Wstrzymanie robót budowlanych

9 komentarzy

Wstrzymanie robót budowlanych, to nie jest miła informacja dla inwestora !

Raczej beznadziejna.

Zatem dzisiaj:

kto może i kiedy wstrzymać roboty budowane ?

Wbrew utartym przekonaniom roboty budowlane mogą być wstrzymane nie tylko przez:
organy nadzoru budowlanego, które wstrzymują roboty budowlane gdy doszło do naruszenia przepisów prawa (m.in. w sytuacji popełnienia samowoli budowlanej, w przypadku zagrożeń bezpieczeństwa na budowie, istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego, czy nawet naruszenia innych przepisów niż Prawo budowlane – pisałem już o tym tutaj i tutaj).

Ale mogą być wstrzymane również przez:

dzwigi-na-armii-krajowej

kierownika budowy – gdy ten stwierdzi możliwość powstania zagrożenia (Prawo budowlane nie precyzuje jakiego zagrożenia, w mojej ocenie w przypadku zagrożenia, o którym mowa w art 50 ust. 1 – czyli zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenia środowiska);

inspektora nadzoru inwestorskiego – w sytuacji, gdyby kontynuacja robót budowlanych mogłaby wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę;

i co ciekawe, pośrednio

projektanta, który może wystąpić wpisem do dziennika budowy o wstrzymanie robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania robót budowlanych niezgodnie z projektem. Taki wpis nie powoduje automatycznie obowiązku wstrzymania robót, ale w praktyce jest podstawą do wstrzymania robót przez nadzór budowlany, kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MalwinaAgnieszkaPiotrDamian BuniakMaciej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bożena
Gość
bożena

Panie Damianie, a jeżeli Nadzór Budowlany prowadzi postepowanie o nie własciwe przepisy prawa budowlanego wstrzymuje roboty budowlane postanowieniem zobowiązuje do złozenia szeregu dokumentów , a następnie wydaje decyzje rozbiórkowa z art. 48. Czy postepowanie nadzoru jest własciwe. Najpierw dązy do legalizacji nie sprawdza dokumentów przygotowanych a dokumenty są złozone w nadzorze. I mogę też rozumieć że decyzja rozbiórkowa jest nie wykonalna.
Proszę o udzielenie mi odpowiedzi fachowej.
Pozdrawiam Bożena

Dorota
Gość
Dorota

Mam problem z organami zajmującymi się kwestią egzekucji postanowień decyzji o pozwoleniu na budowę. Organ egzekucyjny jest jednocześnie wierzycielem. Twierdzi, że zwykłe pismo będące „odroczeniem wszczęcia postępowania egzekucyjnego” (dodam, że wydane bez podstawy prawnej) uwzględniające prośbę inwestora o „zawieszenie postępowania egzekucyjnego” jest wystarczające natomiast ani organ nadzoru ani organ egzekucyjny-wierzyciel nic nie mówią o wstrzymaniu robót budowlanych potwierdzone w jakimkolwiek dokumencie (np dzienniku budowy, decyzji czy postanowieniu organu nadzoru). W moim odczuciu coś tu jest nie tak, ponieważ organy działają na podstawie przepisów prawa i żadnemu z nich nie wolno na podstawie widzimisię inwestora (to on a nie kierownik budowy… Czytaj więcej »

Maciej
Gość
Maciej

Witam,
Uzyskałem decyzję o pozwoleniu na budowę, która stała się ostateczna w dniu 15 kwietnia (sobota), rozpoczałem roboty 18 kwietnia a sąsiad teraz próbuje zablokować budowę (napisał pismo 17 kwietnia -poniedziałek o przedłuzenie terminu do odwołania od decyzji). Czy powinienem sie obawiać jeżeli był strona postępowania i nie wniósł zażalenia w stosownym terminie 14 dni do ostateczności? Zainwestowałem juz w budowę a niedługo mam uruchamiać kredyty dlatego mam obawy czy złośliwość sąsiada nie zablokuje mi budowy?

Piotr
Gość
Piotr

Dzień dobry.
W związku z niezgodnością projektu budowlanego ze stanem rzeczywistym, który obejmował m.in. częściowe rozbiórki obiektu (po odkopaniu ścian okazało się, że nie mają one fundamentów i dalsze prace rozbiórkowe grożą katastrofą budowlaną), kierownik budowy w porozumieniu z inspektorem nadzoru wykonali wpisy w dzienniku budowy o wstrzymaniu prac budowlanych. Teraz będzie wykonywana specjalistyczna ekspertyza stwierdzająca faktyczny stan budynku i jego fundamentów oraz będzie określała jakie dodatkowe prace należy wykonać w celu zabezpieczenia budynku. Czy taki fakt inwestor lub kierownik budowy powinien zgłosić do inspektoratu czy wystarczy, że wpisali wstrzymanie prac do dziennika budowy?

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Dzień dobry
mam zagwozdkę czy można wstrzymać prace budowlane prowadzone na skutek ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę w sytuacji kiedy pozwolenie to zostało wydane w mojej ocenie z rażącym naruszenie prawa i decyzja została zaskarżona do Marszałka Województwa (postępowanie trwa) a inwestor szybko buduje żeby, jak sądzę domagać się odszkodowania w przypadku uchylenia tej decyzji. Czy istnieją jakieś wyroki NS w podobnej sprawie, art. prawne, instytucje do których mogę się zwrócić w tej sprawie lub na które mogę się powołać żeby wstrzymać budowę do czasu wyjaśnienia sprawy przez Marszałka

Malwina
Gość
Malwina

Witam, w 2014 r wydano PB dla współwłaściciela na dokończenie rozbudowy budynku dwu lokalowego jednorodzinnego. W miedzy czasie inwestor dokonał istotnych zmian na budowie, w postaci rozbiórki wysokiego tarasu, który należał funkcjonalnie do jednego z lokali, ponieważ chciał podzielić fizycznie nieruchomość i ten taras stał „na przeszkodzie” podziałowi w linii prostej. Sprawa została zaskarżona do WSA, który prawomocnym wyrokiem nakazał doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z PB. W międzyczasie ..sąd przepchnął podział gruntu i budynku, bo PINB, mając prawomocny wyrok WSA poprzez celowe chyba działanie nie zainteresował się wszczęciem postępowania przez pół roku, do czasu podziału nieruchomości…Obecnie -po roku- wszczęto… Czytaj więcej »