Powierzchnia biologicznie czynna. Trawa z kratką

30 komentarzy

Budynki stawia się na coraz mniejszych nieruchomościach, na których musi być miejsce nie tylko dla obiektu budowlanego, ale również na naturalną wegetację roślin, tzw. powierzchnię biologicznie czynną.

Plany zagospodarowania przestrzennego lub decyzje wz określają procentowo wskaźnik powierzchni zainwestowania w stosunku do wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej (pisząc prościej – ile procent naszej działki może zająć budynek, a ile ma być przestrzeni pod naturalną zieleń).

Inwestorzy często chcą zabudować działkę na jak największym obszarze, pozostawiając jedynie wymagane minimum dla powierzchni zielonych. Powoduje to w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę wiele problemów.
Jednym z takich problemów jest problem uznania za powierzchnię biologicznie czynną ażurowej kraty, w której ma rosnąć trawa, a po której będzie mógł się poruszać samochód.

Zdarza się, że niektóre organy (zależy to od miasta) wydając decyzję o pozwoleniu na budowę kwestionują tak zaplanowaną powierzchnię biologicznie czynną (a jej realizacja wbrew postanowieniom decyzji o pozwoleniu na budowę grozi zarzutem zrealizowania inwestycji w warunkach samowoli budowlanej).

Czy słusznie?

Powierzchnia biologicznie czynna według rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki, to: „teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50 % powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m2, (…)”.

Powyższa definicja wskazuje, że najistotniejszym kryterium przy ocenie, czy część ziemi będzie mogła być uznana za biologicznie czynną będzie możliwość naturalnej wegetacji przysłowiowej trawy.

Decydować o tym powinna nie kwestia jak ziemia będzie ułożona i czym podtrzymywana (np. kratą chodnikową), ale sposób urządzenia danej powierzchni. Jeżeli podbudowę ma stanowić dla przykładu tłuczeń, piasek lub żwir, które są podłożami w pełni przepuszczalnymi, to organy nie powinny mieć problemów z uznaniem powierzchni „z kratką” za biologicznie czynną.

Konkludując – organy administracji publicznej wydając decyzje o pozwoleniu na budowę, przy wątpliwościach związanych z powierzchnią biologicznie czynną, winny brać pod uwagę, przede wszystkim opis sposobu posadowienia kraty trawnikowej na gruncie, tj. rodzaje i warstwy jej podbudowy – jeżeli zapewnia ona roślinom naturalną wegetację, to sprawa nie powinna budzić kontrowersji.

30
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
MartaDamian BuniakMichałJanuszMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

CZYLI jeżeli architektura narzuciła w projekcie deweloperowi budowę garażu pod poziomem gruntu w segmencie to znaczy że nie uznaje kratki—chodzi o zachowanie 50% pow. biologicznie czyn.—-ale deweloper garażu nie buduje , dokonując samowoli–więc musi mieć możliwość jej zalegalizowania mimo złamania tym samym prawa o zagospodarowaniu przestrzennym—-jaka to furtka bezprawia????

sławek
Gość
sławek

Witam
A co ze żwirkiem wysypanym obok posadzonych drzew albo korą. Jak do tego podejść. Liczyć to jako powierzchnie biologicznie czynną czy należy to odjąć od powierzchni „trawnika”

Paweł
Gość
Paweł

Witam Was serdecznie,
Prosił bym o informacje jak to widzicie….W planie zagospodarowania terenu wielofunkcyjnego z wiodącą funkcją usługową jest zapis , że powierzchnia biologicznie czynna powinna mieć nie mniej niż 40%powierzchni jednostki bilansowej. Czy powinien być problem, a jeżeli tak to jak to motywować przy staraniu się o pozwolenie na budowę, z zastosowaniem ażurowej kraty? I takie dodatkowe pytanie czy w środku koniecznie musi rosnąć trawa, czy np może być wysypany drobny żwir?

Dorota
Gość
Dorota

Dzień dobry.
Na mojej działce jest wyznaczona służebność przejazdu do kolejnej. Jest to powierzchnia prawie 2 arów. Chcemy cały ten odcinek utwardzić (wjazd na naszą posesję będzie akurat przy końcu tej drogi), czy tzw. tłuczeń wysypany w celu utwardzenia drogi nadal się zalicza do powierzchni biologicznie czynnej czy musi fizycznie w tym miejscu rosnąć trawa – zastosowanie tzw. geo-kratki? i w tym wypadku też można zapomnieć o zasypaniu jej żwirkiem?
pozdrawiam.

