Czy zmiana kubatury budynku jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego ?

13 komentarzy

Zmiany Prawa budowlanego dotyczące istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego, które weszły w życie z początkiem 2017 roku miały w sposób jednoznaczny określić w jakich sytuacjach mamy do czynienia z istotnymi odstąpieniami.

Niestety życie pokazuje, że nie udało się tego do końca osiągnąć.

Dużym bowiem problemem praktyki jest odpowiednie zakwalifikowanie zwiększenia kubatury w sytuacji, gdy następuje jej powiększenie w wyniku zwiększenia do 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego.

Warto przypomnieć, że przepisy dopuszczają zwiększenie do 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego bez poważniejszych konsekwencji prawnych (pisałem o tym tutaj).

Problem w tym, że przepisy nie wskazują na kubaturę jako wartości, którą można zwiększyć, nawet w sytuacji, gdy budynek staje się dłuższy, czy szerszy w granicach określonych ustawą (czyli o 2%). Okoliczność taka spowodowała, iż w praktyce istnieją sytuacje, w których nadzór budowlany uznaje zwiększenie kubatury (w w/w okolicznościach) jako istotne odstąpienie.

Oczywiście pojawiają się judykaty, które przychylają się do innego podejścia.
W orzecznictwie co do zasady przyjmuje się bowiem, że o tym, czy dane odstępstwo ma charakter istotny winien decydować całokształt okoliczności w konkretnej sprawie. Zatem w postępowaniu związanym z istotnymi odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego wziąć należy pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, a w szczególności ustalenie wielkości tego odstępstwa w stosunku do całego zamierzenia inwestycyjnego objętego zatwierdzonym projektem budowlanym. Jednym słowem zasadnicze znaczenie będzie tu miało nie tyle samo odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego, a jego istotność. Są to jednak dość ogólne rozważania, które pozostawiają duże możliwości interpretacyjne.

Zapadł jednak ostatnio (w marcu 2019 roku) wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który stwierdził wprost, iż: „(..) czy doszło do istotnych czy nieistotnych odstępstw nie ma znaczenia ustalenie zmiany kubatury i powierzchni zabudowy, gdyż oczywistym jest, że zmiana szerokości, wysokości i długości pociąga za sobą zmiany również tych parametrów. Jednak analiza treści ust. 5 i 5a art. 36a ustawy Prawo budowlane wskazuje, że jeśli zmiana szerokości, wysokości i długości nie przekracza 2%, wówczas dla uznania odstępstwa za nieistotne nie ma znaczenia wielkość wynikającej stąd zmiany kubatury czy powierzchni zabudowy”.

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
4 lat temu

chyba nie 2017 a 2018

Jarosław
Jarosław
4 lat temu

Przepraszam chodzi przecież o Prawo budowlane wiec 2017

Przemysław
Przemysław
4 lat temu

Gdzie można znaleźć całą treść wyroku? Z moich rozmów z urzędami na szkoleniach urzędnikom tłumaczona była inna wykładnia, mianowicie, że kubatura jest nienaruszalna i zmieniając wysokość należy zmniejszać długość itp. aby zachować kubaturę. Sam powiatowy inspektor nadzoru z mojego miasta bardzo się temu dziwił ale jak widać sąd na szczęście wykazał zdroworozsądkowe podejście do tematu.

Łukasz
Łukasz
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam. Czyli wydłużając ścianę np. o 15 cm ( mieści się w 2% długości) nie będzie problemu z odbiorem domu ?

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Szanowny Panie Meceniasie, mam małą zagadkę/problem – może Pan będzie mógł coś wtrącić w temat ?

Czy Pana zdaniem po pozytywnym przeprowadzeniu postępowania naprawczego przez PINB(odstępstwa istotne) i po zatwierdzeniu projektu budowlany zamiennego, można później ponownie wystąpić o pozwolenie na budowę ?

Chodzi o sytuację, jeżeli np. zmienił się inwestor na którego była decyzja, lub nieruchomość sprzedano lub po prostu chce się wybudować coś inaczej niż w zatwierdzonym przez PINB projekcie zamiennym.

