Nadzór budowlany a wykonanie robót budowlanych niezgodnie z projektem budowlanym

10 komentarzy

Nadzór budowlany sprawdza m.in. czy wykonane roboty budowlane zostały zrealizowane zgodnie z prawem, tj. zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, zatwierdzającą projekt budowlany.

Jeżeli nadzór budowlany ustali, że obiekt budowlany został wykonany niezgodnie z projektem, a stwierdzone odstępstwa są istotne, to organ ten nakłada na inwestora, właściciela albo zarządcę obiektu budowlanego obowiązek wykonania takich czynności lub robót budowlanych, których wykonanie doprowadzi obiekt budowlany do zgodności z prawem.

Podstawowym dokumentem jaki musi być w tej sytuacji sporządzony jest projekt budowlany zamienny.

Przykład istotnego odstąpienia ?

Częstochowa istotne odstąpienie od projektu

To wybudowanie budynku szerszego, wyższego, budowa piwnicy, której nie przewidywał projekt budowlany, niezgodne z projektem zagospodarowanie działki, czy też odstępstwo od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pamiętać należy, że wystarczy dokonać jednego istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu, by nadzór budowlany wszczął tzw. procedurę naprawczą prowadzącą do legalizacji robót sprzecznych z projektem budowlanym.

Nie zawsze jednak każde odstępstwo może być kwalifikowane jako istotne i determinować wszczęcie postępowania legalizacyjnego.

O tym, czy odstępstwo jest istotne lub nieistotne będzie decydował całokształt okoliczności konkretnej sprawy (takie sformułowania spotyka się w orzeczeniach sądów).

W szczególności o tych kwestiach decydować będzie charakter inwestycji i wskazówki interpretacyjne zawarte w zasadach na jakich oparte jest Prawo budowlane tj. zasadzie wolności budowlanej i zasadzie dotyczącej prawidłowego projektowania, budowy i utrzymania budynków.

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Witam serdecznie!!!
Mam ogromny problem, otóż w 2013 roku zakupiłem dom w stanie surowym zamkniętym, który praktycznie był zapuszczonym pustostanem wśród półtora metrowej trzciny, błota i trawy… Obecnie po prawie pięciu latach ciężkiej pracy, stresów, wielu wyrzeczeń domek jest gotowy do odbioru… I co się okazało w czasie inwentaryzacji geodezyjnej??? Że od strony garażu bez okien nie ma wymaganej odległości do granicy działki czyli 3 metrów jest natomiast na początku fundamentu 270 cm i 240 cm na końcu a więc dodatkowo dom jest przesunięty z ukosa w stosunku do linii zabudowy… Jestem załamany i wściekły na siebie że nie sprawdziłem tego przed zakupem… Działki dokupić nie mogę ponieważ obok jest 12 metrowy pas ziemi pod drogę wewnętrzną… Pozostaje przesunąć ścianę garażu do wewnątrz co spowoduje że domek będzie wyglądał pokracznie… Czy jest jakieś inne wyjście z sytuacji???
Pozdrawiam!!!

Marcin
Marcin
6 lat temu

Dzień dobry,

Panie mecenasie,

Kilkanaście lat temu dokonaliśmy nadbudowy w budynku mieszkalnym we Wrocławiu. Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, projekt został zaakceptowany i nadbudowa dokonana. Zgłosiliśmy zakończenie inwestycji i uzyskaliśmy po upływie terminu przewidzianego w ustawie pozwolenie na użytkowanie. Nikt z urzędu nie skontrolował wykonanej nadbudowy w terminie 21 dni od dnia zawiadomienia. Obecnie po 16 latach na skutek, zgłoszenia (donosu) sąsiada z domu obok na temat rzekomej niezgodności z projektem mamy mieć kontrolę z PINB. Czy urząd może teraz karać ewentualne niezgodności z projektem skoro wydał pozwolenie na użytkowanie?

