9 października 2017

Nadchodzi zmiana w przepisach o warunkach zabudowy (decyzjach wz). Spiesz się z budową, bo później możesz nie wybudować

2 komentarze

Branża budowlana oczekuje na zmiany, które ma wprowadzić Kodeks urbanistyczno – budowlany. Zmiany, które w założeniu mają uprościć i ułatwić cały proces inwestycyjny.

Jak na razie jednak po hucznych deklaracjach, realnej daty jego wejścia w życie nie widać (w 2018 roku projekt Kodeksu ma podobno trafić do prac w Sejmie).

Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wpadło na pomysł, by pewne rozwiązania związane z decyzjami o warunkach zabudowy (wz) wprowadzać jeszcze przed wejściem w życie Kodeksu urbanistyczno – budowlanego poprzez zmianę dotychczasowych ustaw (ścieżka łatwiejsza i szybsza do osiągnięcia celów – jeszcze w 2017 roku – projekt zmiany ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ma trafić do Sejmu).

Jak jest dzisiaj ?
Jeżeli planujemy budowę, a dla terenu, na którym mamy wznieść obiekt nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to wcześniej – jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia, musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

decyzja wz -działka sąsiednia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinniśmy uzyskać taką decyzję jeśli:
co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu (..)”.

Na dzień dzisiejszy działka sąsiednia nie jest rozumiana jako działka, która sąsiaduje bezpośrednio z działką, na której ma być zrealizowana inwestycja. Może to być działka położona znacznie dalej – przedzielona kilkoma innym działkami. W takiej sytuacji warunek to: dostępność z tej samej drogi publicznej.

Jak będzie po zmianach ?
Przy braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie obowiązek uzyskania decyzji o warunkach zabudowy (jak dotychczas), z tym że zmienią się warunki jej uzyskania.

Decyzję wz uzyska potencjalny inwestor jeżeli nieruchomość, na której planuje wznieść obiekt budowlany bezpośrednio graniczy (wspólną granicą) z działką już zabudowaną i to w taki sposób, że jeden z boków przylega przynajmniej 4 metrami do działki zabudowanej.

Jaki ma być efekt zmian ?
Koniec z budową obiektu budowlanego w oderwaniu od zagospodarowania w sąsiedztwie.

Co jednak z planami inwestycyjnymi w miejscach, które świetnie się nadają na zainwestowanie i jest zgoda wszystkich „wkoło” – włącznie z sąsiadami i gminą – bo inwestycja przyniesie wiele dobrego (ekonomicznie i społecznie).

Na gorąco powstaje również szereg pytań związanych np. z kwestią definicji działki zabudowanej.

Czy działką zabudowaną będzie nieruchomość z obiektem, który już stoi, czy jest w budowie ? (według projektowanych zmian nie będzie nią droga).

Czy działką zabudowaną będzie nieruchomość z obiektem, który uzyskał pozwolenia na użytkowanie ? A co jeśli nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie, czyli formalnie jest w trakcie budowy ?

Czy działką zabudowaną będzie nieruchomość z obiektem wzniesionym w warunkach samowoli budowlanej, który nie został zalegalizowany, a stoi od wielu lat i jest nawet wpisany do ewidencji gruntów i budynków ?

Można jeszcze mnożyć pytania, jednak wiele z nich powstanie dopiero po wejściu w życie przepisów.

Planowane inwestycje warto jednak przyspieszyć, gdyż wydane decyzje wz mają wygasnąć po dwóch latach.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
6 lat temu

Witam ,
Panie Damianie a jak może wyglądać temat w przypadku już złożonego wniosku o wydanie warunków zabudowy jeszcze na „starych zasadach” , a odebrania warunków po wejściu nowych przepisów .

Pozdrawiam Marcin