Ulgi w legalizacji samowoli budowlanej. Nowe Prawo budowlane.

72 komentarze

Ostatnich kilka wpisów poświeciłem planowanym zmianom w Prawie budowlanym. Pisałem w nich o moich obawach związanych z tym, co się będzie działo w obrocie prawnym po wejściu ich w życie.
Dzisiaj o nowym Prawie budowlanym bardziej optymistycznie.

Jedna ze zmian ma bowiem dotyczyć opłat związanych z legalizacją samowoli budowlanej.

W obowiązującym prawie jest tak, że jeżeli popełnisz samowolę, to możesz ją w niektórych sytuacjach zalegalizować. Wiąże się to z bardzo wysokimi opłatami (np. legalizacja budowy domu jednorodzinnego, czy jego niewielkiej rozbudowy to koszt 50 tys. zł). Nadzór budowlany, czy chce, czy nie musi wymierzyć tak wysoką karę. Nie ma tu znaczenia, czy osoba popełniająca samowolę budowlaną miała świadomość jej popełnienia, czy miała na nią wpływ, czy też w jakich okolicznościach została popełniona (nawet nadzwyczajne okoliczności sprawy nie mają wpływu na wysokość kary).

Ma się to zmienić.

W projektowanych zmianach przewidziano dobre rozwiązanie, które zakłada, że na opłatę legalizacyjną można uzyskać ulgę, tj. może być ona:

odroczona, rozłożona na raty, a nawet umorzona w całości lub w części.

Oczywiście uzyskanie w/w ulgi będzie w zamierzeniu sprawą wyjątkową, bo jedynie ważny interes osoby zainteresowanej lub interes publiczny umożliwi organowi udzielenie takiej ulgi. Organ (w tym przypadku wojewoda) przed określeniem rodzaju ulgi będzie musiał przeprowadzić postępowanie mające na celu zbadanie sytuacji życiowej osoby zainteresowanej. Jeżeli stwierdzi, że jest ona wyjątkowa, to ulga będzie mogła być zastosowana.

Ta (planowana) zmiana cieszy przede wszystkim dlatego, że organ przestanie być komputerem, który w przypadku popełnienia samowoli budowlanej ogranicza się jedynie do określenia wskazanej w ustawie opłaty legalizacyjnej – będzie mógł wziąć pod uwagę sytuacje nadzwyczajne jak ubóstwo, czy ciężka choroba inwestora.

72
Dodaj komentarz

avatar
38 Comment threads
34 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
Damian BuniakRenataPatrycjaSylwiaBeata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agnieszka
Gość
Agnieszka

Bardzo dziękuję za całą tę stronę i bogactwo informacji. Przymierzam się właśnie do zakupu domu z lat ’60 na niewielkiej 3 ar działce. W rogu tej działki stoi garaż, którego nie ma nigdzie na wyrysach. Na moje pytanie o taki stan, właściciel stwierdził, że to zostało zgłoszone do urzędu jako wiata. Obiekt ten ma częściowo fundamenty, częściowo murowane a częściowo blaszane ściany, blaszany dach i drzwi. To chyba nie bardzo można podciągnąć pod wiatę, prawda? Co robić w takiej sytuacji – dopóki jeszcze nieruchomość nie została kupiona? Działka jest tak mała, że nie da się postawić garażu tak, by nie… Czytaj więcej »

Rita
Gość
Rita

Dzień dobry,
mam taki trochę złożony problem: kupiłam dom, który ma taras, tarasu nie ma jednak na mapce; wybudował go poprzedni właściciel, od którego kupiłam nieruchomość. Jakie w związku z tym powinnam podjąć kroki? Czy grozi mi za to kara? Czy ma znaczenie fakt, że kupiłam nieruchomość w takim stanie?
Pozdrawiam serdecznie.

