6 czerwca 2014

Konsekwencje samowoli budowlanej

171 komentarzy

Temat dzisiaj niezbyt miły, ale nieuchronnie łączący się z samowolą budowlaną.

Jedni popełniają ją świadomie, inni nie, ale konsekwencje za jej popełnienie są poważne – zarówno na gruncie prawa administracyjnego jak i karnego.

Najsurowszą karą za samowolę budowlaną przewidzianą w Prawie budowlanym jest nakaz rozbiórki, chociaż jak już pisałem tutaj, przed jego wydaniem każdy powinien otrzymać szansę jej legalizacji.

W sytuacji niezalegalizowania obiektu samowolę należy rozebrać.

Przed wykonaniem nakazu rozbiórki zwróć jednak uwagę, czy decyzja o rozbiórce jest prawidłowo wydana, czy np. precyzyjnie wskazano to, co należy rozebrać.

Jeżeli decyzja rozbiórkowa zawiera wady, to warto kwestionować taką decyzję składając odwołanie i ewentualnie skargę do sądu administracyjnego.

Jeśli nie uda się uchylić decyzji rozbiórkowej, a pomimo tego nie został rozebrany nielegalnie wybudowany obiekt, to nadzór budowlany rozpocznie egzekucję.

W pierwszej kolejności nałoży grzywnę w celu przymuszenia wykonania rozbiórki.

Jeżeli grzywna nie przyniesie pożądanego efektu (obiekt nie zostanie rozebrany), to nadzór budowlany może zastępczo wykonać egzekucję. W praktyce będzie to oznaczało wynajęcie firmy, która rozbierze nielegalny obiekt, a kosztami obciąży zobowiązanego.

Bywa też tak, że nadzór budowlany po powzięciu informacji o samowoli budowlanej i wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie, przekazuje informację o istniejącej samowoli organom ścigania, które nierzadko kierują sprawę do sądu (akt oskarżenia). Wówczas za popełnienie samowoli grożą sankcje karne – kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

171
Dodaj komentarz

avatar
90 Comment threads
81 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
81 Comment authors
Damian BuniakIwonaLukaszGośćMagdalena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grażyna
Gość
Grażyna

Co może mi grozić jesli zacznę doprowadzać do pierwotnego stanu mieszkanie komunalne po samowolnie postawionej łazience w trakcie trwania inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej zleconej przez ADM. Nie jestem pewna czy będzie możliwa legalizacja. Samowola powstała w 1993 roku. Bardzo prosze o pilna odpowiedz bo ta inwentaryzacja mam byc lada chwila i nie wiem czy zdąże zrobic jakiekolwiek ruchy – rozbiórka lub proces legalizacji.

Grażyna
Gość
Grażyna

Dziękuję za odpowiedź ale chyba na rozbiórkę jest już za późno. Powinnam dawno zrobić z tym porządek ale ze względu na to , że kamienica w której mieszkam nie ma uregulowanej sytuacji prawnej ( toczy się już od kilku lat chyba ok. 10 albo dłużej sprawa w sądzie z rzekomym właścicielem), to nie chciałam pochopnie nic robić i czekałam aż sytuacja się wyjaśni. Bo gdyby sprawę wygrał spadkobierca to nie jestem pewna czy chciałby mieć lokatorów i może by dążył do pozbycia się lokatorów. Uznałam więc, że nie będę legalizować jak mam się być może wyprowadzić a rozbierać i korzystać… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość
Wojtek

Witam Panie Damianie
Zainteresowała mnie Pana strona ponieważ mam problem z samowolą budowlaną.
Prowadzę warsztat samochodowy. Budynek odebraliśmy w 2012 roku. W 2013 dobudowaliśmy pomieszczenie magazynowe między budynkiem a wysokim murem stojącym na granicy działki. Magazyn ma wymiary 13m x 3m i wysokość 3m i jest niższy niższy mur.
Dostałem list polecony z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego informujący mnie o wizji lokalnej budynku.
Co mam robić? Czy kontrola może nakazać rozbiórkę magazynu i równocześnie nałożyć na mnie wysoką karę? Czy w pierwszej kolejności (w najgorszym przypadku) nakaże rozbiórkę, a jak tego nie wykonam dopiero wtedy nałożyć karę?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Ania
Gość
Ania

