Zmiana sposobu użytkowania budynku bez zezwolenia

6 komentarzy

Nie chcemy ponosić konsekwencji związanych z nielegalnym działaniem.

Aby tego uniknąć staramy się w odpowiedni sposób zabezpieczyć.

Kupując nieruchomość sprawdzamy, czy została wybudowana na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, czy nie ma istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu, czy ma pozwolenie na użytkowanie, itp).

Są jednak sytuacje, które powodują, że nawet nasza daleko idąca ostrożność nie wystarczy, by uniknąć problemów związanych z kupowaną nieruchomością.

Przykładem takiej sytuacji jest zmiana sposobu użytkowania budynku. Chodzi o sytuację, gdy np. wcześniej w budynku (lokalu) było mieszkanie, a dzisiaj jest sklep, restauracja lub gabinet stomatologiczny.

Taka zmiana sposobu użytkowania nieruchomości wiąże się z potrzebą uzyskania zgody od odpowiedniego organu – jej brak będzie kwalifikowany jako samowola budowlana.

IMG_1930Kto za nią odpowiada ?

Niestety TY dzisiejszy właścicielu nieruchomości lub jej zarządco.

Tak, pomimo tego, że przed jej kupnem wszystko (prawie) sprawdziłeś.

Kupiłeś lokal, w którym poprzedni właściciele również prowadzili sklep, dyskotekę, czy pijalnię piwa, a dokumenty, które Ci przekazano wydawały się ok.

Prawda jest niestety taka, że za samowolną zmianę sposobu korzystania z obiektu budowlanego odpowiedzialność ponosi aktualny właściciel obiektu budowlanego lub jego zarządca.

Dodam jeszcze, że upływ czasu liczony od dokonanej samowolnie zmiany sposobu użytkowania nie ma znaczenia, nawet to, że dokonano jej 20 czy 30 lat temu.

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Damian BuniakMarekIwonaKatarzynaDamian Buniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

Witam, Mam dość skomplikowaną sytuację. Budynek został wybudowany za pozwoleniem na budowę jako budynek gospodarczy i budowa zakończyła się w 2000 r. Niestety nie zostało zgłoszone zakończenie robót budowlanych i zostało w tym samym roku przystąpienie do użytkowania budynku. Wnioskuję, że kary mi nie grożą bo nastąpiło przedawnienie ? Ale budynek jest użytkowany jako mieszkalny (dostosowanie go do użytkowania mieszkalnego nie wymagało zmian w architekturze budynku) . Planuję teraz rozbudować ten budynek (w myśl nowych przepisów wystarczy zgłoszenie). Czy można przekwalifikować budynek na mieszkalny nie narażając się na duże koszta ? Co mi grozi w przypadku nie przekwalifikowania budynku i… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Dzień dobry,

chcę kupić budynek komercyjny, w którym poprzednio były prowadzone noclegi dla Gości praz restauracja. Właściciel od 2 lat nie prowadzi działalności i zmienił sposób użytkowania na budynek mieszkalny, żeby nie podonosić dodatkowych kosztów. Czy teraz przed kupnem wlaściciel może wrócić do poprzedniego sposobu użytkowania budynku, tak abym kupiła go jako mieszkalno-usługowy.

Iwona
Gość
Iwona

Witam! Chcemy kupić dom z lat 60tych, wszelkie roboty były ukończone przed 1974. Czy budynek musi mieć odbior techniczny i pozwolenie na użytkowanie? Chcemy przebudować dach i założyć gaz. Czy brak odbioru będzie miał negatywne skutki?

Marek
Gość
Marek

Dzień dobry.
Sąsiad cały swój budynek mieszkalny parterowy wynajmuje cudzoziemcom. Praktycznie od początków marca aż do grudnia. On w nim nie mieszka, bo obok na tej samej działce ma drugi budynek mieszkalny. Czy w związku z tym sąsiad powinien wystąpić o zmianę sposobu użytkowania ?