Piotr
Gość
Piotr

Dzień dobry,
Mam taką sytuację projektową gdzie dokonuję przebudowy budynku inwentarskiego wraz ze zmianą zagospodarowania na terenie działki która obejmuje również użytki rolne. Z warunków wydanych przez urząd mam zapewnić 50% powierzchni biologicznie czynnej. Czy do powierzchni mogę wliczyć powierzchnię pól uprawnych ?

Pozdrawiam

Michał
Gość
Michał

Dzień dobry,
Czy spotkał się Pan z sytuacją, w której do terenu biologicznie czynnego, wliczono systemowe ściany zielone i zostało to zaakceptowane przez urząd?

Pozdrawiam

Krystyna
Gość
Krystyna

czy nawierzchnie mineralno-żywiczną wodoprzepuszczalną i nawierzchnię żwirową wodoprzepuszczalną wykonane na podłożu również wodoprzepuszczalnym możemy zaliczyć do powierzchni biologicznie czynnych? pozdrawiam

Barbara
Gość
Barbara

Dzień dobry,
czy parking o przepuszczalnym podłożu pod kratką i trawą jest liczony jako 100% czy 50 % pow biologicznie czynnej, bo spotkałam się też z taką interpretacją.

marci
Gość
marci

Dzien dobry

Czy podjazd do garazu ulozony z kostki brukowej jest traktowany jako powierzchnia biologicznie czynna?
czy droga utwardzona od bramki possesji do domu jest traktowana jako powierzchnia biologicznie czynna?
Jesli dzialka o powierzchni 157m2 ma zabudowa 75,38m2 oraz plot dlugosci 30mb( jakiej grubosci nalezy przyjac plot) , podjazd na samochod 6m X2,5m oraz sciezke do domu utwardzona okolo6,3m2. taras okolo 11,5m2 . .. to jaka powierzcchnia biologicznie czynna powinna miec wymiar? Czy dzialka nie jest za mala na taki budynek?

pozdrawiam

Marcin Woronko

Przemek
Gość
Przemek

Dzień dobry,

jeśli dojazd z płyt ażurowych jest uznawany za powierzchnię biologicznie czynną,
to czy należy go wyłączyć z produkcji rolnej? Proszę o odpowiedź, jeśli spotkał się Pan z taką sytuacją.

Pozdrawiam

Radosław
Gość
Radosław

Witam czy kostka jumbo jest biologicznie czynna i skąd wzisc to na piśmie jeżeli tak gdzie się udać albo zadzwonic

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Witam,
Czy zwykła nawierzchnia żwirowa (forma ścieżki wysypana np. żwirem) jest wliczana do powierzchni biologicznie czynnej?
Czy nawierzchnie typu np. Hansegrand są wliczone do powierzchni biologicznie czynnej?
Czy nawierzchnie z drewna kompozytowego np. w formie tarasów nad zbiornikiem wodnym traktujemy jako 50 % powierzchni biologicznie czynnej?

Magda
Gość
Magda

Dzień dobry . Czy ziemia potocznie nazywana „klepiskiem” na której nie ma wprawdzie żadnej roślinności ale nie na też żadnej płyty czy kostki brukowej jest pwierzchnią biologicznie czynną

Dariusz
Gość
Dariusz

Czy w przypadku braku odpowiedniej ilości m2 PBC na działce usługowej (przed planowaną inwestycją) można zrekompensować w inny sposób?
-np :nasadzenie drzew na innej działce
-„zielone” ogrodzenia
-„zielone” dachy
Czy m2 PBC na skarpie 45% = m2 na płaskiej nawierzchni ?
Co można zrobić po wyczerpaniu już dodatkowych m2 PBC wynikających z zastosowania ażurów.

Janusz
Gość
Janusz

dzień dobry,

czy droga dojazdowa do działki liczy się do powierzchni czynnej/biologicznej?

Michał
Gość

Dzień Dobry
Ostatnio urząd zakwestionował nam zaliczenie kortu trawiastego jako powierzchni biologicznie czynnej argumentując – że podbudowa (przepuszczalna) nie jest gruntem rodzimym. Czy ma to jakieś podstawy prawne ?

Marta
Gość
Marta

Dzień dobry,

co w przypadku kiedy deweloper kładzie ażur na drodze wewnętrznej ppoż. właśnie w celu zyskania powierzchni biologicznie czynnej, jednak po 3 latach droga zaczyna się znacznie odkształcać – kilka x w tygodniu odbiór śmieci przez śmieciarkę, samochody dostawcze itp. Wiem, że stricte nie pytam o samą powierzchnię biologicznie czynną, ale miał Pan może z taką sprawą do czynienia? Teraz po 8 latach koszt naprawy drogi i położenia już normalnej kostki brukowej zarządca chce obarczyć mieszkańców. Są jakiekolwiek zapisy dot. nośności max ażurowej drogi? Pozdrawiam serdecznie z Wrocławia