Rita
Gość
Rita

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Poczytałam i nie wygląda to za wesoło…
Co mogę z tym zrobić?
Czy Pana zdaniem warto podjąć próbę legalizacji tego tarasu? (przytaczane kary są tak wysokie, że skórka może nie być warta wyprawki…). Czy mam szansę skutecznie domagać się od poprzedniego właściciela, od którego kupiłam dom i który jest „sprawcą” samowoli, jakiegoś odszkodowania z tego tytułu (nie wiem, czy to dobre słowo, chodzi mi o pokrycie kosztów legalizacji/kary/rozbiórki…)?
Pozdrawiam

Piotr
Gość
Piotr

Dzień Dobry,
Czy zmiany w prawie budowlanym z powyższego artykułu zostały juz wprowadzone? A jeśli nie to jaki jest ich status i gdzie szukać informacji na stronach sejmu?
I kolejne pytanie jeśli można, czy pisemna odpowiedź ministra infrastruktury w zakresie interpretacji prawa budowlanego jest argumentem przez PINB ?
Pozdrawiam

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Czyli jeśli w czerwcu będę chciała zgłosić samowolę, to jest szansa, że skoro mało zarabiam ja 1400, mąż 1500 to nie nałożą nas nas opłaty 50000 tysięcy? W życiu takiej gotówki nie uzbieramy, a bank raczej też nam kredytu nie da.
Pozdrawiam, Agnieszka

Jakub
Gość
Jakub

Dzień dobry,

czy mógłby Pan odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany dot. ulg w legalizacji wejdą jednak w życie, chodzi mi w szczególności o uprawnienia wojewody do umorzenia należności, rozłożenia na raty itd?

Dziękuje za odpowiedź,
Jakub

Alicja
Gość
Alicja

Mam takie pytanie posiadam działkę rolną na której nie mogę postawic nic kompletnie nic, jestem zdesperowana i myślę o samowoli budowalnej, bo nie mam gdzie mieszkac, czy będę zmuszona do rozbióreki, czy tylko do poniesienia kary i pozwolą zosta skoro nie mam się gdzie wynieśc, ktoś się zna w tym temacie? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie

ela
Gość
ela

Witam
Chcemy kupić niewielki dom z lat 50, który posiada mały ganeczek przy wejściu do budynku a nie jest uwzględniony w planach. Proszę poradzić co z tym zrobić.
Pozdrawiam

Kinga
Gość
Kinga

witam,
W nowym prawie budowlanym wśród wielu zmian jest również łagodniejsze potraktowanie samowoli budowlanych. Ponoć legalizacja takich obiektów jak, domek letniskowy, ganek dobudowany do domu – będzie kosztować 5 tys. zł. Czyli jak dobrze rozumiem – mogę wystawić domek letniskowy bez pozwolenia – zapłacę 5000 zł kary a tym samym moja budowla stanie się legalną ?
Dziękuję za odpowiedź Kinga

IZA
Gość
IZA

Witam.
Pisze do pana bo również mam problem z samowolą budowlaną,a mianowicie firma która budowała budynek gospodarczy wybudowała go bez zezwolenia i bez mojej wiedzy .Firma ogłosiła upadłość a ja zostałam z problemem .Nadzór budowlany nałożył mi kare 25 tyś.lub rozbiórkę , odwoływałam się do Wojewody Dolnośląskiego , Dolnośląskiego Nadzoru Budowlanego .Został mi jeszcze Sąd Administracyjny nie wiem czy to ma sens ,czy nie pogrążam się finansowo ponieważ koszty rosną a szanse maleją.Zastanawiam się czy zmiana prawa budowlanego obejmie również moją sprawę bo mam 30 dni od 6 czerwca na odwołanie się do sądu.

Danuta
Gość
Danuta

Witam. Mam pytanie odnośnie legalizacji nielegalnej budowy do istniejącego budynku. Mama dostawiła 45 m2 aby stworzyć warunki socjalne dwójce niepełnosprawnych dzieci 1 i 2 gr inwalidzka /łazienki, kotłownie, pokoje bo wcześniej warunki były opłakane. Chcieli byśmy to zalegalizować, nie wiemy jak do tego się zabrać i czy możemy liczyć na ulgi w karze a nawet umorzenie kary z uwagi na trudna sytuacje rodzinna, pozdrawiam

