Zmiany w prawie budowlanym w 2015 roku

93 komentarze

Od dłuższego czasu mówi się i pisze o rządowym projekcie zmian w ustawie Prawo budowlane.

Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku.

Z uzasadnienia projektu wynika, iż głównym celem noweli jest przyspieszenie procedur związanych z uzyskaniem zezwoenia na budowę.

Czy rzeczywiście przyspieszą ?

Czy nowela wejdzie w życie w 2015 ?

Nie znam odpowiedzi na te pytania.

Jednak nie sposób przejść obojętnie obok planowanych zmian.

Dzisiaj zatem najistotniejsze założenia nowelizacji Prawa budowlanego 2015.

Co się ma zmienić:

Ma zostać zniesiony obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane (założenie dobre – przyspieszyć i ułatwić budowanie domów jednorodzinnych, ale czy nie dojdzie do patologii jeszcze większych niż dzisiaj; dodatkowo pozostaje problem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt Kp 7/09 – na temat budowy domu bez pozwolenia przeczytasz tutaj).

Ma być zlikwidowany obowiązek dołączenia do projektu budowlanego: oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych, a także oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną z wyjątkiem dróg wojewódzkich i krajowych (ciekawy pomysł, ale powstają obawy, czy budujący dom nie będzie zawijał na swojej szyi pętelki – bo wybuduje dom a okaże się, że nie ma możliwości podłączenia wody albo może to uczynić, ale gigantycznymi nakładami. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Zniesiony zostanie obowiązek zgłoszenia zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Dojdzie do ograniczenia zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – w przypadku gdy stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę będzie wyłącznie inwestor, roboty budowlane będzie można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Powstanie obowiązek ostemplowania projektu budowlanego (dzisiaj ten obowiązek nie wynika z przepisu prawa, a bardziej z praktyki).

Zostanie zmieniony termin na wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia zamiaru realizacji robót budowlanych. Będzie on obliczany w ten sposób, że za dzień wniesienia sprzeciwu uzna się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora pocztowego (na dzień dzisiejszy istnieją różne koncepcje jego obliczania – w samym NSA istnieją trzy !).

W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, zastosowanie będzie miał przepis art. 64 § 2 k.p.a., przy czym termin dla organu na wezwanie wnoszącego do usunięcia braków będzie wynosił 14 dni. Natomiast w odniesieniu do braków materialnych zastosowanie będzie miała obecna regulacja art. 35 ust. 3 ustawy Prawo budowlane (sądy administracyjne rozróżniają braki formalne i materialne wniosku o pozwolenie na budowę).

Zostanie rozszerzona lista obiektów wymagających geodezyjnego wyznaczenia w terenie o telekomunikacyjne linie kablowe oraz kanalizację kablową, a po ich wybudowaniu obowiązek geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Zostanie natomiast wyłączony obowiązku geodezyjnego wyznaczenia przyłączy, których połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce, co przyłącze lub na działce sąsiedniej.

Powstanie nareszcie możliwość stosowania do opłat legalizacyjnych ulg przewidzianych w Ordynacji podatkowej (możliwość odroczenie lub umorzenia opłat dla podmiotów w wyjątkowej sytuacji życiowej. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Rozszerzony zostanie katalog obiektów budowlanych, co do których nie będzie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (wystarczy zgłoszenie), należą do nich: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe i garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe, takie jak: budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty, a także niektóre budynki kolejowe, place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne.

Będzie się działo.

W najbliższym czasie napiszę szerzej o moich wątpliwościach dotyczących niektórych z wyżej wymienionych zmian.

Subscribe
Powiadom o
guest

93 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
antoni
antoni
8 lat temu

WITAM-czy wejdą przepisy, które pozwolą na własnej działce[ na bieżąco opłacane podatki],budować dowolne budynki i jak to jest w krajach zachodnich.

