22 stycznia 2014

Data samowoli budowlanej jest ważna

409 komentarzy

SAMOWOLA BUDOWLANA – DATA JEJ WYKONANIA JEST WAŻNA 

Wiele osób wykonuje roboty budowlane bez podjęcia odpowiednich formalności, co skutkuje powstaniem samowoli budowlanej.

Jednak prawo nie daje nam całkowitej wolności w podejmowaniu decyzji, co do sposobu wykorzystania naszej nieruchomości.

Często zapominamy, że co do zasady podjęcie robót budowlanych wymaga odpowiedniej zgody wydawanej najczęściej w formie decyzji administracyjnej (pozwolenia na budowę) przez odpowiedni organ administracji publicznej.

W przypadku niedopełnienia formalności związanych z prowadzonymi robotami dochodzi najczęściej do samowoli budowlanej, którą należy usunąć lub zalegalizować.

NAKAZ ROZBIÓRKI

 

SAMOWOLA BUDOWLANA – JAKIE PRAWO STOSOWAĆ

Jednak często jest tak, że samowola powstaje na przestrzeni lat lub powstała bardzo dawno temu. Wówczas w praktyce napotykamy problemy z tym, jakie przepisy stosować do rozbiórki (legalizacji) nielegalnie wzniesionego obiektu budowlanego.

Czy przepisy z daty rozpoczęcia budowy, czy jej zakończenia, czy może rozpoczęcia postępowania legalizacyjnego w nadzorze budowlanym.

Ma to duże znaczenie z uwagi na to, że przepisy związane z samowolą budowlaną* zmieniały się często, a co za tym idzie i konsekwencje nielegalnie podjętych robót.

Na przestrzeni lat były one bardziej lub mniej restrykcyjne.

W ubiegłym wieku obowiązywało kilka aktów prawnych, pod rządami których każdy, kto się decydował na wzniesienie obiektu budowlanego musiał uzyskać stosowne zezwolenie:

  • rozporządzenie Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym,
  • Prawo budowlane z 1961 roku,
  • Prawo budowlane z 1974 roku,
  • i obecnie obowiązujące Prawo budowlane z 1994 roku.
LEGALIZACJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ – ZNACZENIE MA KIEDY OBIEKT MÓGŁ BYĆ UŻYTKOWANY

Dla określenia, którą ustawę stosować do legalizacji konkretnego obiektu istotnym będzie ustalenie, kiedy obiekt budowlany został  zakończony w taki sposób, który pozwalał na jego korzystanie.

Jeżeli budowę zakończono przed 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę z 1974 roku (nawet jeżeli obiekt budowlany wzniesiono w latach 60 – tych).

Jeżeli natomiast zakończono budowę po 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę aktualnie obowiązującą.

Jaka ustawa ma zastosowanie do wzniesionego bez zezwolenia obiektu budowlanego ma o tyle duże znaczenie, że na przestrzeni lat inaczej zostały uregulowane kwestie związane z legalizacją samowoli budowlanej, a w szczególności konsekwencje finansowe wykonania robót budowlanych w warunkach samowoli  budowlanej.

………………………………………….

Od 19 września 2020 roku obowiązywać będzie nowa procedura związana z likwidacją samowoli budowlanej.

Subscribe
Powiadom o
guest

409 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
8 lat temu

Witam, w roku 1998 rodzice podnosili domu był projekt dachu pozwolenie i dziennik budowlany jednak do tej pory nie został odebrany. Poddasze nie jest użytkowane a w dzienniku jest tylko jeden wpis z 1998r. Co trzeba zrobić aby zalegalizować tą budowę?

Tomek
Tomek
8 lat temu

Dzień dobry,
Mam problem z dobudówką , której budowa została zakończona z całą pewnością przed 1995 r.
Wówczas sąsiad chcąc wybudować płot murowany na granicy zgodził się na postawienie dobudówki. Jednak od kilku miesięcy domaga się rozebrania tego na co pozwolił przed laty. Zgłosił to do gminy a urbanista w ciągu 1 miesiąca wydał dwie sprzeczne decyzje. Niestety druga o rozebraniu dobudówki.
Czy jest jakiś przepis który pozwoliłby skutecznie zablokować tą decyzję i pozostawić budynek w takiej jak dziś postaci?

Kamila
Kamila
8 lat temu

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Mam problem z sasiadami, którzy po 26 latach chca zgłosić do NB ze budynek gospodarczy, który stoi „prawie” na granicy z ich działką nie może tam stać i chcą żądać rozbiórki jeżeli nie zakupimy ich działki. Ogółem mowiąc jest to szantaż z ich strony. Po wielu poszukiwaniach w urzędach itd. dowiedziałam się, że nie mogą znaleść decyzji odnośnie pozwolenia na budowe. Plany, mapki, projekt jest, niestety najważniejszej decyzji nie ma. Chciałam zapytać o legalizację tego budynku. Jak to bedzie wyglądało? Dodam że było to około roku 1990. Nastąpią konsekwencje prawne po takim czasie? Czy budynek może zostać zburzony? Przy budowie byli moi teściowie, którzy wszystko pozniej przepisali na mojego męża. Mąż nie wiedział ze budynek nie jest zalegalizowany. Wystarczą zeznania sąsiadów? Czy sprawa trafi do sądu? Mam nadzieje że jest szansa na „uratowanie budynku”. Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

Luiza
Luiza
8 lat temu

Witam, zamierzam kupić działkę rolną z posadowionym na niej przed 2006 r. domkiem drewnianym letniskowym typu Brda (ok 35 m kw). Gdzie mogę sprawdzić czy jego postawienie było legalne? Obecny właściciel nie ma żadnych dokumentów dotyczących tego faktu, dotarcie do poprzedniego właściciela jest niemożliwe. Domek jest widoczny na iGeoMap, ale nie wiem czy to o czymś świadczy.