Witam bardzo serdecznie. Mam problem I bardzo chciala bym prosic o pomoc. Stalam sie wlascicielka domu jednorodzinnego. Jednak nie jestem szczesliwa z the go powodu poniewaz ma on zagospodarowany strych bez potrzebnego planu. Co powinnam zrobic I jakie sa konsekwencje tej legalizacji. Dziekuje I czekam na odpowiedz

Kasia
Gość
Kasia

Dobry Wieczór,

Panie Damianie, czy aby spełnić warunki odległości od granic można na etapie legalizacji lub przed jej wszczęciem dokonać podziału działki na węższą niż 16 metrów? Oczywiście chodzi o zalegalizowanie budynku usytuowanego w odległości 1.5 metra od granicy…

Nie wiem czy PINB będzie brał pod uwagę wielkość z czasu wykonywania inwestycji czy będzie tutaj istotny stan na dzień legalizacji i czy w ogóle zgodzi się na takie rozwiązanie w celu legalizacji…

Dziękuję.

Kasia
Gość
Kasia

Panie Damianie dziękuję za odpowiedź ale niestety nie do konca rozumiem…

Czyli w momencie wszczecia postepowania legalizacyjnego dzialka musialaby juz byc pomniejszona tak?

Łukasz
Gość
Łukasz

Witam
taki problem, mam działkę z domem który nigdy nie był zamieszkały tj. od 1994r pozwolenie na budowę zostało wydane w 1994r na podstawie ustawy z 1974r. problem polega na tym iż wg. projektu zagospodarowania działki obrys domu nie zgadza się ze stanem faktycznym – dodam, że dziennika budowy oraz projektu brak -(bo owy projekt niewiele ma wspólnego ze stanem teraźniejszym liczne przeróbki)
czy w takim przypadku jeśli już 1994r. powstała samowola budowlana polegająca na nieprecyzyjnym zlokalizowaniu budynku na dz. w raz z jego zmianą obrysu (powiększony obszar zabudowy) istnieje możliwość zaakwalfikowania jako samowoli wykonanej przed 1 stycznia 1995r

Łukasz
Gość
Łukasz

Witam Panie Damianie -jak mam sprawdzić czy da się zalegalizować proszę o jakieś wskazówki.
pozdrawiam

Damian
Gość
Damian

Dzień dobry
Mam taką sytłację ze w moim bloku a jest to kamienica komunalna jest montowane centralne ogrzewanie i związku z tym mam pytanie czy:
1.Administracja może nalozyć karę lub kazac rozebrać lazienke ktora zostala postawiona samowolnie w roku 1992 a jest teraz w planach
2.czy do tej lazienki maja prawo nie doprowadzac cieplej wody i montażu w niej grzejnika.Bardzo proszę o odpowiedz

władysław
Gość
władysław

witam kupiłem działkę ze spalonym domem ( dokładnie spalony dach). Czy jest mi potrzebne pozwolenie na budowę??? czxy mogę rozpocząć remont bez pozwolenia na budowe???

Mirek
Gość
Mirek

A co z instalacją gazową.Bez pozwolenia na budowę został doprowadzony gaz z lokalu będącego moją własnością do lokalu sąsiadującego we wspólnocie mieszkaniowej.(instalacja na jednym liczniku)
Kontrola PINB już zapowiedziana, na razie mam protokół kominiarski i protokół szczelnośći.Czy są możliwe jakieś sankcje – kara?Czy może być nałożona opłata legalizacyjna ?Powrót do stanu poprzedniego jest bardzo łatwy i zastanawiam się nad tą ewentualnością.