Jak Pan myśli ?

Andrzej
Andrzej
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dzień dobry, spróbuje bardziej precyzyjnie w punktach:

– Inwestor buduje obiekt na pozwolenie na budowę,
– Inwestor wykonuje całość prac,
– Inwestor zawiadamia PINB o zakończeniu budowy,
– okazuje się, że podczas prac były istotne odstąpienia od projektu,
– PINB wszczyna postępowanie naprawcze i nakłada obowiązek projektu zamiennego,
– w miedzy czasie uchylona zostaje decyzja o pozwoleniu na budowę – taka procedura, tak trzeba.
– Inwestor przedstawia projekt zamienny w postępowaniu naprawczym, który zostaje zatwierdzony,

I teraz:
– Inwestor wpada na pomysł, że chciałby jednak zrobić pewne rzeczy inaczej, dobudować coś , coś zmienić, przeprojektować itp. Są to prace, które wykonuje się na pozwolenie na budowę.
To co jest w zatwierdzonym przez PINB projekcie zamiennym nie pasuje mu do końca. Nie chce takiego stanu rzeczy.

Czy wtedy może zrobić inwentaryzację tego co jest, i wystąpić o nowe pozwolenie na budowę na całą inwestycję, wraz z nowym projektem budowlanym ?

Pozdrawiam

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Szanowny Panie Mecenasie, mam problem z odbiorem lokalu uslugowego. Sytuacja wygląda tak: w 2014 r rozpoczęłam budowę małego lokalu uslugowego, budowa trwała wolno jednak w tym roku dobrnęliśmy do końca. W listopadzie złożyłam wniosek o pozwolenie na użytkowanie wraz z kompletem dokumentów. Zostałam wezwana do uzupełnienia braków w dokumentacji. Brakowało projektów instalacji wód kan oraz wentylacji mechanicznej ponieważ pierwotny projekt zakładał tylko instalacje elektryczną. Zastrzeżenia PINBu budziły także rysunki wykonane przez projektanta dot. wprowadzonych zmian- uznano je za niedokladne i nie zawierające szczegołowego opisu tych zmian. Po 2 tygodniach ponownie złożyłam dokumenty- dalej było źle i były braki. Poprosiłam o wydłużenie terminu na dostarczenie dokumentów. Między czasie przestraszona sytuacją i tym że teraz PINB będzie na kontroli sprawdzał i mierzył wszystko bardzo dokładnie zaczęłam sama mierzyć budynek. Okazało się że wymiary się nie zgadzają bo po pierwsze zmienilismy rodzaj konstrukcji z drewnianej na murowaną a także ocieplilismy budynek steropianem 20 cm zamiast 6 cm jak było w projekcie i np. sciana o dł 840 cm ma teraz 877 cm. Nikt mi nie zwrócił uwagi na to ze może być w związku z tym problem z odbiorem, ani kierownik budowy ani projektant. Na dzień dzisiejszy wycofałam wniosek o pozwolenie na użytkowanie, moja projektantka wyjechała do stanów na miesiąc a inna nie chce mi podpisać rysunków zamiennych uwzględniających ten steropian jako nieistotną zmianę. Zderzyłam się ze ścianą i nie wiem co robić. Jedni sugerują żeby skorygować wpisy w dzienniku budowy jako ze do tej pory było to ocieplenie tymczasowe i wystąpić o zamienne pozwolenie na budowę uwzględniające zmianę długości, szerokości i kubatury ale jak moge tak postąpić w sytuacji gdy nadzór zostawił sobie oświadczenie kierownika z którego wynika ze budowa się zakończyła?. Czy może od razu zgłosić się do postępowania naprawczego tylko dlaczego mam robić od nowa pełny projekt jeśli zrobilismy tylko większą okładzinę elewacji a mury są bez zmian. Jestem podłamana i nie wiem co mam z tym wszystkim zrobić. Jaką drogą pójść żeby PINB uznał ją za właściwą? Proszę o poradę.