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Witam,
wprowadzeni w błąd przez znajomego postawiliśmy na działce niewielki budynek gospodarczy bez uprzedniego zgłoszenia. Jak wygląda procedura legalizacji takiego budynku? Czy niewielki, zadaszony taras zaliczany jest do powierzchni tego budynku? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Alicja
Gość
Alicja

Dzien dobry, W artykulach ani w komentarzach nie znalazlam odpowiedzi na moje pytanie dlatego pozwalam sobie je zadac. Mianowicie, planuje zakup dzialki rolnej, na ktorej jest wybudowany domek letniskowy. Zostalam poinformowana, ze domek ten zostal wybudowany wczesniej bez zezwolenia „bo kiedys tak bylo mozna” jak sie dowiedzialam od wlasciciela. Zastanawiam sie czy gdy bede wlascicielem tej dzialki czy nagle nie zostane zmuszona do rozbiorkia albo co gorsze do zaplacenia kary. Czy mozna taka dzialke przeksztalcic na budowlana (tym bardziej ze jest tam juz domek letniskowy z potrzebnymi mediami) a w sasiedztwie sa dwa inne domy (siedlisko)? Czy mozna ta budowle… Czytaj więcej »

jankowiak aleksandra
Gość
jankowiak aleksandra

Witam! W1988 r odkupiłam działkę ROD z domkiem posiadającym szambo. Po powodzi W 2010 r szambo zostało uszkodzone i wyremontowałam je na nowe szczelne z PCV.Okazało się .że szambo jest nielegalne i po wielu urzędowych przeprawach wymierzono mi opłatę legalizacyjną w wysokości 5000 zł.Urzędnicy każą zapłacić za samowolne pobudowanie szamba,a ja je tylko wyremontowałam. Czy mam podstawę do umorzenia . POZDRAWIAM

Eugenia
Gość
Eugenia

Chciałabym zalegalizowac budynek gospodarczy o pow. ok 24,5m2 stojący blisko granicy z działką sąsiednią. Czy taka legalizacja wchodzi w grę? Budynek powstał w 1986roku. Czy nadzór nie będzie kwestionował odległości?

Ania
Gość
Ania

Dzień dobry.
Rodzice w 1996r. rozpoczeli budowę domu jednorodzinnego , zakończyli w 2006, ale nie wystąpili o odbiór techniczny, bo budynek nie jest wybudowany zgodnie z projektem.
Pozwolenie na budowę jest, plany są. Czy można się starać o legalizacje tej budowy? I jakie kroki podjąć?
Pozdrawiam

Magda
Gość
Magda

Witam, Jak jest w przypadku domu wybudowanego w roku 1951. Była to samowola budowlana ale wtedy nawet nie było żadnego prawa budowlanego. Chciałabym taki dom rozbudować , tylko problem w tym, że stoi on w granicy, albo blisko granicy działki. Nie wiem czy jeśli będę chciała go legalizować Inspektorat nie będzie chciał by go rozebrać bo nie spełnione są odległości. Technicznie jest ok , był remontowany i ocieplany. I jeszcze pytanie czy samowola z 1951 roku podlega jakiejś karze.? I jak długo trwa taka legalizacja? I jak to jest, że na mapkach gminnych budynek istnieje od tylu lat i wszystko… Czytaj więcej »

ANNA
Gość
ANNA

Witam
Prosze o poradę,zaadaptowaliśmy budynek gospodarczy który posiada dokumenty,od 10 lat zamieszkiwamy go i 10 lat temu dobudowaliśmy samowolnie pokój i kuchnie.Czy mozemy go zalegalizować ?Jeżeli tak to od czego mamy zacząć i czy poniesiemy jakąś karę
Pozdrawiam

Barbara
Gość
Barbara

Dzień dobry,
prosze o odpowiedź na pytania : czy samowolą budowlaną można nazwać przybudówkę o pow. 12 m2, oraz ganek o pow. 6 m2 a także podjazd utwardzony kostką brukową o pow.ok. 6 m2? Dwie pierwsze inwestycje powstały w latach 97/98 roku i nie ma ich w planie katastralnym, nigdzie nie zostały zgłoszone, kolejna (podjazd) w roku ubiegłym.
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Barbara Gołąbek

Anna
Gość
Anna

Dzień dobry.
Chcielibyśmy połączyć nasze mieszkanie z mieszkaniem teściowej (mieszkanie obok). W tym celu trzeba przebić się przez ścianę nośną. Mamy zgodę innych lokatorów i projekt od architekta. Czy to także jest samowola budowlana? Jaki może być koszt takiej legalizacji?
Pozdrawiam.