Pozdrawiam,

Marcin Laubert

Monika
Monika
5 lat temu

Witam,
Panie mecenasie
Od samego początku budowy domu mamy problem z wykonawcą który buduje szybko nie przestrzegając żadnych przerw technicznych, niechlujnie, niezgodnie z projektem (np. wyłaz dachowy usytułowany w połowie otwartego stropu, przez którego połowę ma przebiegać ścianka z karton gips, kominiarz chcąc wyjść na dach będzie wisiał nogami w połowie nad salonem) . Wykonawca używał również innych materiałów niż te za które zapłaciłam, lub nie używał tych za które zapłaciłam dodatkowo. Co gorsza kierownik budowy przyjaźni się z wykonawcą i zatwierdzał wszystkie jego prace i zmiany które wykonawca za moimi plecami wprowadzał,- akceptował, zaprawę z pisaku, dach za długi o 40 cm i wiele innych. Umowa była tak skonstruowana ” po odbiorze przez KB inwestor musi zapłacić wykonawcy” Wysyłali do siebie smsy które przypadkiem trafiały do mnie… Po czasie wychodziły coraz gorsze buble i teraz oboje umywają ręce, że wszelkie poprawki mamy robić na własny koszt jak nam się nie podoba coś to do sądu. Za poprawki będziemy musili zapłacić innej firmie, bo nie znamy się na wykonaniu dachu np. Mąż przechodzi załamanie nerwowe że pomimo ścian z piasku pozwolił im dalej budować dach…Co możemy zrobić, czy wezwanie do poprawek w wyzanczonym terminie może być skuteczne? Czy w sądzie mamy szansę z nimi wygrać? Będę wdzięczna za odpowiedź

Anna
Anna
3 lat temu

Witam. Panie Mecenasie potrzebuję porady. Wczoraj pdpisałam umowę przedwstępną notarialną na zakup działki zabudowanej z domem jednorodzinnym który jest w trakcie zdawania. Wcześniej miałam opis nieruchomości od właściciela (znajomy narzeczonego) według którego dom ma powierzchnię 98m2 z tarasem 30m2 oraz poddaszem które można zaadaptować na mieszkalne 25m2 >1.9m. Miałam również projekt budynku do wglądu niestety nie rzuciła mi się w oczy rozbieżność metrażu póki nie zobaczyłam tego w umówie przedwstępnej – 92m2 o poddaszu nie ma w ogóle mowy (taras według projektu 20m2). Gdy zapytałam o rozbieżność Sprzedająca skontaktowała się z ojcem swoim (ona jest właścicielem działki, ojciec miał pozwolenie na budowę) który stwierdził że nie pamięta powiększania metrażu. Potem przed samym podpisaniem przyznała się że ojciec napisał do niej że to jego samowolka i nie chce jej ujawniać. Niestety podpisałam umowę, będąc w bardzo kiepskiej kondycji fizycznej i psychicznej, powinnam była odłożyć to do czasu wyjaśnienia. Teraz myślę czy powinnam próbować się wycofać z umowy końcowej (zapłaciłam spory zadatek) albo czy mogę podjąć jakieś kroki żeby ujawnić prawdziwy metraż przed podpisaniem końcowej umowy 😔 z góry dziękuję za poradę

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Witam, Panie Mecenasie chcemy rozpocząć budowę domu lecz w ostatniej chwili stwierdziliśmy, że jednak chcemy aby dom stał kilka m dalej niż jest w projekcie i pod innym kątem. Zmienia się tylko umiejscowienie domu na działce. Reszta pozostaje bez zmian. We wtorek ma być u nas geodeta który stworzy mapkę podgladowa dla architekta który zrobi projekt zastępczy. Nie zgłaszaliśmy jeszcze rozpoczęcia budowy. Prosiłbym o informacje czy można najpierw zgłosić rozpoczęcie w starostwie na podstawie starego projektu następnie rozpocząć prace budowlane tak jak chcemy żeby ten dom stał już po zmianach a na końcu zrobić projekt zamienny i zgłosić go do starostwa. Bardzo proszę o pomoc.

Jolanta
Jolanta
2 lat temu

Witam serdecznie. Zakończyliśmy budowę i zrobiliśmy odbiór domu. Po tym czasie zauważyliśmy, że ściana nośna piwnicy i parteru nie pokrywa sie w całości.
Jesteśmy przerażeni, bo nie wiemy czy nie będzie to miało wpływu na całą konstrukcję budynku.