14 stycznia 2014

Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego

2 komentarze

Pamiętać należy o tym, że wybudowanie obiektu budowlanego zgodnie z pozwoleniem na budowę nie daje jeszcze podstaw do jego użytkowania.

Dopiero zgoda nadzoru budowlanego daje taką możliwość.

Obiekty budowlane o dużych gabarytach (skomplikowanej konstrukcji) wymagają pozwolenia na użytkowanie wydanego w drodze odrębnej decyzji administracyjnej. Wydanie takiej decyzji będzie poprzedzone obowiązkową kontrolą, w trakcie której urzędnicy będą badać, czy inwestycja została wykonana zgodnie z projektem budowlanym i decyzją o pozwoleniu na budowę.

Natomiast w przypadku mniejszych obiektów (jak np. domki jednorodzinne) nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie w drodze odrębnej decyzji – wystarczy złożyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania wraz z wymaganymi dokumentami.

Jeżeli organ przez 14 dni milczy, to uznaje się, że nastąpiła milcząca zgoda nadzoru budowlanego i możemy przystępować do użytkowania naszego obiektu budowlanego.

Istotnym jest tutaj, że nadzór budowlany ma  14 dni na wniesienie sprzeciwu w formie decyzji. Proszę jednak pamiętać, że po zmianach w Prawie budowlanym, które weszły w życie 28 czerwca 2015 roku, za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień jego nadania w placówce pocztowej (przed nowelizacją Prawa budowlanego był to termin 21 dni, ale organ w tym czasie musiał doręczyć decyzję o sprzeciwie inwestorowi, po zmianie Prawa budowlanego wystarczy, że przesyłkę ze sprzeciwem nadzór budowlany nada w placówce pocztowej).

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian BuniakMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

A co jeśli po 15 dniach od złożenia zawiadomienia idę do nadzoru po decyzję, a tam oświadczają mi, że jeszcze się sprawą nie zajęli, bo nie mieli czasu. Czy w przypadku jakichś braków mogą pow. 14 dni wystosować sprzeciw?