9 czerwca 2018

Zabudowa sąsiedniej nieruchomości – co robić, jeśli narusza Twoje prawo własności ?

2 komentarze

Gdy jesteś właścicielem nieruchomości, w której sąsiedztwie planowana jest jakaś nowa inwestycja, może okazać się, że inwestycja ta będzie w zasadniczy sposób wpływała na Twoją nieruchomość. Na przykład poprzez to, że ze względu na jej położenie oraz planowaną wysokość będzie przesłaniała Twoją działkę.

Co możesz wówczas zrobić?

Jeśli jesteś stroną postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla takiej planowanej inwestycji (a najprawdopodobniej jesteś ponieważ Twoja działka znajduje się w obszarze oddziaływania tej inwestycji), to powinieneś w takim postępowaniu wziąć czynny udział (składając pisma z zarzutami, czy też wnosząc odwołanie lub skargę), po to aby bronić swoich praw (interesów).

Jak bowiem wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z dnia 28 lutego 2017 roku „W związku z tym, że własność i inne prawa majątkowe podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej, każdy właściciel nieruchomości ma prawo dokonać budowy, rozbudowy w taki sposób, by nie utrudniać właścicielom nieruchomości sąsiednich takich samych działań w stosownym, wybranym przez nich czasie. Zatem inwestor, który pierwszy zabudowuje swoją działkę, nie ma tylko z tego tytułu dodatkowych, większych uprawnień”.

I jeszcze jedno.

Z powyższego orzeczenia wynika również, że zabudowa poszczególnych nieruchomości nie powinna odbywać się w oparciu o zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”, a prawo własności poszczególnych sąsiadów powinno być traktowane w taki sam, jednolity sposób.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta
Danuta
4 lat temu

Witam serdecznie. Mój problem właśnie dotyczy tego tematu. Sąsiad od wielu lat próbował wybudować budynek gospodarczy 60 m kw w granicy naszej działki ale nie pozwalało na to zagospodarowanie przestrzenne. Niestety w tamtym roku zmieniło się owo zagospodarowanie ale z powodu faktu, że nie było nas na miejscu dowiedzieliśmy się dopiero teraz kiedy starosta wydał pozwolenie na budowę. Wiemy doskonale, że musimy wnieść sprawę do Sądu Administracyjnego żeby uchylić tą uchwałę ale jak zatrzymać budowę sąsiada miedzyczasie? Zmiana zagospodarowania spowoduje, że nasza działka mająca długość 238 m zostanie zabudowana ścianą budynków gospodarczych ze wzgledu na liczbe sąsiadów-9 działek tylko z jednej strony( szerokość działki 23 m). Jedynie co znaleźliśmy to błąd w projekcie budowlanym sąsiada, gdzie w opisie projektu pisze odległość od granicy 3 m natomiast szkic planu budynku jest w granicy. Czy można wstrzymać taką budowę? Czy zaskarżenie uchwały gminy może wpłynąć na pozwolenie na budowę?