Kasia
Kasia
8 lat temu

Witam,
Rodzice posiadają działkę na której w 94 postawili domek letniskowy bez pozwolenia. W 2011 wystąpili o wydanie warunków zabudowy dla działki. Niestety decyzja była odmowna. W zeszłym tyg. Dostali decyzje o rozbiórce. Co można zrobić aby temu zapobiec oraz jaki czas jest na wykonanie decyzji.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Magdalena
Magdalena
8 lat temu

Witam!
Proszę o pomoc. Teściu chce nam odpisać działkę budowlaną. Niestety w tamtym roku samowolnie rozebrał budynek mieszkalny który tam się znajdował. Nigdzie tego nie zgłosił. Jak to teraz wyprostować abyśmy z mężem nie mieli problemów i nie płacili kar.
Dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam

Anna
Anna
8 lat temu

Witam ! Proszę o poradę. Mam dom formalnie w budowie od lat 90. Dom jest w stanie surowym, zamkniętym. Budynek posiada nadany numer z urzędu gminy. Nie jest oddany do użytku. Posiadam pozwolenie na budowę. Na wypisie z rejestru gruntów pobranego ze starostwa budynek figuruje jako mieszkalny. Chciałabym dokończyć budowę, ale nie mam projektu wg którego postawiony został budynek, projektu nie ma też w gminie ani w starostwie. Co w takiej sytuacji? Dysponuje jedynie planem sytuacyjnym do projektu budynku, z którego wynika ze obrys budynku jest niezgodny ze stanem faktycznym. Czy istnieje możliwość wykonanie nowego projektu pod istniejący budynek ? W jaki sposób można zalegalizować budowę?

zbigniew
zbigniew
8 lat temu

Dzien dobry Panie Damianie. Mam takie pytanie dobudowakem do domu przybudowke samowolnie o wymiarach 2 na 4 metry ,chcialbym bardziej to rozbudowac ale legalnie co mam zrobic z tym faktem czy mi groza jakies konsekwencje

sylwia
sylwia
7 lat temu

Dzień dobry, w urzędzie nie posiadają żadnych dokumentów dotyczących mojego domu poza jego odbiorem końcowym z 1998 roku. W prywatnych archiwach posiadamy tylko pierwotny projekt budowy, na którym nie jest naniesiony podniesiony ganek. Ganek podnieśliśmy tak, by pełnił funkcję klatki schodowej na wysokość drugiego piętra. Czy na podstawie dokumentu odbioru budowy możemy stwierdzić, że to nie jest samowola budowlana (skoro innych dokumentów nie ma), pomimo że pierwotny projekt wskazuje niezgodność ze stanem faktycznym?

Łukasz
Łukasz
7 lat temu

Witam Panie Damianie,
Mam pytanie do Pana: Czy jest jakiś inny sposób na stwierdzenie daty końca budowy domu? Budynek był wybudowany pomiędzy 1989-1990 rokiem. Nie posiadamy żadnych dokumentów, paragonów i innych. Mam zamiar zalegalizować tą samowolę. Na początku umówiłem się z geodetą na inwentaryzację (czekam właśnie). Potem będę musiał wybrać się do nadzoru budowlanego po pozwolenie na użytkowanie.
Czy wystarczy samo zadeklarowanie przeze mnie, że był właśnie wtedy wybudowany?

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam,
Panie Damianie proszę o poradę.
Od niedawna jestem nowym właścicielem małego (18 m2)
lokalu usługowego w którym obecnie znajduje się optyk, poprzednio był warzywniak.
Lokal wybudowany w 1990 r. przez poprzedniego właściciela.
„Uczynna” sąsiadka doniosła do PINBu że budynek postawiony był bez ważnego pozwolenia. Nadzór Budowlany prowadzi postępowanie i nałożył na mnie obowiązek przedłożenia inwentaryzacji budowlanej i opinii technicznej w zakresie zgodności wykonanych robót budowlanych.
Załatwiłem tą dokumentację i złożyłem do PINBu, wszystko tak jak było w nakazie.
Miało być ok. a tu „zonk” Nadzór Budowlany przysłał pismo (nie nakaz) abym uzupełnił dokumentację o opinie:
– rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
– rzeczoznawcy ds. sanitarno – higienicznych
– rzeczoznawcy ds. bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy te opinie są ustawowo wymagane? Legalizacja chyba powinna być na starych zasadach a w ustawie z 74 r. nie było czegoś takiego jak opinie.
Nie będę ukrywał że te opinie są mi nie na rękę , są kosztowne a budynek nie spełnia żadnych wymagań sanitarno-epidemiologicznych!

