17 grudnia 2016

Zaświadczenie o samodzielności lokalu – Starosto nie zapominaj o Prawie budowlanym (1)

3 komentarze

Dochodzi (wcale nierzadko) do sytuacji, w której inwestor kupując dom w dzielnicy domów jednorodzinnych w celu przysłowiowego remontu, czy też przebudowy, a nawet rozbudowy i nadbudowy, dokonuje w nim ostatecznie takich zmian, które doprowadzają do  faktycznego stworzenia nowych lokali, których ilość jest większa niż dwa.

Po czym inwestor ten zwraca się do starosty o wydanie zaświadczenia o spełnieniu wymagań samodzielności lokalu mieszkalnego, dołączając do wniosku inwentaryzację budynku z zaznaczonymi na rzucie „lokalami mieszkalnymi” – izbą lub zespołem izb wydzielonych trwałymi ścianami. Na tej podstawie organ wydaje zaświadczenie o samodzielności lokali, a następnie inwestor u notariusza dokonuje ustanowienia odrębnej własności każdego lokalu. Po czym lokal jest sprzedawany.

ul-dluga-nadbudowa

W ten sposób z domu jednorodzinnego, który zgodnie z definicją zawartą w Prawie budowlanym może posiadać tylko dwa lokale, powstaje ich więcej niż dwa. W konsekwencji powstaje budynek wielorodzinny, co do którego mają zastosowanie inne wymagania niż do domów jednorodzinnych, a ponadto powstaje w obszarze zastrzeżonym jedynie dla budynków jednorodzinnych.

Wiele starostw w Polsce stoi na stanowisku, iż nie może zmienić tej praktyki, bo jedynym kryterium wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu jest przedstawienie przez wnioskodawcę dokumentów poświadczających wydzielenie lokalu trwałymi ścianami.

Wg mnie jest to jedynie znaczące (niekoniecznie legalne) uproszczenie tej procedury.

W następnym wpisie napiszę dlaczego.

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
tomek
5 lat temu

A kiedy można powiedzieć że dom jednorodzinny składa się z dwóch lokali. Rozumiem żeby mówić o dwóch lokalach w domu jednorodzinnym muszą zachodzić takie przesłanki jak np. że każdy lokal mieszkalny ma oddzielne wejście i nie jest w żaden sposób połączony z tym drugim, czyli ma trwałe oddzielenie.

Daniel
Daniel
5 lat temu

Ta cała papierologia sprawia, że gdybym miał ponownie coś budować, po prostu bym się już nie zdecydował..