i mogą one przyjmować (nie bez podstawy), iż terminy zostały wstrzymane i zawieszone od 31 marca 2020 roku, a nie od 14 marca 2020 roku. Takie zresztą stanowisko przyjął Minister Sprawiedliwości uznając, iż datą zamrożenia terminów był dzień 31 marca 2020 roku. 

START TERMINÓW ADMINISTRACYJNYCH OD 24 MAJA 2020 ROKU

Niezależnie od problemów związanych ze wskazaniem daty  wstrzymania i zawieszenia terminów w postępowaniach administracyjnych, najistotniejszą informacją dla wielu osób jest fakt, iż terminy przed organami administracji publicznej i sądami zaczynają biec na nowo od 24 maja 2020 roku. 

Oznacza to tyle, że te terminy, które nie rozpoczęły biegu, zaczynają biec. Dlatego jeżeli otrzymałeś dla przykładu decyzję administracyjną w dniu 16 marca 2020 roku (już po wprowadzeniu stanu epidemicznego), od której chcesz się odwołać, to termin 14 dniowy do złożenia odwołania rozpoczyna swój bieg od 24 maja 2020 roku. 

Podobnie ma się rzecz z terminami rozpoczętymi a zawieszonymi, z uwagi na stan epidemiczny. Jeżeli dla przykładu otrzymałeś decyzję od organu, z którą się nie zgadzasz w dniu 10 marca 2020 roku, to termin 14 dniowy do złożenia odwołania  rozpoczął swój bieg  właśnie 10 marca 2020 roku, ale uległ zawieszeniu 16 marca 2020 roku i na nowo zaczyna biec od 24 maja 2020 roku. Z tym że w tej sytuacji kilka dni do odwołania już „ubyło” przed ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce, gdyż do zachowania terminu wlicza się te dni, które nastąpiły przed dniem zawieszenia. Czyli jeżeli do dnia zawieszenia terminów administracyjnych upłynęło 4 dni, to na odwołanie od decyzji masz jedynie 10 dni (a nie 14 dni). 

Pamiętać jednak należy, że jak wskazałem wyżej w praktyce z pewnością powstanie wiele sporów dotyczących tego, od kiedy terminy w postępowaniach administracyjnych i sądowych były zawieszone, czy od 14 marca 2020 roku, czy też od 31 marca 2020 roku.

Interpretacja może być różna, o czym nie można zapominać w momencie obliczania terminów. 

 

*(art. 15 zzr i 15 zzs ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
3 lat temu

Czyli jeżeli złożyliśmy papiery o pozwolenie na budowę 10 kwietnia, to rozumiem że dopiero od dzisiaj tj 25 maja mamy ustawowo czekać do 65 dni??

meggi
meggi
3 lat temu

a jak to wyglada z odbiorami budynkow wielomieszkaniowych? jezeli developer zlozyl dokumenty o zakonczeniu budowy do inspektoratu, to jak dlugi moze byc czas oczekiwania na oddanie do uzytku? bo wiemy tylko tyle ze 21 dniowy okres teraz nie obowiazuje… czy sa jednak jakies prawne zapisy, ze czas nie moze byc dluzszy niz…dni? dziekuje za odpowiedz

meggi
meggi
3 lat temu
Reply to  Damian Buniak

bardzo dziekuję za odpowiedź. Dziwne jest to, że developer powiedział nam coś innego, zatem będziemy dzwonić do nadzoru. pozdrawiam serdecznie ☺️