GŁÓWNA TEZA PONIŻSZEGO WPISU NIE JEST JUŻ AKTUALNA Z UWAGI NA ZMIANY W PRAWIE BUDOWLANYM, A W SZCZEGÓLNOŚCI DODANIE DO ART. 40 USTĘPU 4, Z KTÓREGO WYNIKA, IŻ MOŻNA PRZENIEŚĆ PRAWA I OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE ZE ZGŁOSZENIA NA INNY PODMIOT. POWYŻSZA ZMIANA W PRAWIE BUDOWLANYM WESZŁA W ŻYCIE 28 CZERWCA 2015 ROKU
Ostatnio otrzymałem ciekawego maila z pytaniem: czy również zgłoszenie robót budowlanych może być przeniesione na inny podmiot (nowego inwestora). Mail był reakcją na mojego posta z dnia 29 lipca 2014 roku, w którym pisałem o możliwości przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę z jednego inwestora na drugiego.
Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prawem budowlanym krótko wyjaśnię, że pewne roboty budowlane wykonujemy na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (jej uzyskanie to dość skomplikowana procedura wymagająca czasu i pieniędzy) – to zazwyczaj roboty o cięższym kalibrze – jak budowa domu, sklepu czy fabryki.
Natomiast pewne roboty budowlane – o znacznie mniejszym skomplikowaniu – można wykonywać na podstawie zwykłego zgłoszenia w starostwie powiatowym (dotyczy to np. budowy altany, kortu tenisowego czy przydomowego basenu).
Jeśli zatem kupiłeś dom jednorodzinny w trakcie trwania budowy przydomowego basenu o powierzchni do 30 m 2 (większy będzie wymagał już uzyskania pozwolenia na budowę) i zależy Ci na jego zakończeniu, to niestety nie zakończysz budowy basenu na podstawie zgłoszenia dokonanego przez poprzedniego inwestora.
Co więcej, nie nabędziesz w drodze przeniesienia (tak jak to się dzieje w przypadku pozwolenia na budowę) uprawnień wynikających ze zgłoszenia robót budowlanych dokonanych przez poprzedniego inwestora.
Musisz procedurę zgłoszenia powtórzyć.
Musisz dokonać nowego zgłoszenia jako nowy inwestor – ten, który chce kontynuować roboty związane z budową basenu.
Zaskakujące – prawda?
Na pocieszenia dodam jedynie, że procedura zgłoszenia robót budowlanych nie jest skompilowana i czasochłonna.