W dzisiejszym wpisie wracam do sprawy, którą opisywałem w poście z dnia 21 grudnia 2023 roku. Wspominałem w nim, że w imieniu Klienta Kancelarii złożyliśmy odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaskarżając decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o wpisie krakowskiej kamienicy do rejestru zabytków.
Rozstrzygając sprawę Minister w całości podzielił naszą argumentację przedstawioną w odwołaniu, uchylił zaskarżoną decyzję i orzekł o niewpisywaniu kamienicy do rejestru zabytków. Decyzja wydana przez Ministra jest już ostateczna i prawomocna, a zatem zamyka całą sprawę.
Jak Minister uzasadnił wydane rozstrzygnięcie?
KAMIENICA NIE MA WARTOŚCI HISTORYCZNYCH I NAUKOWYCH
Po pierwsze stanął na stanowisku, że sporna kamienica nie posiada wartości historycznych, artystycznym lub naukowych, które predestynowałyby ją do wpisania do rejestru zabytków.
W zakresie wartości historycznych i naukowych Minister wskazał, iż „…nie występuje wartość historyczna lub naukowa powiązana z postacią wybitnego architekta lub budowniczego, ani też powiązana z reprezentowaniem przez ww. obiekt określonego etapu rozwoju architektury i budownictwa”.
Dodatkowo Minister podkreślił, odnosząc się do argumentacji Konserwatora, zgodnie z którą o wartości naukowej i historycznej decydować ma również lokalizacja kamienicy, że „…wartość wynikającą z współtworzenia zabytkowego zespołu i układu urbanistycznego nie może stanowić podstawy do wydania decyzji o indywidualnym wpisie do rejestru zabytków budynku”.
KAMIENICA NIE POSIADA WARTOŚCI ARTYSTYCZNYCH BY JĄ UZNAĆ ZA ZABYTEK
Zdaniem Ministra kamienica podlegająca ocenie nie posiadała również odpowiednich wartości artystycznych, które pozwalałby na uznanie jej za zabytek. Wnętrze kamienicy, wielokrotnie przebudowywane nie zachowało pierwotnego układu, a oryginalny wystrój wnętrz ograniczył się do jednych drzwi i wtórnie pomalowanego pieca kaflowego. Natomiast przywoływane przez Konserwatora wartości artystyczne obiektu na zewnątrz wynikające z zastosowania na elewacji frontowej historyzującej dekoracji architektonicznej w nurcie neorenesansowym podlegają już w ocenie Ministra stosownej ochronie poprzez wpis do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy.
KONSERWATOR UZGADNIAŁA MIEJSCOWY PLAN
Ponadto Minister podkreślił, iż sporna kamienica jest wpisana zarówno do Gminnej Ewidencji Zabytków, jak i do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, a nadto objęta jest ochroną wynikającą z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który, co zostało wyraźnie podkreślone, został w 2018 roku uzgodniony w trybie art. 20 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
DOTYCHCZASOWA OCHRONA KONSERWATORSKA JEST WYSTARCZAJĄCA
Powyższe formy ochrony spornej kamienicy, a także fakt, że podlega ona ochronie z uwagi na położenie na terenie historycznego układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza w obrębie tzw. „nowego miasta” wraz z historycznymi przedmieściami: Łąką św. Sebastiana, Podbrzeziem oraz Polami Kazimierzowskimi, który również jest wpisany do rejestru zabytków, są w ocenie Ministra wystarczające, dlatego też nie ma podstaw do wpisania kamienicy do rejestru zabytków.