6 sierpnia 2018

Urządzenie budowlane vs obiekt budowlany

2 komentarze

Kwestia odpowiedniego zdefiniowania planowanej inwestycji ma bardzo duży wpływ na to, czy będzie potrzeba uruchomienia długiej i często skomplikowanej procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę, czy też wystarczy jego uproszczona forma (zgłoszenie), a może brak jakiejkolwiek ingerencji wydziału architektury w naszą inwestycję.

Przykład?

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych zbiorniki na nieczystości stanowią urządzenia budowlane służące budynkom.

Jednak w ten sposób winno się je kwalifikować jedynie w sytuacji, gdy są budowane jednocześnie z budynkiem, któremu mają służyć.

Jeżeli natomiast są wybudowane po wzniesieniu budynku lub wyłącznie samodzielnie, na nieruchomości bez budynku mieszkalnego, to wówczas są samodzielnym urządzeniem stanowiącymi obiekt budowlany.

Jeśli zbiorniki na nieczystości zostały wykonane jednocześnie z budynkiem, stanowią jego część składową i nie wymagają odrębnego pozwolenia na budowę.

Uzyskane pozwolenie na budowę budynku obejmuje bowiem także urządzenie służące użytkowaniu budynku mieszkalnego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
4 miesięcy temu

Dzień dobry,
jak podchodzi Pan do zewnętrznej i wewnętrznej instalacji gazowej realizowanej w trybie zgłoszenia w użytkowanym budynku mieszkalnym, jest to urządzenie budowlane czy obiekt budowlany? Na podstawie art. 3 ustawy Prawo budowlane oraz § 156 ust 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można by uznać, że jest to urządzenie, jednakże jeśli ww. instalacja stanowi obiekt wówczas opracowanie składane do organów AAB wymagałoby wielu dodatkowych uzgodnień m. in.: z art. 43 ustawy o Drogach publicznych, dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i geotechnicznych warunków posadowienia w przypadku występowania niekorzystnych zjawisk geologicznych.