Michał
Michał
8 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Teksas, USA
Botswana
Chiny

SAJMON
SAJMON
8 lat temu
Reply to  Damian Buniak

A JA ZNAM W PERU W PARAGWAJU MEKSYKU HISZPANII SZWAJCARII I WIELU INNYCH PAŃSTWACH PRAWO BUDOWLANE JEST BARDZO UŁATWIONE A NAWET W OGÓLE GO NIEMA DLA LUDZI KTÓRZY CHCĄ NA WŁASNEJ DZIAŁCE WYBUDOWAĆ COKOLWIEK

Kazimierz
Kazimierz
8 lat temu

Mam dom jednorodzinny z dachem dwuspadowym. Przybudowany jest do niego garaż, którego płaski dach pełni funkcję tarasu. Czy wiadomo jakie formalności będę musiał załatwić wg nowego PB aby „przedłużyć” dach budynku na garaż i uzyskać dodatkowy pokój?
Pozdrawiam

helena
helena
8 lat temu

czy na własnej działce z kw bedzie można wreszcie zbudować dom,ale w mpzp z 1997r jest że pod ogródki działkowe-ale na działkach rosną chaszcze i samosieje.czy zmiany wejdą w życie już od stycznia 2015 r

monika
monika
8 lat temu

to w takim razie jakie dokumenty sa potrzebne aby zaczac budowe wymarzonego domu.
pozdrawiam

Magdalena
Magdalena
7 lat temu
Reply to  Damian Buniak

nigdzie nie moge znalesc przepisow na zadaszenia tarasu ,zglosilam do urzedu zamiar zadaszenia 12 m 2 tarasu tj,1/2 i dostalam odmowe ,wnioslam odwolanie do wojewody i podtrzymano decyzje I Instancji ,tlumaczac ,ze musze miec pozwolenie na budowe , poniewaz moje dzialania zmierzaja do przebudowy budynku wielorodzinnego,wspomne ze taras znajduje sie w tyle tego budynku ,a na przeciwko znajduje sie las

Rafal
Rafal
8 lat temu

Witam, jesli kupiłem działke z warunkami zabudowy o danych parametrach na właściciela teraz powinienem zmienic na siebie czy moge zmienic te parametry np. wysokosc budynku?
;czy to prawda że ma zmienic sie pr budowlane ze nie bedzie można budować domow na warunkach zabudowy a jedynie gdzie jest MPZP, jesli tak to kidy on wejdzie w życie i czy wtedy bede mogł wybudować dom jeśli jeszcze nie rozpoczołem budowy ale mam warunki zabudowy

Marek
Marek
8 lat temu

Witam, aktualnie buduję dom jednorodzony w trakcie budowy wykonaliśmy mur oporowy aby zabezpieczyć obsuwającą się skarpę, mur znajduje się przy granicy z sąsiadem. Będę musiał taki mur zalegalizować ? Czy może poczekać na nową ustawę w 2015 ?

artur
artur
8 lat temu

Witam ,czy zmiany w pb pozwola na dostawienie budynku gospodarczego lub garażu (połaczonego z dachem istniejacego domu) .na chwile obecna wymagane jest pozwolenie.można postawic bg na zgłoszenie ale nie moze on przylegac do domu.czy cos sie zmieni? mam mała działke i chciałbym zeby było to w jednej bryle.

Łukasz
Łukasz
8 lat temu

Witam
Jestem w trakcie załatwiania formalnosci własnie czekam na mapki do celów projektowych.
Czym mam rozumiec ze wystarczy tylko projekt z adaptacją (bez mediów) i składanie dokumentow?

Sylwek
Sylwek
8 lat temu

Witam,
Chciałbym pobudować garaż na dwa miejsca na działce na której stoi już dom. Ma być to oddzielny budynek. Od czego powinienem zacząć? Czy muszę wyrabiać wszystkie pozwolenia i plany?

Grzegorz
Grzegorz
8 lat temu

Witam.
Chcę rozbudować dom jednorodzinny ,jakie papiery są mi teraz potrzebne i czy zrobić to teraz czy czekać do zmian w przepisach

Jurek
Jurek
8 lat temu

Dzień Dobry,
Mam pytanie, czy w nowym prawie budowlanym będzie sprecyzowany temat zadaszenia tarasów oraz usytuowania ogrodu zimowego np na trasie który ulokowany jest na pietrze budynku w formie zgłoszenia budowlanego (do 25 m2)? W chwili obecnej jest kilka interpretacji i wyroków sądów, które są ze sobą sprzeczne.
Z góry dziękuje za wyjaśnienia.

Waldek
Waldek
8 lat temu

Kiedy Rząd weźmie się do roboty? Niby pracują nad zmianami w prawie budowlanym, niby mają wejść w życie w 2015. Mam działkę 3100 m/2 3kl. ziemi i nie mogę się pobudować. Stąd moje pytanie kiedy to wejdzie w życie [nowe prawo budowlane]

Marcin
Marcin
8 lat temu

Witam,
czy pawilon handlowy z gotowych elementów(tymczasowy?) też będzie można postawić na zgłoszenie czy tyko pozwolenie na budowę?

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

Witam panie Damianie.Czy w chwili obecnej jest mozliwe przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny?chodzi o budynek który już był na poczatku lat 90 przebudowany bez wymaganych zgłoszeń ,był dobudowany ganek ,w stajni utworzone zostały pokoje .Zostały wstawione drzwi i okna.

ewa
ewa
8 lat temu

witam,czy hale magazynowe ,wiaty nie związane z gruntem wybudowane w 2002r są samowolą budowlaną ? dziękuję pozdrawiam

Monika
Monika
8 lat temu

czy juz lub kiedy wejdzie to nowe prawo budowlane???

Beata
Beata
8 lat temu

Czy po wejściu w życie znowelizowanej ustawy – będzie konieczne uzyskanie warunków zabudowy i przedłożenie wraz ze zgłoszeniem zamiaru robót niewymagających pozwolenia na budowę dla przebudowy domu jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej, przy założeniu, że inwestycja nie będzie oddziaływać na działki sąsiednie. Działka – pow.7000 m2, nie jest objęta pzp, znajduje się w otulinie mazowieckiego parku krajobrazowego i na terenie warszawskiego obszaru chronionego krajobrazu – przebudowa polegająca na dobudowie tarasu i zadaszeniu go. Pozdrawiam

Aga
Aga
8 lat temu

Dzień dobry. Mam pytanko kiedy wejdzie w życie to prawo ?

Marcin
Marcin
7 lat temu

Dzień dobry,

Czy drewniana altanka postawiona na belkach zamiast fundamentów, niezwiązana trwale z gruntem w moim przydomowym ogródku może zostać uznana za samowolę budowlaną i spotkać się z nakazem rozbiórki? Czy mogę ją ewentualnie teraz jakoś zalegalizować jeśli wcześniej nie zgłaszałem planów jej zbudowania?

Staszek
Staszek
7 lat temu

Dzień dobry.
Mam takie pytanie czy po nowelizacji prawa budowlanego dalej będę musiał czekać na aktualizację MPZP? Mam 18 ar działki w studium MPZP ujęte jako budowlane no ale w obowiązującym rolne. Gmina „pracuje” nad planem „dopiero” 7 lat a mi rodzina non stop głowę suszy o budowę. Czy będzie możliwość budowy?

Jakub
Jakub
7 lat temu

Witam.
Posiadam działkę 0,5 ha, grunt kat. VI graniczącą z lasem państwowym, gdzie teren objęty jest Naturą 2000. Gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Interesuje mnie wybudowanie domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 77 m2. O pozwolenie na budowie staram się od maja ubiegłego roku. Ochrona środowiska, blokuje rozpoczęcie budowy i zleca badania ornitologa (które są bardzo kosztowne). Czy nowe przepisy, jeśli wejdą w życie ułatwia uzyskanie pozwolenia?

Pozdrawiam

Mateusz
Mateusz
7 lat temu

Dzień dobry. Czy w wyniku nowelizacji domy jednorodzinne nie będą wymagały uzyskania decyzji o warunkach zabudowy? Wydaje mi się, (chociaż zapisy są mocno pokrętne z których to wynika ) że ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym zwalnia wszystkie obiekty objęte procedurą zgłoszenia z obowiązku uzyskania WZ. Nigdzie nie mogę doszukać się informacji na ten temat.

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam
Jestem właścicielem domu w stanie surowym zamkniętym, którego budowa rozpoczęła się w 2013 i na chwilę obecną budowa jest zamknięta. Chciałem zapytać czy dotyczą mnie zmiany wprowadzone przez Nowelizację ustawy Prawo budowlane ( Ustawa z dn. 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw). Dokładnie interesuje mnie czy:
1) Ze względu na błąd wykonawcy budynku, który jest o 45 cm dłuższy w rzeczywistości niż na planie, czy konieczne jest staranie się o ponowne pozwolenie na budowę?;
2) Czy zmiana ustawy upraszcza/zmienia coś w procedurze odbioru budynku w moim przypadku?;
3) Czy do odbioru budynku potrzebny jest nadal zjazd z drogi gminnej?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Piotr

Elżbieta
Elżbieta
7 lat temu

Dzień dobry,
W moim domu, w ciągu ostatnich kilku lat dokonaliśmy „przeróbek”, które w świetle obowiązujących przepisów wymagały pozwolenia na budowę np. zmiana wielkości i miejsca okien. Nigdzie tego nie zgłaszaliśmy. Czy po wejściu w życie zmian w ustawie – w związku z planowanym zniesieniem obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane – te zmiany zostaną niejako”zalegalizowane” ? Czy będzie konieczność dostarczenia projektów, planów ( czyli niejako chęci dokonania zmian już po wejściu w życie ustawy, żeby nie było mowy o wcześniejszej samowolce) do urzędu, żeby te zmiany były u nich odnotowane?
Pozdrawiam

Łukasz
Łukasz
7 lat temu

Witam jestem rolnikiem mam pytanie odnośnie budowy budynku gospodarczego czy jest to prawdą że po zmianie przepisów będę mógł zbudować budynek o powierzchni do 50m2

Ania
Ania
7 lat temu

Dzień Dobry
Mam pytanie czy zmienią się minimalne wymiary działki budowlanej?

Asia
Asia
7 lat temu

Witam. Podczas zmiany dachu chcemy zadaszyc rowniez garaz ktory z przyczyn nie korzystania z domu przez dluzszy czas po prostu zawalil sie, a byl przylegly do domu. Korzystajac z okazji rowniez chcielibysmy zadaszyc taras przed domem. Co potrzebujemy do zrealizowania naszych dzialan. Pozwolenie, zgloszenie ? Prosze o pomoc.

Asia
Asia
7 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Anna
Anna
7 lat temu

Witam, po starej szopce zostały mi same fundamenty chcę postawić na nich garaż blaszany razem z wiatą na drzewo. Czy według nowych przepisów tylko robie zgłoszenie ? jakie dokumenty sa mi do tego potrzebne?

Marek
Marek
7 lat temu

Witam, mam działke budowlana, projekt, przyłacze energetyczne. Nie mam tylko wody, wode mam ale 120m od działki i musze samemu podłaczyc do działki a to jest duży koszt bo musze ciagnac przyłaczem fi160 i mam ptanie czy w tym roku 2015(w nowych przepisach) musze miec przyłacze wody zeby starac sie o pozwolenie na budowe?

Marek
Marek
7 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziękuję.

stanisław
stanisław
7 lat temu

Witam, kiedy wchodzą w życie przepisy, bym mógł pobudować garaż,lub budynek gospodarcz wolnostojacy do 35m2 na zgłoszenie,moja dzialka ma 0,33ary,budynek jest już odebrany.

Katarzyna
Katarzyna
7 lat temu

Witam,
Bardzo proszę o podpowiedź, co zrobić w sytuacji, kiedy nie jestem właścicielem działki, na której chciałabym wybudować dom (właścicielami są rodzice, którzy w chwili obecnej, mimo wielkich chęci nie mogą przepisać na mnie tej działki). Wystąpiłam do UMiG o wydanie warunków zabudowy jako hipotetyczny inwestor, otrzymałam odpowiedź pozytywną i chciałabym pójść dalej, lecz nie wiem jak obejść własność działki. Czy wystarczyłaby notarialnie potwierdzona zgoda rodziców, ewentualnie jakaś umowa?

Marian
7 lat temu

Czy w czerwcu 2015r można będzie dobudować ganek na zgłoszenie .
pozdrawiam

Grażyna
Grażyna
7 lat temu

Dzień dobry. MAM PROBLEM. Mieszkam na terenie gminnym objętym PZP o symbolu MNU / budownictwo jednorodzinne z drobnymi nieuciążliwymi usługami/. Miedzy domami jest działka , na której sąsiad chce wybudować stajnię dla min.4 koni i prowadzić działalność usługową. Chcę być stroną w postępowaniu uzyskania zgody na budowę , lecz główny architekt w Starostwie robi wszystko aby do tego nie dopuścić. W ostatnim piśmie do mnie chce abym „wskazała przepis prawa materialnego, zgodnie z którym przedmiotowa inwestycja wprowadzałaby ograniczenia dla naszej nieruchomości”. Nie maja znaczenia dla gł. architekta przedstawione moje argumenty, wyroki sądowe NSA itd. Nadmieniam, że mimo braku stajni, sąsiad wprowadził na ww. działkę 2 konie, a 7 m. od moich okien jest padok czyli wybieg i ujeżdżalnia dla koni. Sąsiad na zgłoszenie wybudował budynek gospodarczy, który obecnie służy jako stajnia. Oczywiście brak jest miejsca na obornik, gnojowicę itd. UG też jest bardzo przychylny tej inwestycji / inwestorem jest radna UG/, wójt w rozmowie ze mną poinformował mnie cyt. jeżeli coś nie jest zakazane w planie zagospodarowania przestrzennego, to oznacza że wolno robić… Aby coś takiego usłyszeć , musiałam się wyprowadzić z bardzo dużego miasta na wieś. SZOK i co dalej robić?
Pozdrawiam

magda
magda
7 lat temu

Witam, mam pytanie a wlaściwie kilka pytań. Czy ta nowelizacja wchodzi w życie 28.06?
W jaki sposob bedzie ona odnosiła się do np postawienia kiosku handlowego? Na dzień dzisiejszy nie stawiam kiosku gdyż jak policzył mi architekt same pozwolenia i projekty miały by mnie wynieść ponad 30 tyś (taki kraj..) a jakbym miała w zapasie 30 tys to nie stawiam drewnianego kiosku 3 na 3 m kw…

Monika
Monika
7 lat temu

Chciała bym zmienic budynek gospodarczy na dom. co musze i gdzie załatwic?

Wioletta
Wioletta
7 lat temu

Witam,

chciałabym w prostych słowach otrzymać informację, czy w końcu ta nowelizacja wchodząca w życie 28 czerwca ułatwia wybudowanie domu jednorodzinnego i w jakim stopniu? Miało był zgłoszenie zamiast pozwolenia, mniej papierków. Czy tak będzie od 28 czerwca 2015? Dziękuję za odpowiedź.

bibina
bibina
7 lat temu

Witam! W 2011 roku wybudowałam dom w granicy z ogniomurem ,rok temu dokupiłam obok działkę i chciałam przebudować dach- zlikwidować ogniomur i przedłużyć dach jakie dokumenty mam złożyć ponieważ dzisiaj w starostwie twierdzą że ma być pozwolenie na budowę ,4 projekty ,kierownik budowlany i oczywiście wszystkie sprawy związane z inspektorem budowlanym jak to jest zgodnie z nowym prawem budowlanym?

Sebastian
Sebastian
7 lat temu

Witam
Posiadam dom jednorodzinny wybudowany w latach 60.Dom nie posiada żadnych planów architektonicznych. Znajduje się na mojej działce. Posiada on piwnice, parter i poddasze. Planuje remont poddasza który obejmie: wymianę ścianki kolankowej, wymianę więźby dachowej, wstawieniu 4 okien, dobudowanie balkonu (nie wystającego poza działkę). Czy te operacje po 28 czerwca 2015r. można wykonać jedynie po zgłoszeniu budowy.
Czy przy zgłoszeniu budowy wymagane jest wykonanie planów architektonicznych budynku ?

iwona
iwona
7 lat temu

witam,Gmina od 10 lat nie może uchwalić MPZP.złożyłam wniosek o WZ.Zawieszone na 9 m-cy bo jest konflikt.ja chce mieszkaniówkę a Gmina biura usługi sport turystykę./złożony do planu wniosek o mieszkaniówkę/,W jakim zakresie zmieni to nowelizacja prawa?czy jest szansa na WZ ze względu na tzw dobre sąsiedztwo?

grzegorz
grzegorz
7 lat temu

witam mam wybudowany dom jeszcze nie odebrane co zmieni się w kwestii odbioru czy mogę zamieszkać bez odbioru czasowo czy coś mi grozi za takie zamieszkanie

Krzysztof
Krzysztof
7 lat temu

Mam pytanie. Otrzymalem w spadku dom po babci w zeszlym roku. Jest to stary dom, który w miedzyczasie babcia rozbudowala bez pozwolen. Dobudowala pokój i lazienke bez odpowiednich dokumentów. Teraz ja jestem wlascicielem po jej smierci. Co w tym przypadku? Budynek pierwotnie byl budowany po wojnie w latach 50. Czy powinienem zglosic ta sytuacje i zrobic nowy projekt?

Katarzyna
Katarzyna
6 lat temu

witam czy zamiana garazu na kuchnie potrzebuje jakiegos pozwolenia informowania kogos o tym? garaz jest czescia domu, jedynie okno i instalacja beda robione aby mozna bylo kuchnie zrobic