Bartosz
Gość
Bartosz

Witam. Posiadam dom jednorodzinny wybudowany 10 lat temu. Wbrew rysunkowi technocznemu dobudowana jest piwnica pod domem ktorej nie ma na rysunku. Czy to samowola budowlana? Jezeli tak co w tym wypadku zrobic. Prosze o pomoc. Dziekuje.

Ada
Gość
Ada

Dzień dobry, Przez wiele lat rodzice sukcesywnie nawozili ziemie, w celu poszerzenia obszaru działki, który wcześniej był tzw. bagnem(działka miała status rolny). Zmieniły się plany zagospodarowania przestrzennego i działka stała się działką budowlaną. Rodzice postanowili dokonać podziału działki na 2 mniejsze i na jednej z nich wystąpili o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego W międzyczasie Pojawiła się kontrolaPINB, w wyniku której stwierdzono nieścisłości co do ukształtowania terenu porównując mapy z 1979 do map z podziału działek -2014r. Wszczęto postępowanie administracyjne. Czy rodzice mogą w trakcie takiego postępowania przekazać działkę notarialnie jako darowiznę? Co z konsekwencjami samowoli budowlanej, kto będzie odpowiadał… Czytaj więcej »

halina
Gość
halina

Dzien dobry,w trakcie remontu zostaly zrobione nowe otwory drzwiowe doczytalam ze jest to przebudowa,prosze powiedziec czy w nowym prawie budowlanym jest trudna legalizacja przebudowy,jakie sa konsekwencje i koszty legalizacji
Pozdrawiam

Wojciech
Gość
Wojciech

Witam Szanownego Pana. Co prawda nie komentuje Pan jako prawnik zasadności poszczególnych zapisów prawa budowlanego,ale trzeba przyznać, że kary za samowolę są wysokie . I tak są lepsze od poprzednich,gdzie obowiązywała wyłącznie rozbiórka . Po jakimś czasie opanowano się ,ale ustanowiono wysokie kary.Dobrze,że chcą wprowadzić ulgi. Interesuje mnie dlaczego niektóre przepisy są bardzo restrykcyjne ,a nie które w bardzo łagodne dla poważnych naruszeń prawa?

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Dzień Dobry

Zastanawiam się nad zakupem nieruchomości, właściciel w miejscu którym stał stary budynek wybudował nowy, niestety nie posiada żadnych projektów ani pozwoleń.
Jak wyglądała by moja sytuacja po zakupie czy mogę wystąpić o pozwolenie na budowę i przedstawić dokładnie taki projekt wg którego jest wykonany budynek. W innym przypadku jakiej opłaty legalizacyjnej mogę się spodziewać dla budynku mieszkalnego poniżej 100m2.
Pozdrawiam

Kinga
Gość
Kinga

Dzień Dobry
Byłby Pan tak uprzejmy i udzielił mi odp na pytanie:
W jaki sposób się dowiedzieć czy budynek jest legalnie nie mam żadnych planów

Marta
Gość
Marta

Witam Pana.U mnie jest problem samowoli dostawionej do budynku gospodarczego,który w chwili obecnej jest przez nas zamieszkiwany.Do nadzoru doszedł donos,, że my tam mieszkamy i mamy samowolę.Nadzór wystawił o opłatę legalizacyjną do samowoli lub rozbiórkę.Niestety nie stać mnie na splatę tej kary-50000złotych.Czy mogę się odwołać do jakiejś instytucji umożenie kary?? I drugie pytanie jaka musi być wysokość w mieszkaniu żebyśmy mogli mieszkać ,obecnie w tym gospodarczym jest 2,25cm.