Hanna
Hanna
7 lat temu

Panie Damianie,
Kupiłam na początku tego roku dom w stanie surowym otwartym 3 kondygnacyjny pokryty eternitem. Postawiony w roku 1989. Nie ma dziennika budowy a pozwolenia na budowę (o którym mowa w projekcie) w gminie ( bo wtedy ten urząd takie zezwolenie wydawał) nie mogą znaleźć. Dom nie jest postawiony zgodnie z projektem. Wymiary zewnętrzne prawie się zgadzają, ale żadna ze ścian w środku i jeszcze jest 1 kondygnacja za dużo. Chcielibyśmy z mężem wyremontować ten dom i się wprowadzić, bo technicznie i fizycznie jest w stanie dobrym. Wiadomo dach do wymiany i drobne zmiany adaptacyjne byłby do zrobienia. Czy wystarczy starać się o nowe pozwolenie na budowę? Czy trzeba wygaszać pozwolenie wcześniejsze, którego w dokumencie fizycznie nie mamy? Czy grozi nam kara za samowole budowlaną jeśli dom powstał przed 1995 r i po dziś dzień nie jest zamieszkały (stan surowy, bez okien, drzwi , instalacji, przyłączy).

Stasia
Stasia
7 lat temu

Witam,
W 2012 roku dostaliśmy z mężem od rodziców działkę budowlaną oraz sąsiadująca z nią działkę rolną na której znajduje się zbiornik wodny (można nazwać to stawem). Zbiornik wodny został rozkopany około roku 1989 z znajdującego się na działce terenu podmokłego, jest on naniesiony na mapkę geodezyjną. Jego wykopanie zostało zgłoszone w gminie bez wydawania żadnych dokumentów – my nie mamy jednak w tej chwili żadnych dokumentów potwierdzających jego legalne wykopanie. Czy jeśli znajduje się on an mapkach jest on legalny? Jak i gdzie sprawdzić czy są jakieś dokumenty potwierdzające jego legalne wykopanie?

Robert
Robert
7 lat temu

Dzień dobry Panu nie wiem co mam teraz zrobić mam dom gospodarczy wybudowany w latach 80 i nie ma żadnych papierów do tego budynku ani starostwie ani w urzędzie miasta. Budynek stoi na granicy z sąsiadem. I jest nie zgodny z miejskim planem zagospodarowania terenu mojego miasta. Co mam w tym przypadku zrobić bo chce go zalegalizować w dom mieszkalny a jest jako gospodarczy

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam serdecznie Panie Mecenasie ,
nie wiem czy będzie Pan w stanie pomoc bo sprawa wydaje się bardzo zawiła.
Rodzice postawili w roku 2000 domek wielkości 47 m2 (wtedy była to działka rolna 1000 m2 ) jest to oczywiście samowola budowlana . Na przestrzeni ostatnich 5 lat działka została przekwalifikowania na dziele rekreacyjna a budynek został wpisany na mapy jako „inny niemieszkalny”. Chcielibysmy żeby w końcu wszystko było legalnie i w niedalekiej perspektywie może po latach będzie doprowadzajlny prąd. Tylko są problemy bo z tego co rozumiem na dzialce rekreacyjnej może stać maksymalnie budynek no powierzchni 35m2 a my mamy 47 m2 wiec jak to jest con możemy zrobić .
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Piote

Hubert
Hubert
7 lat temu

Dzień Dobry.
Czy wie Pan może jakie przepisy określały odległości budynków od granic przed 2002 r. tj. przed wydaniem ,, Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,, ?
Pozdrawiam Hubert

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam panie Damianie i proszę o poradę.
Kupiliśmy niedawno domek jednorodzinny i okazało się że dom prawdopodobnie nie ma zrobionego odbioru budowlanego. Został wybudowany pod koniec lat 80-tych. Jesteśmy trzecimi właścicielami i dopiero bank nas uświadomił że może być problem. Dostaliśmy teczkę z dokumentami domu tzn. projekt, plus parę dokumentów ale brak dziennika budowy. Udało nam się znaleść kierownika budowy który był bardzo nieupszejmy i wręcz nie chciał z nami rozmawiać o tym co było 30 lat temu. Proszę o poradę co mamy dalej z tym robić. Dodam że dom był cały czas zamieszkany, płacone podatki i tak dalej. Chcemy żyć zgodnie z prawem więc zależy nam na załatwieniu tego problemu.

Małgorzata
Małgorzata
7 lat temu

Dzień dobry!
Jestem zainteresowana kupnem dolu z lat 30 XXw. Okazało się, że właścicielka w latach 80 dokonała jego rozbudowy bez zezwolenia. Przed sprzedażą domu właścicielka zobowiązała się zalegalizować tę samowolę i zgłosiła ją do nadzoru budowlanego. Latem toczyło się postępowanie, byli przesłuchiwani świadkowie, a w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy od właścicielki do wglądu decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie samowoli na podstawie przepisów Prawa Budowlanego z 1974 roku, z racji tego, że rozbudowa była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w tamtym czasie i jest zgodna z planem obecnie obowiązującym. Wygląda na to, że sprawa jest zakończona i taką informację otrzymaliśmy w inspektoracie, ale zastanawiam się, czy właścicielka nie powinna wystąpić jeszcze o pozwolenie na użytkowanie albo zatwierdzenie projektu budowlanego. Jeśli nie, to z czego to wynika? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Tomasz
Tomasz
7 lat temu

Witam mam taką sprawę robiłem remont starego dachu domu z przed wojny który dostałem w spadku . Remont robiłem na zgłoszenie ale jak ruszyliśmy dach wszystko się posypało zrobiliśmy nowy wieniec murłaty i dach,teraz strych ma kilkadziesiąt centymetrów więcej chcę go zagospodarować jak to zrobić by to było zgodne z prawem i czy już obecnie ktoś może wykonane prace na zgłoszenie uznać za samowolę. Proszę o pomoc z góry dziękuję.

Mariusz
Mariusz
7 lat temu

Witam,

Panie Damianie przestudiowałem Pana bloga i bardzo zaimponował mi Pan swoja wiedzą.

Mam nadzieje że pomoże mi Pan w moim problemie

Dostałem w spadku dom po zmarłej cioci i wujku dom był wybudowany w latach 70-80.
Z tego co udało mi się ustali na mapka geodezyjna różni się on od jego autentycznego wyglądu.

Co zrobić w takiej sytuacji?
Wystarczy geodeta, który zrobi inwentaryzację budynków ?

Pozdrawiam

Aneta
Aneta
7 lat temu

Witam serdecznie. Bardzo proszę o odpowiedź w mojej sprawie. A właściwie sąsiada, który ma postawiony garaż i kotłownię w granicy, a dach garażu przechodzi na moją stronę około 30 cm. Z dachu leje się woda po moim domu, który stoi od 50 cm, do 120 cm od granicy. Mój dom jest z roku 1918. Według nadzoru budowlanego wspomniana kotłownia i garaż były wybudowane pierwotnie jako szopa, a sąsiad przebudowal tą szope na garaż i kotłownię w roku 1986 r bez pozwolenia. Proszę mi napisać, co w tej sytuacji może zrobić nadzór budowlany, jeśli sąsiad nie będzie miał legalnie postawionych tych budynków? I nie przedstawi żadnych dokumentów związanych z prowadzonymi robotami budowlanymi z 1986 r?. Pozdrawiam serdecznie

Sebastian
Sebastian
7 lat temu

Witam
Tak jak i poprzednicy odwiedzający pana blog i ja mam pytanie. 8 lat temu kupiłem stary dom. W akcie notarialnym widnieje wpis wraz z pomieszczeniem gospodarczym. W 2015 roku wymieniłem dach w pomieszczeniu gospodarskim i zacząłem produkcje wina jako przedsiębiorca nie zmieniając jego statusu użytkowania. Moje pytanie jest takie czy zgłaszając do legalizacj NB sprawdza fizycznie budynek w przeciągu tych 30 dni. Z jakich źródeł nadzór budowlany może sie dowiedzieć o zmianie użytkowania budynku i ze jest on w trakcie użytkowania? Czy istnieje przepływ informacji miedzy wpisem do rejestru przedsiębiorców , WIHARSem, sanepidem, urzędem celnym a Inspekcja nadzoru budowlanego tak by dowiedzieli sie o budynku. wijhars wie o budynku, do sanepidu zostałem wpisany jako przedsiębiorca podlegający kontroli sanepidowej bez wpisu o zatwierdzeniu budynku ( bo taki mnie nie obowiązuje jako producenta wina z upraw własnych )urząd celny rownież wie o budynku. Proszę o pomoc ponieważ nie wiem czy zmieniać status owego budynku gospodarczego czy pozostawić stan rzeczy taki jaki jest.
Dziękuje z góry i pozdrawiam

Michał
Michał
7 lat temu

Dzień dobry. Proszę o poradę.
Sprawa wygląda następująco, w roku 2015 został wybudowany przeze mnie budynek gospodarczo garażowy, na miejscu starego budynku gospodarczo garażowego. Budynki te różnią się wymiarami, nowy jest nieco szerszy. Przed planowana budowa zacząłem zalatwiac wszystkie potrzebne formalności, ale że formalności trwały zbyt długo postanowiłem w miedzy czasie rozpocząć budowę. Budynek powstał w końcówce 2015 roku, a ja do dnia dzisiejszego nie mam pozwolenia na budowę mimo iz było składane. Plan budynku na obecną chwilę juz jest, jednakże nie chcą go zatwierdzić, ponieważ geodeta naniosl budynek na mapkę i widnieje jako nowy. Dodam tylko jeszcze, że żadnych geodeta po wykonaniu budynku u mnie nie było. Jedynie przed planowana budowa, przy pomiarach działki. Jaka jest obecnie moja sytuacja prawna? Co robić dalej aby uniknąć kar bądź częściowo ich uniknąć oraz uniknąć rozbiórki? Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Beata
Beata
7 lat temu

Witam, jesteśmy w trakcie ukończenia domu. Okazało się ze niestety bez naszej świadomości doszło do samowoli budowlanej: na poddaszu została zrobiona kukułka z balkonem, zamiast zwykłych okien zrobiliśmy duże okno tarasowe oraz garaż został przeznaczony na pokój biurowy. Kierownik nakazał zmianę planu ale zapowiedział że pewnie czeka nas kontrola. Kierownik był informowany o tych zmianach i twierdził że nie trzeba zmieniać planu- teraz jednak okazało się inaczej. Jaką karę możemy ponieść za te zmiany? Dom jest już gotowy łącznie z malowaniem, można już wejść i mieszkać ale niestety teraz nie możemy. Czy przy samowoli istnieje możliwość częściowego odbioru budynku? I czy w czasie czekania na pozwolenie na resztę zmian mieszkanie w tym domu?

Arkadiusz
Arkadiusz
7 lat temu

Witam,
Posiadam w trakcie budowy (oczywiście z zezwoleniem na budowę) budynek użytkowy -2 piętrowy. Niestety w trakcie jego realizacji doszło do znacznych zmian oraz dobudowano 3-kondygnację mieszkalną. W wydziale budownictwa są pierwotne projekty które znacznie odbiegają od realnego budynku(ta sama sytuacja dotyczy zezwolenia). Dodam że budynek dostałem w spadku i właśnie chcę zalegalizować aktualny stan budynku prawdopodobnie przez nadzór budowlany oraz dokończyć inwestycje. Proszę o podpowiedz jakie kroki należy podjąć, czy jest to kosztowny i długi proces oraz jakie scenariusze są możliwe? Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza tego typu budynek.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Franciszek
Franciszek
7 lat temu

Dzień dobry,
jestem właścicielem gospodarstwa rolnego, które wraz z budynkami przekazali mi w 1990r. rodzice aktem notarialnym. Jednym z tych budynków jest stodoła wybudowana w granicy działki. Najstarszym dokumentem potwierdzającym istnienie tej stodoły jest plan z 1979.r, na którym jest ona opisana jako stodoła (z pieczątkami Urzędu Gminy i podpisami). Teraz złośliwa sąsiadka napisała donos do nadzoru budowlanego żądając rozbiórki tego budynku. Czy nadzór może wydać taką decyzję? Bardzo proszę o odpowiedź.

Kasia
Kasia
7 lat temu

Witam Pana.Odziedziczylam Dom.Pozwolenie na budowe z 1993r,projekt budowlany posiadam ale dziennika budowy niestety nie posiadam.chcialabym ten Dom sprzedac zeby Nowy wlasciciel konczyl budowe.Nie jestem w stanie udowodnic bez dziennika ze Tata budowal nie przekraczajac terminu waznosci pozwolenia.nikt nie kupi domu bez pozwolenia na budowe.jaka jest procedura otrzymania w ten sytuacji pozwolenia by pozniej moc sprzedac.jakie koszty sie z tym wiaza?bybabym wdzieczna za odpowiedz.

Kasia
Kasia
7 lat temu
Reply to  Kasia

Witam,
Potrzebuje Pani osoby która potwierdzi oświadczeniem pod odpowiedzialnością karną, że budowa nie została przerwana w tamtych czasach na czas dłuższy niż dwa lata. Zdarzają się sytuacje gdy dziennik budowy ginie i takie oświadczenie wraz z krótkim opisem technicznym stanu obecnego budynku jest wystarczające. Proponuję udać się do właściwego organu administracji architektoniczno- budowlanej (właściwej dla Pani nieruchomości tej co wydaje obecnie pozwolenia na budowę i dopytać się czy wystarczą takie dokumenty).

Elżbieta
Elżbieta
7 lat temu

Dzień dobry, mam takie pytanie.Zlozylam wniosek o odbiór domu jednorodzinnego bez zjazdu na drogę publiczną.Po tym fakcie zostałam wezwana przez inspektora do uzupełnienia wniosku o odbiór częściowy ze względu na brak zjazdu(który zobowiazalam się zrobić w przeciągu 3 lat).Z uwagi na fakt, że zjazdu póki co nie będzie inspektor zapowiedział kontrolę,powiedział że musi sprawdzić czy obecny stan nie zagraża bezpieczeństwu uzytkowania.Czy myśli Pan ,że w związku z tym będzie kontrolował również dom czy tylko zjazd?Nie wiem jak mam się nastawić…Dziękuję z góry za odpowiedź.

Dorota
Dorota
7 lat temu

Witam! Interesuje mnie następująca kwestia: jeśli dom murowany wybudowany był w latach 80-tych bez żadnych pozwoleń i planów,to czy nadal właściciel może zapłacić karę,czy po tylu latach to jest nadal samowola budowlana? Będę wdzięczna za odpowiedź,pozdrawiam.

Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu

Dzień dobry,
nabyłam w tym roku dom mieszkalny jednorodzinny. Dom jest przedwojenny i częściowo rozbudowany. Chciałem go przebudować i architekt z którym rozmawiałem uświadomił mi, że ta część domu , która jest rozbudową jest samowolą budowlaną. A legalizacja może być niemożliwa, bo po rozbudowie usytuowanie budynku nie jest zgodne z o0bowiązującymi przepisami (na dł. 10,0 m i szer. 5,0 m ściany (bez okien i drzwi) są zbliżone do granicy działki na 2,0 m). Poprzedni właściciel był jego posiadaczem od 2004r. i twierdzi, że taki stan domu zastał a sam robił tylko remonty (np.: wymiana stolarki, podłóg, instalacji itp.). Z pierwotnym właścicielem nie ma kontaktu. Co w tej sytuacji mam zrobić? Czy można uznać , że rozbudowa nastąpiła przed 1995r.? Bardzo mi zależy na tej przebudowie, bo dzięki temu dom stanie się funkcjonalny dla mojej licznej rodziny.
pozdrawiam

Bogusława
Bogusława
7 lat temu

Witam Pana
Mój problem dotyczy garażu dobudowanego do domu w innym miejscu niż na projekcie z data 09.2003r. Projektant uznał to jako zmianę nie istotną gdyż nie naruszą warunków technicznych.Zachowane odległości .Dzisiaj zaniosłam dokumenty potrzebne do odebrania domu.Urzędnik zabrał dziennik budowy skserował mapki po czym powiedział że to zmiana istotna nie przyjął zrobionego projektu zamiennego bo stwierdził że jest to zmiana istotna.Powiedział że przyśle kontrol z nadzoru.I tyle. Proszę o podpowiedz jaka to jest zmiana I co mi grozi?

katarzyna
katarzyna
7 lat temu

Witam , proszę o pomoc nadzór budowlany wezwał mnie do wyjaśnienia samowoli budowlanej-wjazd z drogi gminnej na dzialke , wojt rok temu wykopal rów,gdzie tym samym odciął mi wjazd na dzialkę (potrzebna była ziemia gminie ), ja przebywałam za granicą, kiedy wróciłam wojt powiedział że nie będzie mi robił problemu jak sama sobie zrobię wjazd on nie ma w tej chwili budżetu, wjazd zrobiłam sama – rura , piasek, tłoczeń, zrobiony w lipcu br.proszę o podopowiedz jak uchronić się od ewentualnej kary , dziękuję

Karol
Karol
7 lat temu

Witam
Rodzice posiadają działkę z domem i budynkiem gospodarczym. Budynek gospodarczy około 36 m2 został postawiony w 1991. Oczywiście bez planu. Czy jest możliwość bez kosztowej legalizacji takiego budynku?

Mariusz
7 lat temu

Dzien Dobry
Sasaiadka dostala pozwolenie na budowe garazu (pracowni) niestety pewnie z powodow ekonomicznych zadaptowala ten lokal na dom mieszkalny moje pytanie to gdzie moge sprawdzic czy projekt ten zostal zalegalizowany (ew wglad do planow?) budowa zostala odebrana itd….
Serdecznie z gory dziekuje.

Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Witam! Moje pytanie dotyczy budynku przedwojennego (dom jednorodzinny), data budowy nieznana, prawdopodobnie lata 30 XXw. Planuję remont instalacji grzewczej i mój problem polega na tym, że istniejący w tym budynku komin nie będzie wystarczający do planowanego kotła, ze względu na to, iż komin ten znajduje się w centralnym punkcie domu jego przebudowa nie wchodzi w grę. Planuję montaż zewnętrznego komina z pustaków keramzytowych przyklejonego do jednej ze ścian budynków. Firmy, które oferują takie kominy do sprzedaży wraz z montażem, w rozmowach telefonicznych informują, że na montaż takiego komina nie jest wymagane zgłoszenie czy pozwolenie na budowę, mam wątpliwości. Czy montaż komina zewnętrznego na ścianie budynku wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę? Czy istniejący komin mogę obniżyć tak abym mógł schować go pod dachem ?

Natalia
Natalia
7 lat temu

witam, kupilismy z mężem dom bez odbioru budowlanego na kredyt, mamy odtworzony dziennik budowy, projekt wszystkie dokumenty z przylączy także, nieststy okazalo się ze dom stoi odwrócony, inaczej jak w projekcie. czy to jest duzy problem? mielismy dzieloną działkę i aby przeniesc pozwolenie na budowę musimy zrobic nowy plan zagospodarowania terenu( tu jest wszystko ok wszystkie odleglosci się zgadzają z planem zagospodarowania w gminie) i wlasnie Pani architekt nam powiedziala, że z tego względu ze dom stoi obrocony to trzeba zrobic projekt zastępczy i ze mamy zglosic to nadzorowi budowlanemu? czy to prawda? i czy poniesiemy za to jakies konsekwencje, skoro pozwolenie na budowę stoi jeszcze na poprzedniego wlasciciela? pozdrawiam, Natalia

Dorota
Dorota
7 lat temu

Witam,proszę o pomoc. Dostałam w spadku dom jednorodzinny,niestety okazało się, że jest to samowola budowlana . Chciałabym wystąpić o zalegalizowanie tego budynku na podstawie przepisów prawa budowlanego z 1974 roku,gdyz dom został wybudowany w latach 80-tych, ale jest jeden problem. Otóż wg przepisów obiekt musi się znajdować na działce,która w planach zagospodarowania przestrzennego posiada status działki budowlanej,i tutaj mam pytanie. Czy chodzi o przeznaczenie działki w planie, który obowiązywał w czasie dokonania samowoli czy obecnie? Aktualnie gmina nie posiada planu zagospodarowania,natomiast w latach,w których powstał budynek , prawdopodobnie działka miała status działki zagrodowej,i tutaj drugie -pytanie czy na terenach zagrodowych można wybudować budynek mieszkalny?. Proszę o poradę bo nie wiem co robić,ruszac z legalizacją czy liczyć na cud, że nadzór się nie dowie. ..Z drugiej strony niespełnienie tego warunku grozi rozbiórką.

Monika Grzesik
7 lat temu

Witam
Mam pytanie chcemy z mezem rozbudowac dom o jede pokoj,teraz dowiedxielismy sie ze rodzice miesxkaja w nim od ponad 20 lat i nie maja odbioru. Maja cala dokumentacje. Jaka grozi kara jak ruszymy te sprawe i gdxie sie musimy udac.

Maja
Maja
7 lat temu

Dzień dobry,

kupiłam nieruchomość 9 lat temu z pozwoleniem na budowę. Pozwolenia na budowę nie przepisałam na siebie. Przez te 9 lat dokonywałam wpisów do dziennika budowy i kierownik budowy się pod tym podpisywał, także pozwolenie na budowę nie wygasło. Teraz chciałabym przenieść na siebie pozwolenie na budowę. Czy Starostwo może uznać samowolę budowlaną, skoro nie przepisałam pozwolenia na siebie a dokonywałam rozbudowy oczywiście zgodnie projektem. Czy grożą mi jakieś sankcje?

Mirek
Mirek
7 lat temu

Witam. Mam taki problem. Żona dostała po rodzicach domek jednorodzinny wybudowany ponad 30 lat temu. W trakcie budowy została dobudowana weranda ale nie został zmieniony rysunek i do dzisiaj nie jest naniesiona na rysunek. W między czasie został na werandzie dobudowany pokój. I teraz chciał bym z drugiej strony rozbudować dom o dwa pokoje i chciał bym zrobić to zgodnie z z przepisami jak wygląda legalizacja tego . Problem w tym że weranda powstała razem z domem ponad 30 lat temu a pokój jakieś 10 lat temu. W jaki sposób to zalegalizować ?

Sławomir
Sławomir
7 lat temu

Dobry wieczór Panu
Bardzo fachowo Pan udziela informacji z tego, co czytałem w wcześniejszych postach. Jednak mam pytanie osobiste. Mój dziadek wybudował dom w latach 70/80 i wszystko jest prawnie zaakceptowane. Jednak dobudował on kawałek do tego domu samowolnie (parter plus piętro). Budowę samowolną wykonał w 1983 roku. W jaki sposób mam zalegalizować budowę i jakie wiążą się z tym koszty?

Kasia
Kasia
7 lat temu

Witam w 1999 roku tesciowie przepisali na nas dom i gospodarstwo ,ale jako młodzi ludzie nie dopatrzyliśmy ,że na mapce nie ma dobudówki do domu (rozumiem ze jest coś nie tak ) chcemy zmienic pokrycie dachu i obawiamy sie nadzoru budowlanego , jak to teraz rozwiązac .Dziekuje za pomoc . Pozdrawiam.

Bartek
Bartek
7 lat temu

Witam serdecznie Panie Damianie piszę o fachową poradę bo sił mi już brakuje i nie potrafię się odnaleźć w tym . W 2012 roku mieliśmy postępowanie spadkowe po śmierci teścia i dostaliśmy domek jednorodzinny który okazał się samowolą budowlaną został wybudowany bez zgody , bez projektu i wszystkiego co wymaga prawo na dzień dzisiejszy , mieszkamy już w tym domu od 6 lat i nastąpił problem bo nie możemy opłacać składek rocznym za użytek gruntu. Jednakże na posesji znajduje się garaż za który uiszczamy opłatę roczna za użytek. Mamy nadany numer domu jesteśmy zameldowani i mamy uporządkowany stosunek geodezyjny czyli ostatni etap budowy z tego co rozumiem i co teraz. Wszyscy co mi mówią iż trzeba zgłosić wszystko od nowa pozwolenie na budowę , projekt , dziennik budowy i kierownik

Berenika
Berenika
7 lat temu

Witam serdecznie,

trzy/ cztery lata temu dokonaliśmy 'budowy’ daszku nad wejściem do domu. Zostaliśmy oskarżeni o nielegalną budowę daszku,który rzekomo wchodzi na teren domu obok (dom mojej siostry), która zgłosiła nas do prokuratury. Zostaliśmy dzisiaj przesłuchani na policji i musimy udowodnić (FV lub dokumentacja zdjęciowa), że daszek został postawiony co najmniej 5 lat temu żeby sprawa została umorzona, jednak jesteśmy przekonani, że postawiliśmy daszek max 3-4 lata temu. Nie wiemy co robić. Czy da się od tego odwołać? Prawo budowlane podobno mówi o tym, że gdyby daszek nie przylegał do ściany domu, tylko byłby oddalony o kilka cm, sprawy by nie było. Czy jest szansa na odwołanie lub jakąkolwiek obronę? Sytuacja jest tragikomiczna…..

Proszę o pomoc,
pozdrawiam

ZUZANNA
ZUZANNA
7 lat temu

Witam, mój problem jest następujący. domu dwurodzinnym z lat 80 przebudowano piwnicę na garaż. Nie znam daty zmiany tego pomieszczenia. Właśnie dostałam nakaz przywrócenia garażowi stanu z projektu – przebudowania do na piwnicę. Czy jest jakiekolwiek prawo którym mogłabym argumentować odwołanie? Korzystamy z tego garażu a przebudowa moim zdaniem nie jest konieczna.

Edek
Edek
7 lat temu

Dzień dobry, sąsiedzi zbudowali dom częściowo na mojej działce. PINB odmówił wszczęcia postępowania bo jak napisał „samowole budowlane z lat 60 -tym uległy z mocy prawa legalizacji”. Nigdzie nie udało mi się znaleźć potwierdzenia takiego stanu rzeczy. Czy może mi Pan podpowiedzieć w jakim artykule znajdę potwierdzenie takiego stanu rzeczy?

Z góry dziękuję za pomoc

Tomasz
Tomasz
7 lat temu

Witam, posiadam garaż murowany 24 mkw (samowole budowlaną) zbudowany w 1991 roku. Nigdzie tego nie zgłaszałem a garaż istnieje na mapkach urzędowych w miejscu gdzie rzeczywiście stoi oznaczony jako (t1) , dokładnie tak jak wszystkie inne garaże w mojej okolicy). Co dziwne byłem w urzędzie zajmującym się zagospodarowaniem przestrzennym w zupełnie innej sprawie i kobitka pokazywała mi że u sąsiadów są pozaznaczane samowole budowlane. Z kolei płacę podatek za rozwalającą się komórkę drewnianą 16 mkw której na żadnych mapkach nie ma uwzględnionej :), zamierzam ją zburzyć bez zgłaszania. Jak wygląda sprawa z garażem, czemu jest na mapkach skoro nigdy go nie zgłaszałem? Chce mieć czyste sumienie, co mogę zrobić żeby był legalny i płacić za niego podatek?

Tomasz
Tomasz
7 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Nie mogę znaleźć nic konkretnego o takiej legalizacji. Garaż jest porządnie zbudowany, ale nie posiadam żadnych planów i nic co byłoby związane z budową garażu (jedynie zdjęcie z jego budowy z Syreną 105L w tle :D). Garaż ma 24, albo 26mkw. Czy do legalizacji potrzebuje jakieś plany tego budynku?

Lucjan
Lucjan
7 lat temu

Witam! Posiadam dom jednorodzinny piętrowy który posiada schody wejściowe zewnątrz budynku.Gdy syn założył rodzinę na tych zewnętrznych schodach wybudowałem klatkę schodową w 1990 r rozdzielić kondygnacje na niezależne mieszkania.Gabaryty zewnętrzne budynku nie uległy zmianie.Budowy nigdzie nie zgłaszałem.Proszę o radę jak mogę ją zalegalizować i jakie to będą koszty.SERDECZNIE POZDRAWIAM.

Jerzy
Jerzy
7 lat temu

Witam -domek letniskowy o pow.35m2 wybudowany w 2000r -poprzedni własciciel działki wystapił o legalizację samowoli z przyczyn obiektywnych nie dokończy procedury -ja w 2012 nabyłem działkę wraz z domkiem nie wiedząc że jest to samowola.Inspektorat Budowlany w 2011r wysłał postanowienie do poprzedniego własciciela o uzupełnienie dokumentacji w ciągu 3-mcy.Poprzedni własciciel nie zareagował na to pismo.Inspektorat w 2013r wysłał do poprzedniego własciciela ( choć od roku ja już byłem prawnym włascicielem) NAKAZ rozbiórki./O tej korespondencji między byłym włascicielem a Inspektoratem dowiedziałem się dy dotarło do mnie pismo ( już na moje nazwisko) w czerwcu 2016 -wzywające mnie na wizje lokalną na działce aby stwierdzić czy decyzja o rozbiórce została wykonana.W wymaganym terminie złożyłem pismo o wznowienie postępowania w sprawie legalizacji. Inspektorat każe uzupełnić mi dokumentację w ciągu 3-mcy.Zaznaczam że domek typowo rekreacyjny o pow.zabudowy 35m2 -posadowiony jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.Mam pytanie ile będzie wynosić opłata legalizacyjna ?

Lukasz
Lukasz
7 lat temu

Witam.posiadam dzialke rekreacyjna o pow 500m2 w odleglosci ok. 60m od lini brzegowej jeziora.na dany teren nie obowiazuje zaden plan miejscowy.teren znajduje sie w obszarze chronionym natura 2000.z informacji jakie posiadam nie moge tu nic postawic na fundamentach stalych.pytanie pierwsze czy moge postawic dom czy tzw.pomieszczenie gospodarcze o pow.do 35m2 usadowiony na platformie i kolach? Pytanie drugie czy jak pobuduje dom letniskowy bez zadnego zgloszenia i zostane przez sasiadow zgloszony do odpowiednich organow o samowolce czego moge sie wtedy spodziewac? Czy bede musial budynek rozebrac czy bede mogl go zalegalizowac?