Ważny wyrok dla inwestorów, kierowników budowy i architektów dotyczący istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu

5 komentarzy

W praktyce budowlanej dużym problemem jest właściwe kwalifikowanie odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Nie zawsze wiadomo, czy te odstępstwa są istotne, czy też nieistotne.

Dlatego nie sposób pominąć na blogu jeszcze „świeżego” wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z  grudnia 2017 roku,  który zawiera następującą tezę:

Przesunięcie budynku ze ścianą z otworami okiennymi w kierunku granicy z sąsiednią działką na odległości około 3,60-3,70 m, zamiast wynikającej z pozwolenia na budowę odległości 4m, nie stanowi istotnego odstępstwa oraz naruszenia obowiązujących przepisów, dającego podstawę do kontynuowania postępowania legalizacyjnego w oparciu o normy zawarte w art. 50 i art. 51 p.b.”.

Ciekawe – prawda ?

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
4 lat temu

Ciekawe tylko zapominał pan dopisać iż mowa o budynku istniejącym wybudowanym w 1961, który to wówczas uzyskał pozwolenia na użytkowanie zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami tj. w oparciu o obowiązujące wówczas rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 lipca 1961 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego (Dz. U. 1961.196 – dalej jako WT z 1961 r.). Przepisy te nie określały minimalnych odległości budynków od granic nieruchomości sąsiednich, a jedynie minimalne odległości lokalizacji budynków od innych obiektów budowlanych z uwagi na warunki bezpieczeństwa pożarowego.

Iwona
Iwona
4 lat temu

Witram. Mam problem z legalizacja budynku gospodarczego wybudowanego ok 1980 r przez poprzedniego włąsciciela działki, budynek miał pozwolenie, ścianę ogniową , etc, ale poprzedni właściciel wybudował budynek o dachu dwuspadowym w odległości 1m od granicy działki , podobno za zgodą sąsiada(ale wbrew planowi, bo miał tam być ponoć dach jednospadowy), zarówno wtedy jak i obecnie po drugiej stronie granicy jest pole uprawne – jak z tego wybrnąć bez rozbiórki/przebudowy budynku ?(budynek jest bardzo duży ok 300m2 i oba warianty zrujnowały by moją rodzinę finansowo ). czy możliwe jest w takiej sprawie wysptapienie do starosty o odstąpienie od przepisów techniczno-budowlanych ?- brakuje nam 50cm od granicy do normalnej legalizacji tej samowoli, w którą wmanewrował nas sprzedający… Albo czy wrazie odmowy starosty można się jeszcze gdzieś odwołąć?
Pozdrawiam załamana…

MErek
MErek
1 rok temu
Reply to  Iwona

budynek postawiony dawno temu wiec zapyta Pani w starostwie, coś tam wymyślą. Ja legalizowałem garaże postawione w 84 i poszło bez problemu, zrobiłem tylko projekt, naniesienia itp