Robert
Gość
Robert

Witam,

Kara 50tys zł. jest za cały dom jednorodzinny, za inne dobudowy 25tys, jeżeli tak, czy legalizacja dobudowanego piętra w domu jednorodzinnym wyniesie 25tys zł? Od czego to zależy?
Pozdrawiam

Robert
Gość
Robert

Witam Panie Damianie, Czy mógłby Pan zająć stanowisko w następującej sprawie: Do pobudowanego w latach osiemdziesiątych domu jednorodzinnego niespełna 7 lat temu został dobudowany od strony działki ganek wraz z werandą. Przy okazji przebudowy wykonano docieplenie ścian zewnętrznych całego budynku. Budowa domu w latach 80-tych odbyła się oczywiście w oparciu o stosowne pozwolenie na budowę. Niestety w tamtym okresie zajmowały się tym urzędy gmin i w efekcie doszło do sytuacji, że żadna instytucja (nadzór budowlany, starostwo, itp) nie jest w posiadaniu jakichkolwiek dokumentów potwierdzających budowę. Wspomniany ganek prawdopodobnie powstał bez jakichkolwiek zgłoszeń czy pozwoleń. Czy w takiej sytuacji właściciel nieruchomości… Czytaj więcej »

MARIUSZ
Gość
MARIUSZ

Witam mam takie pytanie Mój tata nabył w spadku dom wybudowany zapewne ponad 50 lat temu. Z tego co się orientuje nie istnieją żadne pozwolenia ani projekty budowlane na ten dom. Jakieś 15-20 lat temu tata odnowił dom tj. ocieplił z zewnątrz i wytynkował wewnątrz postawił też ganek przy drzwiach. Dowiedziałem się ze to również było zrobione bez żadnych zgłoszeń i pozwoleń. W zeszłym roku wyburzyłem 3 piece kaflowe a w ganku zamontowałem piec CO montując komin wewnątrz pomieszczenia i 50 cm wypuszczając go ponad dach(nie myślałem nawet ze jakieś formalności musze zrobić) Ostatnio dostałem zawiadomienie iż pod koniec miesiąca… Czytaj więcej »

Gość
Gość
Gość

Witam
Wiem że po czasie, ale niedługo mam mieć kontrolę z nadzoru, chciałabym się dowiedzieć jak to wyszło u pana z kominem?

dorota
Gość
dorota

Witam.mam pytanie ,postawiłam na ogrodzie drewniana altane na 4 słupach 16m kwad.Sasiad doniósł do nadzoru ,mam nakaz rozbiórki bo nie wiedzialam ze altanki trzeba zgłaszać.W trakcie zrobilam zgloszenie,ktore juz od 2 miesiecy jest w mocy .altanke rozebrałam po dwóch dniach od chwili nabrania mocy decyzji o rozbiórce.Muszę dodać ze zrezygnowałam z legalizacji bo na zdrowy rozum nie bede placic 5000 zł.skoro altanka kosztowała 1000 zł.Altanka z tych samych elementów stanęła w tym samym miejscu bo na taka mam zgłoszenie.Wczoraj odwiedził mnie policjant mam wspolnie z mezem zgłosic sie i złozyc zeznania poniewaz popełnilismy przestepstwo nie zgłaszajac tej wczesniejszej altanki.Według mnie… Czytaj więcej »

Aneta
Gość
Aneta

Panie Damianie, mój tata wybudował w latach osiemdziesiątych dom oczywiście ze wszystkimi pozwoleniami ale w 1991 roku dobudował do tegoż domu garaż i nad nim mieszkanie oczywiście bez żadnego pozwolenia. Co w takim przypadku przewiduje prawo, czy tutaj ta samowola jest może przedawniona czy grożą jakieś konsekwencję prawne?

Adrian
Gość
Adrian

Witam Panie Damianie,mam pytanie,w 2012 roku zgłosiłem do Starostwa o budowę pergoli na mojej działce,zgłoszenie zostało przyjęte,więc wybudowałem pergolę którą okryłem plandeką,ponieważ prowadzę na tym tarasie działalność gospodarczą.Po 2 latach szanowna pani sąsiadka przyprowadziła na wizje lokalną Nadzór Budowlany który podjął decyzje o rozbiórkę danego obiektu ponieważ w planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis „bezwzględnego stawiania jakichkolwiek obiektów tymczasowych”. Teraz piszę odwołanie do Administracyjnego w Gdańsku.Co w takim przypadku można jeszcze zrobić i jakim prawem można się podeprzeć tym bardziej, iż prawie cała Ustka posiada takie zadaszenia, lecz nie taką sąsiadkę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Aneta
Gość
Aneta

Dzień dobry kupiłam stary dom w zacisznym miejscu zmieniłam dach Łącznie z wierzbą bez pozwolenia i przypadkiem dowiedziałam się że jest wpisany w rejestr zabytków nie było tej wzmianki ani w akcie notarialnym ani w KW tabliczki na budynku też nie było co mi grozi.Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję.

Wojtek
Gość
Wojtek

Witam Kilkanaście lat temu nabyłem działkę letniskową nad jeziorem. Po jakimś czasie wystąpiłem do insp. bud . o pozwolenie na postawienie budynku gospodarczego , 2×5 m na co uzyskałem zgodę . Zamiast tego postawiłem domek letniskowy o pow. 5×5 m na pustakach betonowych zamiast fundamentu , między którymi położyłem papę jako izolację . Przybyła na miejsce komisja z inspektoratu budowlanego , cmokała , zastanawiała się po czym pojechała w siną dal . Od tego czasu w planie zagospodarowania przestrzebnnego na mojej działce widnieje kwadracik oznaczający budynek . Od 10 lat płacę podatek za domek letniskowy do gminy . Czy grożą… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Witam. Mam pytanie co mi grozi za podniesienie scianki kolankowej o jednego pustaka w trakcie budowy domu jednorodzinnego bez zgłoszenia tego i zrobienia wpisu do dziennika budowy. dodam jeszcze ze maksymalna wysokość budynku w tym obszarze wynosi 8 metrów, dom w projekcie ma 7,99m czyli po podniesieniu będzie o 24 centymetry za wysoki. Pozdrawiam

karol
Gość
karol

Dzień dobry, Kupiłem w zeszłym roku działkę, która ma status lasu LS V. Na tej działce jest domek letniskowy na fundamencie stałym. Takich i innych (całorocznych domków wokoło jest b.dużo – tym się sugerowałem kupując, ze skoro jest tego tak dużo – nic złego nie może się stać). Okazało się jednak, że ruszyły kontrole, które kończą się wydawaniem nakazu rozbiórki. Sytuacja jest tak, że nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego (z powodu braku pieniędzy gmina go nie sporządziła), jednak w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania przestrzennego Urzędu Gminy teren ten jest przeznaczony pod zabudowę letniskową. W chwili obecnej właściciele tych… Czytaj więcej »

karol
Gość
karol

Witam – chciałbym dodać do powyższego, że domki zostały zbudowane w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia……

karol
Gość
karol

Dzień dobry, Bardzo proszę o poradę, co mogę zrobić w poniższej sytuacji. Kupiłem z zeszłym roku działkę zabudowana domkiem letniskowym wybudowanym w latach osiemdziesiątych. Działka ma status działki leśnej LS V, jednak w akcie notarialnym widnieje informacja, że w Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy teren ten jest przeznaczony pod zabudowę letniskową. Swego czasu miał być opracowany plan zagospodarowania jednak wójt się zmienił, zabrakło pieniędzy i temat umarł…Obecnie, na skutek szeroko zakrojonej akcji Inspektora budowlanego i kontroli w takiej sytuacji jest co najmniej kilkadziesiąt/kilkaset osób. Przeprowadzono oględziny obiektów i zaczęło się wydawanie nakazów rozbiórki. Z racji tego, że obecny wójt… Czytaj więcej »

karol
Gość
karol

Przepraszam za zdublowany post.

Barbara
Gość
Barbara

Witam Pana,

Proszę o pomoc i wskazówki dalszego postępowania.
Moi rodzice wybudowali dom w roku 1995/96. Posiadali w tamtym czasie wszystkie niezbędne dokumenty.
Dom został wybudowany w stanie surowym zamkniętym i na tym poprzestano.
W dniu dzisiejszym podczas sprzedaży budynku okazało się, że brak jest dziennika budowy. Dziennika nie ma również w Urzędach a według Planu zagospodarowania terenu na działce nie ma wybudowanego budynku.
Bardzo proszę o informację jak w tej sytuacji postąpić. Rodzice chcą sprzedać działkę wraz z domem w stanie surowym.
Od 20 lat nie były kontynuowane żadne roboty w tym budynku.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Dzień Dobry, Moja mama jest w bardzo trudnej sytuacji. Od dwóch lat ma nowych współwłaścicieli nieruchomości (1/2 udziału), którzy dewastują jej mienie, gdyż chcą prowadzić tam swoją działalność gospodarczą. W związku z powyższym toczą się, sprawy w sądzie. Oprócz tego doprowadzili do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie nielegalnych robót budowlanych z lat 80-tych XXw.,wykonanych przez mojego nieżyjącego już ojca (daszek polistyrenowy nad balkonem ok. 20m2 oraz schody do piwnicy). Po długiej walce, odwoływaniach WINB utrzymał w mocy decyzje PINB o rozbiórce w/w robót budowlanych ze względu na brak zgody współwłaścicieli na legalizację. Mama jest osobą niepełnosprawną i nie stać jej… Czytaj więcej »

Justyn
Gość
Justyn

Witam.
Mam taki problem. od 2008 jestem właścicielką działki, na której został wybudowany w roku ok 1990 garaż murowany z poddaszem użytkowym prze mojego dziadka i ojca. Garaż wybudowany był systemem gospodarczym bez projektu, posiada instalację elektryczną i doprowadzony przeze mnie prąd. Na działce wybudowałam dom mieszkalny, który jest juża zalegalizowany. Chciałbym teraz zalegalizować ten garaż bo w tej chwili nadaję się tylko do remontu, w tym konieczny jest remont dachu. Garaż jest widoczny na mapach geodezyjnych. mam pytanie od czego zacząć w tym wypadku?

Malgorzata
Gość
Malgorzata

Witam
Obecnie z mezem jestesmy na etapie budowy domu. Pozwolwnie na budowe otrzymalismy ale co sie okazalo po wylaniu fundamentu. Ze względu na blad dokonany w projekcie tj zostala blednie zaprojektowana odleglos domu od lini obowiazujacej zabudowe czyli odleglosc jest niezgodna z miejscowym planem zabudowy, zamiast 6 m nasz dom oddalony jest o 10m.. Blad popelnil architekt a staroatwo go powielilo dajac pozwolenie na budowe.Co mamy w tym przypadku zrobic przecież nie da sie cofnac funamentu wykonanego i wytyczonego zgodnie z projektem. Czy groza nam jakies konsekwencje?

Malgorzata
Gość
Malgorzata

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

marta
Gość
marta

witam, mam pytanie. dom zostal wybudowany w 1970 roku. chcialabym teraz adaptowac poddasze- lecz to sa bardzo wysokie koszta i nie chce pozwolenia. chce tam zrobic dwa pokoje. jaka kara mi grozi za brak powiadomienia organow o przebudowie. adaptacja trychu to 70m2.
pozdrawiam

Kuba
Gość
Kuba

Witam panie Damianie. Mam pytanko. Czy jak na działce rekreacyjnej postawie domek letniskowy bez zgłoszenia(samowola budowlana), to grozi mi kara rozebrania go i to koniec konsekwencji ???Czy będe musiał go rozebrać i zapłacić grzywnę??? Jak tak to ile???

Andrzej
Gość
Andrzej

Witam w tym roku rozpoczęliśmy budowę domu, przez naszą działkę przebiega rura z gazem 300 mm wysokie ciśnienie nasza linia zabudowy wynosi 15 m od rury okazało się ze rura w rzeczywistości jest 5 m przesunięta w stronę naszego domu jest niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego z naszej strony mamy wszystko zgonie z planami i projektem sprawa trafiła do wojewódzkiego nadzoru budowlanego moje pytanie to czego możemy się spodziewać w takie sytuacji i co na tym etapie możemy zrobić?

Grzegorz
Gość

Witam, postawiliśmy domki letniskowe bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę ponieważ miały one służyć do ekspozycji sprzedażowej, nadzór budowlany wstrzymał montaż domków i wydał decyzję w sprawie legalizacji postawionych domków. W między czasie dzierżawca wymówił nam umowę i straciliśmy prawo do dysponowania gruntem na cele budowlane czego skutkiem jest brak możliwości do legalizacji. Równocześnie prokuratura zaczeła zbierać informacje na temat owej samowoli, pewnie celem postawienia zarzutów. Czy jeżeli teraz sprzedamy domki osobie trzeciej i zmieni się ich właściciel, nadzór będzie zmuszony do ponownego rozpatrzenia sprawy samowoli i czy konsekwencje prawne ponosi właściciel były czy obecny? Bardzo proszę o odpowiedź i… Czytaj więcej »

anita
Gość
anita

Witam mam przypadek dom wybudowano w latach 60 . Mama nadbodowala strych w 2006 miała pozwolenie i projekt oraz decyzję o warunkach.. zrobiła nadbudowe niezgodnie z projektem miało być piętro a podniosła tylko o 3 pustaki . Samowola dot niezgodności z projektem. Czy jest szansa legalizacji. Bo już zbieramy pieniądze na legalizację te 50 tys. Ale czy jeśli sasiad się nie zgodzi na legalizację to musimy rozebrać . Czy jest jakaś szansa na zalegalizowanie. Czy powinnyśmy juz robić projekt zamiennych czy poczekać na to co nam nadzór nakaze.

michal
Gość
michal

Witam
Tata powiększył otwory okienne oraz wybił nowe okna na parterze domu jednorodzinnego. Nie miał pozwolenia ani nic nie zgłaszał. Czy należy je zamurować? Ile mogą wynosić koszty legalizacji? jak to najlepiej załatwić?

Sofi
Gość
Sofi

Panie Damianie jaka kara grozi za wymianę lamp i nagrzewnic z montażem w firmie bez zgody i zgłoszenia budowlanego. W końcu nie jest to budowa budynku więc chyba mniej niż 50tys czy 25tys? Nadmieniam, że wymiana dotyczy całkiem innych lamp i nagrzewnic więc nie jest to wymiana 1:1.
Z góry będę wdzięczna za odpowiedź

Adam
Gość
Adam

Witam.
Mam takie pytanie, jak wygląda sprawa z legalizacją budynku z lat 80. Dokładniej mam murowany budynek gospodarczy postawiony w granicy działki ( 2 cm od dokładnie). Chciałbym ten budynek zalegalizować i przebudować (przebudowa spowodowałaby obniżenie budynku o jakieś 2 m. Moje główne pytanie to: Czy mogą mi kazać rozebrać taki budynek jak będę próbował go zalegalizować ? I czy wtedy obowiązuje mnie jakaś opłata za legalizację (jak wysoka)?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Ola
Gość
Ola

Witam zamierzamy z mezem zrobic ze strychu pomieszczenie uzytkowe tzn pokoje , lazienke. Planujemy zrobic drewniana podloge , sciany z plyt regipsowych ,scianki dzialowe. Czy musimy robic projekty i prosic o pozwolenie? Czy wystarczy zglosic do Starostwa ? Pozdrawiam

Patrycja
Gość
Patrycja

Witam. Zamierzam postawić na betonowych bloczkach domek narzędziowy (2×3)+ drewutnia (2×1) na działce szeregowej o pow 294 m2 na jej końcu w rogu w granicy. Sąsiad się zgadza, ale w urzędzie miasta twierdzą, że nic tam w ogóle nie mogę postawić? Czy można to jakoś zmienić?

Ela
Gość
Ela

Dzień Dobry,
Jestem właścicielem domku letniskowego nad jeziorem od 16 lat. Domek posiada pozwolenie na budowę z 1989 roku wybudowany został w ciągu 2 lat od pozwolenia, ale jest wybudowany o 2 metry bliżej działki sąsiada niż powinien. Obecnie odległość budynku do działki z sąsiadem to 60-72 cm. Mam częściowe odbiory ( wszystkie odbiory instalacji) ale nie mogę odebrać budynku. Nadzór poinformował mnie że będzie decyzja o rozbiórce jak złożę wniosek o postępowanie naprawcze.
Czytałam, że za samowolę są kary. Czy jest jakakolwiek szansa na zalegalizowanie tego budynku? Co powinnam zrobić?
pozdrawiam
Ela

Basia
Gość
Basia

Witam Panie Damianie. Mam wielki kłopot z sąsiadem w mojej kamienicy, który nie mając żadnych pozwoleń i zgód , ani z urzędu miasta , ani konserwatora zabytków, bo kamienica jest z 1896 roku, ani ze starostwa na przebudowę, wypruł okno i wstawił drzwi w swoim mieszkaniu na parterze i wynajmuje część mieszkania pod sklep. Mam harmider przez to pod moim oknem , a on się śmieje. Co mogę zrobić zgodnie z prawem , aby sąsiad zamknął tą uciążliwą działalność ? To co zrobił z elewacją frontową to tragedia! Wygląda to ohydnie. A On sam mówi ,że w nos możemy go… Czytaj więcej »

Damian
Gość
Damian

Witam Panie Damianie.
Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji, złożyłem papiery o warunki zabudowy, otrzymałem je i są pozytywne, czyli w tej chwili mogę składać dalszy ciąg papierów o pozwolenie na budowy, i jeżeli bym rozpoczął prace budowlane (zrobienie fundamentów) przed dostaniem pozwolenia co mi grozi w takim przypadku ??

Patryk
Gość
Patryk

Witam chcę zapytać o to co mi grozi za zbudowanie siedmiostopniowych schodów do budynku wykraczających poza nieprzekraczalną linię zabudowy schody niekoniecznie murowane bo z gotowych bloczków schodowych. Kara grzywny? jaka wysoka czy w grę wchodzi również rozbiórka?

Robert
Gość
Robert

Witam wszystkich, Pytanie kieruję do Pana Damiana. 4 lata temu kupiliśmy ( ja, żona i brat) nieruchomość za troszkę ponad pół miliona w kredycie. Jedyny dokument jaki mieliśmy przed zakupem to : decyzja z urzędu miasta która zatwierdza projekt budowy i pozwala na budowę…. niedawno sprawdziłem w archiwum urzędu miasta po numerach decyzji że nasza nieruchomość zostala wybudowana pod koniec 1997r dodatkowo projekt obejmuje 2 kondygnacje- parter i 1 piętro. W rzeczywistości są 3 kondycję więc o poddasze więcej. Miałem spotkanie w pewnym projektantem i na szczęście nieruchomości spełnia warunki miejscowego planu zagospodarowania. Niestety nie wiem czy budowę zgłoszono jako… Czytaj więcej »

aneta
Gość
aneta

Witam Panie Damianie. Mam pytanie, budowę zaczeliśmy 10 lat temu ale plan na budowe zribiliśmy dopiero w tym roku.Budowa jest w trakcie a pozwolenie dopiero teraz wydane. Mamy mieć kontrol.Co nam grozi.Proszę o podpowiedz czego mogę się spodziewać.Pozdrawiam.

marta
Gość
marta

Witam jestem najemcą lokalu komunalnego tj.całej kamienicy z działką przynależną do niej.Problem polega na tym iż natej działce została dostawiona komórka sąsiada z kamienicy obok co spowodowało zamurownie mojego okna przez Gospodarke komunalną.Czy tak można.Czy dochodzić swoich praw moge jedynie po wykupieniu tej nieruchomości z działką do niej przynależną od gminy.Pozdrawiam

Jarek
Gość
Jarek

Dzień dobry.Mieszkam w domu czterorodzinnym, kaźda z rodzin ma osone wejście do mieszkania.W latach 91-92 została dostawiona przybudówka do jednego z mieszkań o pow.20m2 bez pozwolenia, zgłaszania. Za sprawą sąsiadki dowiedział się o tym PINB. Zdaję sobie sprawę, źe trzeba to zalegalizować, ale pytanie moje jest:Czy sąsiadka będzie mogła się nie zgodzić na legalizację?