Pisałem ostatnio tutaj o zawezwaniu do próby ugodowej jako sposobie dochodzenia roszczeń wynikających z umowy o roboty budowlane.
We wpisie wspomniałem, że takie zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia, a to ma istotne znaczenie.
Jeśli bowiem złożysz wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, a do ugody nie dojdzie, to wydłuża Ci się czas na ewentualne późniejsze dochodzenie roszczeń.
I tu powstaje pytanie, czy można w takim razie kilkukrotnie składać takie wnioski o zawezwanie do próby ugodowej, tak aby faktycznie w nieskończoność przesuwać przedawnienie?
Do niedawna kwestia ta była problematyczna.
Jedne sądy mówiły, że można takie wnioski składać bez ograniczeń, inne wręcz przeciwnie, że można złożyć wyłącznie jeden wniosek.
W związku z wątpliwościami wypowiedział się w tej kwestii Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 28 stycznia 2016 roku, sygnatura akt: III CSK 50/15, dopuścił możliwość składana wniosku o zawezwanie do próby ugodowej więcej niż jeden raz, przy czym drugi i ewentualnie kolejne wnioski mogą być składane o ile faktycznie taki wniosek jest składany w celu dochodzenia roszczenia, nie zaś wyłącznie w celu przerwania biegu przedawnienia.
A zatem jeśli po pierwszej próbie nie uda Ci się zawrzeć ugody, możesz spróbować raz jeszcze złożyć wniosek, pamiętając o tym, że musisz wykazać przed sądem, że robisz to nie po to, aby wydłużyć okres przedawnienia, a po to, aby faktycznie dochodzić roszczenia.