Zmiany w Prawie budowlanym w 2017 roku – ważna zmiana dla inwestorów

4 komentarze

Pisałem w ostatnim poście o bardzo ważnej zmianie w Prawie budowlanym, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, a związana jest z definicją istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Jest jeszcze jedna zmiana, która wpłynie znacząco na proces budowlany. Dotyczy ona możliwości złożenia zażalenia na postanowienia o wstrzymaniu robót w sytuacji zarzutu ze strony nadzoru budowlanego o wykonywaniu robót budowlanych bez odpowiednich zgód, czyli w warunkach samowoli budowlanej.

Do 1 stycznia 2017 roku było tak, że nadzór budowlany wstrzymując roboty budowlane na podstawie art. 48  Prawa budowlanego, czyli takie roboty budowlane, które według tego organu były wykonywane w warunkach samowoli budowlanej, wstrzymywał postanowieniem takie roboty i blokował realizację takiej inwestycje na miesiące lub lata.

stadion wisły

Co istotne w takiej sytuacji inwestor pozostawał bez możliwości skontrolowania takiego postanowienia przez organ wyższej instancji, ponieważ nie przysługiwało na nie zażalenie.

Po zmianach Prawa budowlanego, od 1 stycznia 2017 roku, istnieje możliwość złożenia zażalenia na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymaniu robót budowlanych do organu wyższej instancji, czyli Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a pózniej ewentualnie poddanie kontroli tego postanowienia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

Jest to bardzo istotna zmiana, która daje inwestorowi w procesie budowlanym ważny instrument pozwalający na skuteczną obronę przed nieuzasadnionymi działaniami nadzoru budowlanego, które czasami prowadziły do zastoju na budowie na miesiące lub nawet lata.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
Edward
6 lat temu

Witam, nie mogę na blogu znaleść informacji odnośnie przedawnieniu kary za użytkowanie domu.W google są informacje na ten temat ale mało precyzyjne. Czy jeśli dom jest zamieszkały od 20 lat można taką kare wymierzyć? Oczywiście jest tylko pozwolenie na budowę i projekt lecz brak zakończenia budowy z tąd moje pytanie .

kkk
kkk
6 lat temu

„Jeżeli odstąpienie od warunków technicznych nie wiąże się z powstaniem zagrożenia dóbr chronionych prawem publicznym, np. wprowadzeniem groźby pożaru, choroby, uszkodzenia mienia, to wadliwym byłoby uznanie na gruncie publiczno-prawnym wynikającym z przepisów Prawa budowlanego o naruszeniu przepisów techniczno-budowlanych uniemożliwiającym zatwierdzenie projektu budowlanego zamiennego”… tak treść orzeczenia, i moje pytanie. Czy jeżeli odstępstwo od warunków technicznych nie narusza ważnych interesów osób trzecich, to czy można się podpierać takim orzeczeniem przed PINB, i dalej czy jeżeli odstępstwo dotyczy nie tego typu odstępstwa co jest w wyżej przywołanej treści wyroku czy można próbować stosować to do innych naruszen prawa?

Agata
Agata
5 lat temu

WITAM CHCIALABYM SIE DOWIEDZIEC CO POWINNAM ZROBIC W TEJ SYTUACJI MIESZKAM W DOMU PO RODZICACH ,KTORY ZOSTAL POWYBUDOWANY W 70 LATACH NIE MA NA TO PLANOW ANI PROJEKTU.
JA 2010 ROKU WYKORZYSTALAM STRYCH I ZAADOPTOWAŁAM NA CELE MIESZKALNE ZMIENIAJAC CALA WIEZBE DACHOWA BYLA BEZ KUKULEK TERAZ SA I ZOSTALY ZROBIONE SCHODY Z ZEWNATRZ DOMU PROWADZACE NA TEN STRYCH .JESTEM WSPOLWLASCICIELEM TEGO BUDUNKU WRAZ 11 OSOBAMI CHCIALAM ZROBIC PROJEKT TEGO DOMU I ZALEGALIZOWAC ALE WSPOLWLASCICIELE TERAZ NIE WYRAZAJA NA TO ZGODY .
PROSZE O PODPOWIEDZ CO PO KOLEI POWINNAM ZROBIC DO KOGO POWINNAM SIE ZWROCIC ?