24 maja 2017

Współdziałanie współwłaścicieli budynku wzniesionego (częściowo) nielegalnie

4 komentarze

Zdarza się w praktyce, że jeden ze współwłaścicieli budynku wykonuje roboty budowlane będące samowolą budowlaną bez zgody i wiedzy pozostałych współwłaścicieli.

Na przykład – dobudowuje do obiektu ganek, pokój, czy też nową kuchnię.

Dowiaduje się o tym nadzór budowlany, który przychodzi na kontrolę i stwierdza, że doszło do popełnienia samowoli budowlanej, którą nakazuje legalizować lub rozebrać.

Oczywiście wcześniej musi w tym zakresie przeprowadzić odpowiednie postępowanie wyjaśniające – ustalając czas popełnienia samowoli budowlanej i zakres nielegalnych robót, jak również inwestora tych robót.

znak kołobrzeg
Te informacje będą niezbędne do zastosowania odpowiednich przepisów związanych z ewentualną legalizacją części nielegalnego obiektu.
Ponadto będą niezbędne do ustalenia grona osób zobowiązanych do dokonania określonych czynności w celu likwidacji samowoli budowlanej (likwidacja = legalizacja lub rozbiórka).

Gdy bowiem obiekt budowlany stanowi współwłasność, a roboty budowlane zostały wykonane przez jednego ze współwłaścicieli i to w taki sposób jak wskazano wyżej, konieczne jest wyjaśnienie, czy legalizacja samowolnie wykonanych robót budowlanych nie będzie wymagała sporządzenia projektu budowlanego, który będzie obejmował także część dotychczasową.

Nierzadko bowiem samowole budowlane dokonują zmian w dotychczasowym budynku, a w tej sytuacji ewentualna rozbiórka może obejmować także tę część, która istniała przed rozbudową.

A w takiej sytuacji zarówno legalizacja, jak i rozbiórka wymagać będą współdziałania wszystkich współwłaścicieli budynku.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Damian BuniakEmiliaStefania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stefania
Gość
Stefania

Dzień dobry, W 2014r dowiedzieliśmy się, że zakupiony w 2005r od córki lokal mieszkalny na parterze (I kondygnacja) budynku wraz z piwnicą i garażem w podziemnej kondygnacji budynku – został wyodrębniony jako samodzielny lokal mieszkalny w budynku zrealizowanym w latach 1999-2000 niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Deweloperzy nie załączyli do umowy przedwstępnej, zawartej z naszą córką, folderu budynku, w którym powinien być wyodrębniony samodzielny lokal mieszkalny wraz z piwnicą i garażem. W toku budowy deweloperzy twierdzili, że projekt jest „dopracowywany”. Zatwierdzonej dokumentacji budowlanej nie posiada zarządca. W 2014r, po śmierci deweloperów, dowiedzieliśmy się, że w czasie realizacji budynków oraz po… Czytaj więcej »

Emilia
Gość
Emilia

Witam, w jakiej formie muszę mieć, zgodę wspolwlasciceli na nadbudowe domu? Z tego co już się zorientowałam, to jest mi ona potrzebna przy pozwolenie na budowę. Czy wystarczy że w oświadczeniu o własności nieruchomości zaznaczę że dom znajduje się we współwlasnosci w 25% dla każdej osoby ponieważ jest nas do tego 4a ja oplacam podatki od 25 lat. Proszę o radę, jak ugryźć ten temat? Pozdrawiam Emilia