Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego

7 komentarzy

Pamiętać należy o tym, że wybudowanie obiektu budowlanego zgodnie z pozwoleniem na budowę nie daje jeszcze podstaw do jego użytkowania.

Dopiero zgoda nadzoru budowlanego daje taką możliwość.

Obiekty budowlane o dużych gabarytach (skomplikowanej konstrukcji) wymagają pozwolenia na użytkowanie wydanego w drodze odrębnej decyzji administracyjnej. Wydanie takiej decyzji będzie poprzedzone obowiązkową kontrolą, w trakcie której urzędnicy będą badać, czy inwestycja została wykonana zgodnie z projektem budowlanym i decyzją o pozwoleniu na budowę.

Natomiast w przypadku mniejszych obiektów (jak np. domki jednorodzinne) nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie w drodze odrębnej decyzji – wystarczy złożyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania wraz z wymaganymi dokumentami.

Jeżeli organ przez 14 dni milczy, to uznaje się, że nastąpiła milcząca zgoda nadzoru budowlanego i możemy przystępować do użytkowania naszego obiektu budowlanego.

Istotnym jest tutaj, że nadzór budowlany ma  14 dni na wniesienie sprzeciwu w formie decyzji. Proszę jednak pamiętać, że po zmianach w Prawie budowlanym, które weszły w życie 28 czerwca 2015 roku, za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień jego nadania w placówce pocztowej (przed nowelizacją Prawa budowlanego był to termin 21 dni, ale organ w tym czasie musiał doręczyć decyzję o sprzeciwie inwestorowi, po zmianie Prawa budowlanego wystarczy, że przesyłkę ze sprzeciwem nadzór budowlany nada w placówce pocztowej).

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 lat temu

A co jeśli po 15 dniach od złożenia zawiadomienia idę do nadzoru po decyzję, a tam oświadczają mi, że jeszcze się sprawą nie zajęli, bo nie mieli czasu. Czy w przypadku jakichś braków mogą pow. 14 dni wystosować sprzeciw?

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Proszę o wyjaśnienie jak liczy się te 14 dni? Czy to jest 14 dni roboczych (czyli prawie 3 tygodnie) czy kalendarzowych?
Czy jeśli wcześniej zadzwoni ktoś z urzędu i powie że chciałby aby jeszcze dostarczyć jakieś dokumenty czy jest to wiążące czy tylko decyzja przekazana do inwestora w formie pisemnej?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Moja sytuacja jest bardziej złożona . Nadzór złożył sprzeciw w 14 dniu (wysłał list polecony 28.02 za potwierdzeniem odbioru). List dotarł do na 7.03. W informacji z PINB wezwano nas do uzupełnienia dokumentacji co uczyniliśmy 15.03 i tu pojawia się pytanie ile dni od naszego uzupełnienia ma nadzór za wydanie ostatecznej decyzji po analizie uzupełnionych przez nas dokumentów.

Jarosław
Jarosław
8 miesięcy temu

Witam
23.10.2023 złożyłem do pinb papiery o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego.
Dziś 6.11.2023 inspektor nadzoru budowlanego zadzwonił i powiedział że brakuje mi jeszcze jakiegoś protokołu.
Termin 14 dni minął 05.11.2023.
Czy muszę go donieść?