21 marca 2019

Zatrudnij własnego kierownika budowy

0 komentarzy

Pisałem już o obowiązkach i uprawnieniach kierownika budowy tutaj.

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić sprawie bardziej praktycznej, z mojego doświadczenia wynika jednak, że bardzo istotnej.
Chodzi mianowicie o to, w jaki sposób należycie zadbać o to, aby zlecone przez nas roboty budowlane, takie chociażby jak te polegające na budowie określonego obiektu budowlanego, wykonane zostały w sposób należyty i prawidłowy.

Większość z nas będących inwestorami nie ma żadnej wiedzy na temat prowadzenia procesu budowlanego i w żaden sposób nie jest w stanie zweryfikować, czy prowadzone prace budowlane są wykonywane prawidłowo czy też nie. I dotyczy to zarówno wylewania fundamentów, jak i układania dachówki, czy też wykonywania elewacji zewnętrznej budynku.

Moje rada jest zatem taka. Skoro przepisy Prawa budowlanego wymagają, aby w procesie budowy uczestniczył kierownik budowy warto na czas realizacji takiego procesu budowlanego zaangażować własnego kierownika budowy (który jest nie jest powiązany z wykonawcą robót), tak aby w naszym imieniu i w naszym interesie weryfikował wszystkie prowadzone prace budowlane. W takiej sytuacji mamy bowiem na budowie taki układ, że z jednej strony mamy ekipę wykonawczą, która realizuje inwestycję, a z drugiej strony mamy „własnego” kierownika budowy, który tą inwestycję kontroluje fachowym okiem. I w razie potrzeby interweniuje.

Oczywiście taka osoba nie musi przebywać na placu budowy stale, ale w momentach newralgicznych powinnna się pojawiać, daje to bowiem gwarancję tego, że poszczególne etapy prac będą wykonywane prawidłowo, a nawet jeśli dojdzie do jakichś nieprawidłowości to można je będzie naprawić „od ręki”.

Nawet więc jeśli zatrudnienie takiego kierownika budowy wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, to w ogólnym rozrachunku z całą pewnością taka inwestycja się opłaci (z kierownikiem budowy można się umówić na pewną stawkę ryczałtową za cały proces budowlany lub przykładowo na określoną stawkę za każdy przyjazd na budowę).

Dzięki bowiem pomocy zaufanego fachowca mamy możliwość przeprowadzenia inwestycji w sposób bezpieczny, bez narażania się na ewentualne spory z wykonawcą, również sądowe, które są czasochłonne i kosztują sporo pieniędzy.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments