Pisałem w ostatnim poście o bardzo ważnej zmianie w Prawie budowlanym, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, a związana jest z definicją istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego.
Jest jeszcze jedna zmiana, która wpłynie znacząco na proces budowlany. Dotyczy ona możliwości złożenia zażalenia na postanowienia o wstrzymaniu robót w sytuacji zarzutu ze strony nadzoru budowlanego o wykonywaniu robót budowlanych bez odpowiednich zgód, czyli w warunkach samowoli budowlanej.
Do 1 stycznia 2017 roku było tak, że nadzór budowlany wstrzymując roboty budowlane na podstawie art. 48 Prawa budowlanego, czyli takie roboty budowlane, które według tego organu były wykonywane w warunkach samowoli budowlanej, wstrzymywał postanowieniem takie roboty i blokował realizację takiej inwestycje na miesiące lub lata.
Co istotne w takiej sytuacji inwestor pozostawał bez możliwości skontrolowania takiego postanowienia przez organ wyższej instancji, ponieważ nie przysługiwało na nie zażalenie.
Po zmianach Prawa budowlanego, od 1 stycznia 2017 roku, istnieje możliwość złożenia zażalenia na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymaniu robót budowlanych do organu wyższej instancji, czyli Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a pózniej ewentualnie poddanie kontroli tego postanowienia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.
Jest to bardzo istotna zmiana, która daje inwestorowi w procesie budowlanym ważny instrument pozwalający na skuteczną obronę przed nieuzasadnionymi działaniami nadzoru budowlanego, które czasami prowadziły do zastoju na budowie na miesiące lub nawet lata.