Beti
Gość
Beti

Witam,2014 dostaliśmy od dziadków dom , postawiony został bez pozwoleń, teraz zastanawiamy się nad zalegalizowaniem domu ( dodam że dziadkowie nie żyją )Moje pytanie jak możemy zalegalizować dom i jakie koszty się z tym wiążą, czy też będziemy musieli rozebrać dom albo będzie trzeba ponieść kare w kwocie 50000pln. Proszę o odpowiedź.

łukasz
Gość
łukasz

Witam mieszkam z rodziną w mieszkaniu przerobionym z gospodarczego bez pozwolenia .ile kosztowala by kara za dobrowolne zalegalizowanie mieszkania.

Beata
Gość

Witam Pana,
Rodzice wybudowali dom z pozwoleniami, odbiorem. Po wielu latach nadbudowali piętro bez żadnych zezwoleń, zgłoszenia. Nie uregulowali stanu prawnego przez kilkanaście lat.
Czy można zalegalizować taką nadbudowę? Czy opłata za legalizację, jeśli będzie można ją wnieść, będzie tak samo wysoka jak w przypadku budowy domu bez zezwolenia tj. 50.000 zł.
Pozdrawiam
Beata

Aga
Gość
Aga

Witam Pana, Jestem wlascicielka dzialki rekreacyjnej , na ktorej stoi domek letniskowy ( z podmurowka). 15 lat temu nabylam te dzialke wraz z pozwoleniem na budowe (pozwolenie na budowe zostalo przeniesione na moje nazwisko przez poprzedniego wlasciciela),planem budowy i dziennikiem budowy ,ktory gdzies zaginol i nie byl od tego czasu prowadzony. 10 lat temu zostal zrobiony i zlozony do gminy przez architekta nowy zamienny ( wiekszy w powierzchni ) plan budowy domku letniskowego ,ktory zostal zaakceptowany przez gmine. Obecnie chce sprzedac dzialke ale problemem jest dziennik budowy , ktory nie byl prowadzony i ktorego nie posiadam. Nie wiem tez kim… Czytaj więcej »

Beata
Gość
Beata

Witam, dostaliśmy od dzadzików dom wielkości 110 m2 w formie darowizny,jedna część domu 40 m2 była stawiana w latach 50, druga część ok 70 m2 dziadkowie dobudowali w 2000 r.Niestety zrobili samowolę na część dobudowaną(70 m2) , teraz chcemy zalegalizować dom , czy jest tak możliwość?
działka na której stoi dom jest rolna bez zagospodarowania przestrzennego.Proszę o odpowiedź.

Sylwia
Gość
Sylwia

Dzień dobry. Mam takie pytanie odnośnie urzadzonego strychu. Moi rodzice mają mieszkanie od 23 lat, jest ono wspolwlasnosciowe. Urzadzilam sobie na strychu mieszkanie, gdzie nie zmieniłam przebudowy wewnątrz, jedynie otwór okienny. Wspolwlasciciele wspólnoty zgodzili się, jednak nie zgłosiłem tego do urzędu. Jakie mogą być tego konsekwencje, ponieważ nowy sąsiad powiedział że poda sprawę do sądu. Proszę o wskazówkę, pozdrawiam.

Patrycja
Gość
Patrycja

Dzień dobry ! Jak interpretować art.29 1. 2) wolno stojacych parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat (…)
Czy pojęcie wolnostojący i parterowy odnosi się tylko do budynkow gospodarczych (tak by wynikało z zastosowanej interpunkcji) czy również do garaży i wiat ? Może spotkał się już Pan kiedyś z interpretacją tego przez inspektorów ? Czy istnieje jakaś definicja garażu oraz wiaty, która jest akceptowana przez inspektorów i sędziów, bo niestety e ustawie takiej nie ma.

Renata
Gość
Renata

Dzień dobry mam spory problem w 2003 roku dokonałam ocieplenia szczytów budynku wielorodzinnego w tym roku chcieliśmy odmalować owe szczyty okazało się że wykonawca nie zgłosił prac i prócz tego w 2002sprzedano działkę przylegajaca do naszej granicy tym samym wchodzę ociepleniem w grunt sąsiada mam nakaz legalizacji nie mogę jej wykonać bo właściciel gruntu nie chce się dogadać jak mogę wstrzymac lub odwlec w czasie legalizację.