6 sierpnia 2018

Urządzenie budowlane vs obiekt budowlany

0 komentarzy

Kwestia odpowiedniego zdefiniowania planowanej inwestycji ma bardzo duży wpływ na to, czy będzie potrzeba uruchomienia długiej i często skomplikowanej procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę, czy też wystarczy jego uproszczona forma (zgłoszenie), a może brak jakiejkolwiek ingerencji wydziału architektury w naszą inwestycję.

Przykład?

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych zbiorniki na nieczystości stanowią urządzenia budowlane służące budynkom.

Jednak w ten sposób winno się je kwalifikować jedynie w sytuacji, gdy są budowane jednocześnie z budynkiem, któremu mają służyć.

Jeżeli natomiast są wybudowane po wzniesieniu budynku lub wyłącznie samodzielnie, na nieruchomości bez budynku mieszkalnego, to wówczas są samodzielnym urządzeniem stanowiącymi obiekt budowlany.

Jeśli zbiorniki na nieczystości zostały wykonane jednocześnie z budynkiem, stanowią jego część składową i nie wymagają odrębnego pozwolenia na budowę.

Uzyskane pozwolenie na budowę budynku obejmuje bowiem także urządzenie służące użytkowaniu budynku mieszkalnego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments