20 kwietnia 2018

Warunki techniczne nie dla decyzji o warunkach zabudowy

2 komentarze

Warto przypominać – bo organy administracji czasami o tym zapominają – o jednej istotnej kwestii związanej z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy.

W trakcie postępowania związanego z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie bierze się pod uwagę (nie stosuje się) przepisów techniczno-budowlanych zawartych w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Organ wydający decyzję wz nie jest uprawniony do badania kwestii uregulowanych w tym rozporządzeniu, np. zagadnień związanych z bezpieczeństwem pożarowym, czy też warunków odprowadzania ścieków.

Kwestie związane ze spełnieniem wymogów zawartych w warunkach technicznych budynków są badane na etapie wydawania pozwolenia na budowę, czy też w postępowaniu zgłoszeniowym.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian Buniakbusia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
busia
Gość
busia

Biorąc pod uwagę orzeczenia sądów administracyjnych, pogląd, iż na etapie ustalania warunków zabudowy niedopuszczalne jest jednoznaczne określenie usytuowania budynku na działce, nie jest taki oczywisty. Polecam orzeczenie WSA w Białymstoku z dnia
2017-11-28 sygn. akt II SA/Bk 680/17, w którym zaprezentowano dwa odmienne stanowiska dotyczące dopuszczalności orzekania w decyzji o warunkach zabudowy o usytuowaniu projektowanej zabudowy w granicy nieruchomości.