10 listopada 2016

Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu

11 komentarzy

Pytanie inwestora:

Kiedy będę musiał wykonać zamienny projekt budowlany?

Gdy zamierzasz istotnie odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego.

A kiedy dochodzi do istotnych odstąpień?

Gdy odstąpienia dotyczą:

1/. zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2/. charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3/. zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
4/. zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
5/. ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

nicea

Praktyka boryka się jednak z problemem prawidłowego kwalifikowania istotnych odstąpień.

I niestety orzecznictwo sądów administracyjnych za bardzo nie pomaga rozstrzygnąć tego problemu.

Z jednej strony sądy twierdzą, że jakiekolwiek odstępstwo w zakresie wyżej wskazanym łączy się istotnym odstępstwem i konsekwencjami z tym związanymi.

Z drugiej strony można się spotkać z orzeczeniami, w których sądy twierdzą, iż przy odstąpieniach dla przykładu związanych z parametrami budynku (zwiększona kubatura, czy szerokość budynku) należy brać pod uwagę „całokształt okoliczności konkretnego przypadku”.

Co oznacza ten całokształt okoliczności konkretnego przypadku?

Ja rozumiem to w ten sposób, że nadzór budowlany winien oceniać odstępstwa mając na uwadze z jakim obiektem mamy do czynienia – biorąc pod uwagę jego charakter i rozmiar.

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Ciekawe informacje. Są to informacje, które warto znać, szczególnie w kręgu inwestorów budowlanych.

tomek
tomek
6 lat temu

„zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu”, dla mnie jako geodety zakres to obszar na którym projektuję, dlaczego wiele nadzorów myli to z np. zmiana wielkości czy układu np. tarasu i podpina zmiany pod ten podpunkt ? dodam że wejdzie nowelizacja która to doprecyzuje, także od styczna za zmianę trasy chodnika bez zmiany pozwolenia na budowę będzie postępowanie naprawcze :)) swoją droga moglby Pan coś skrobnąc na temat nadchodzącej nowelizacji 🙂

Robert
Robert
5 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Panie Damianie,

Czy wg Pana zmiana szerokości tarasu o ok 30 cm to istotna zmiana? Taras na ziemią ok 50 cm – wychodzi wprost z salonui ma taki sam poziom jak posadzka w domu, taras to konstrukcja z kompozytu), Zamiast 240 cm – 270 cm szerokości. Jaki argument można użyć w rozmowie z nadzorem?

Robert
Robert
5 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziękuję za odpowiedź. Uwaga do strony WWW – gdy napisze się komentarz można zaznaczyć powiadomienia przez email – niestety nie zadziałało u mnie. Musiałem wejść na tronę aby sprawdzić odpowiedź. Jeszcze raz dziękuję.

Sylwia
Sylwia
5 lat temu

Witam. Czy zmiana powierzchni uzytkowej domu jednorodzinnego a dokladnie z dwoch suszarni maja byc dwa pokoje wymaga zmiany pozwolenia na budowe ? Czy jest to zmiana istotna? Czy wystarczy ze architekt naniesie zmiany na projekcie?

Bartosz
Bartosz
5 lat temu

Witam Panie Damianie,
Proszę o informację, bo nigdzie się nie doszukałem takowej – czy zmiana konstrukcji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, z konstrukcji murowanej tradycyjnej na konstrukcję szkieletową drewnianą jest istotnym odstępstwem od projektu budowlanego ( który wykonany został pod dom tradycyjny murowany) ?!
Pozwolenie jest na dom murowany, a decyzja padła na chęć budowy domu szkieletowego, oczywiście zachowując wszystkie parametry budynku.
Pozdrawiam.

aga
aga
4 lat temu

witam
mam pytanie – czy zmiana wymiarów domu (długości) o 12cm jest zmianą istotną, gdy długość zgodnie z projektem powinna wynosić 16,5 m???