22 stycznia 2014

Data samowoli budowlanej jest ważna

409 komentarzy

SAMOWOLA BUDOWLANA – DATA JEJ WYKONANIA JEST WAŻNA 

Wiele osób wykonuje roboty budowlane bez podjęcia odpowiednich formalności, co skutkuje powstaniem samowoli budowlanej.

Jednak prawo nie daje nam całkowitej wolności w podejmowaniu decyzji, co do sposobu wykorzystania naszej nieruchomości.

Często zapominamy, że co do zasady podjęcie robót budowlanych wymaga odpowiedniej zgody wydawanej najczęściej w formie decyzji administracyjnej (pozwolenia na budowę) przez odpowiedni organ administracji publicznej.

W przypadku niedopełnienia formalności związanych z prowadzonymi robotami dochodzi najczęściej do samowoli budowlanej, którą należy usunąć lub zalegalizować.

NAKAZ ROZBIÓRKI

 

SAMOWOLA BUDOWLANA – JAKIE PRAWO STOSOWAĆ

Jednak często jest tak, że samowola powstaje na przestrzeni lat lub powstała bardzo dawno temu. Wówczas w praktyce napotykamy problemy z tym, jakie przepisy stosować do rozbiórki (legalizacji) nielegalnie wzniesionego obiektu budowlanego.

Czy przepisy z daty rozpoczęcia budowy, czy jej zakończenia, czy może rozpoczęcia postępowania legalizacyjnego w nadzorze budowlanym.

Ma to duże znaczenie z uwagi na to, że przepisy związane z samowolą budowlaną* zmieniały się często, a co za tym idzie i konsekwencje nielegalnie podjętych robót.

Na przestrzeni lat były one bardziej lub mniej restrykcyjne.

W ubiegłym wieku obowiązywało kilka aktów prawnych, pod rządami których każdy, kto się decydował na wzniesienie obiektu budowlanego musiał uzyskać stosowne zezwolenie:

  • rozporządzenie Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym,
  • Prawo budowlane z 1961 roku,
  • Prawo budowlane z 1974 roku,
  • i obecnie obowiązujące Prawo budowlane z 1994 roku.
LEGALIZACJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ – ZNACZENIE MA KIEDY OBIEKT MÓGŁ BYĆ UŻYTKOWANY

Dla określenia, którą ustawę stosować do legalizacji konkretnego obiektu istotnym będzie ustalenie, kiedy obiekt budowlany został  zakończony w taki sposób, który pozwalał na jego korzystanie.

Jeżeli budowę zakończono przed 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę z 1974 roku (nawet jeżeli obiekt budowlany wzniesiono w latach 60 – tych).

Jeżeli natomiast zakończono budowę po 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę aktualnie obowiązującą.

Jaka ustawa ma zastosowanie do wzniesionego bez zezwolenia obiektu budowlanego ma o tyle duże znaczenie, że na przestrzeni lat inaczej zostały uregulowane kwestie związane z legalizacją samowoli budowlanej, a w szczególności konsekwencje finansowe wykonania robót budowlanych w warunkach samowoli  budowlanej.

………………………………………….

Od 19 września 2020 roku obowiązywać będzie nowa procedura związana z likwidacją samowoli budowlanej.

Subscribe
Powiadom o
guest

409 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
9 lat temu

Witam.
Mam zamiar kupić dom, ale jak się dowiedziałem nie było pozwolenia na rozbudowę domu. Z informacji jakie uzyskałem dobudowa była w 2008 r i dotyczyła dobudowy około 40m^2 samego domu oraz remont dachu oraz wymiany okien. Sąsiedzi są oddaleni od siebie około 100m, więc bezpośrednio nie graniczą. Czy grożą jakieś konsekwencje prawne? Czy warto brać pod uwagę taką nieruchomość? Właścicielka jest nie zbyt rozeznana w prawie budowlanym. Posiada akt własności i KW. Dodatkowo nie ma wyznaczonych granic działki przez geodetę (paliki).

Andrzej
Andrzej
9 lat temu

Dzień dobry,
Mam pytanie jak zalegalizować samowole budowlana z roku 1992. Postawiłem dom bez pozwolenia w roku 1992 wprowadziłem się na jesień 1994. Jestem w tym domu zameldowany widniej na mapach i w wypisie z ewidencji gruntów i budynków. Co mam zrobić prosze pomoc.

Marian
Marian
9 lat temu

Dzień dobry, jestem właścicielem domu jednorodzinnego i posiadam pozwolenie na budowę z roku 1992. Wszystkie inwentaryzacje zakończono do 06.02.1994r. W roku tym parter budynku był gotowy do zamieszkania. Po kontroli PINB w roku 2014 , otrzymaliśmy postanowienie o istotnych odstępstwach i zastosowaniu trybu naprawczego wg art 50-51 Prawa budowlanego z roku 1995. PINB ignoruje wszelkie dokumenty i informacje potwierdzające zakończenie budowy w 1994r. Pozwolenie na użytkowanie posiadam od 2008r. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Magda
Magda
9 lat temu

Witam!

Jestem w trakcie zakupu domu w zabudowie szeregowej. Obecna właścicielka otrzymała tą nieruchomość w 2005r. w ramach darowizny od rodziców którzy wybudowali ten dom w latach 80. Po kilku latach zdecydowali się na dobudowanie około 12m kwadratowych do domu. Na wyrysie, mapce którą otrzymaliśmy ze starostwa dobudówki tej nie widać. Nie została ona zalegalizowana. Właścicielka posiada tylko inwentaryzację budynku która uwzględnia dobudówkę. Rodzice właścicielki twierdzą że w związku z tą dobudówką ja jako kupująca nie będę miała żadnego problemu ponieważ była ona wybudowana ponad 20 lat temu. Proszę o informację czy jeżeli dokonam zakupu nieruchomości mogę mieć jakiś problem z tą dobudówką?

Pozdrawiam

Sabina
Sabina
9 lat temu

Witam, proszę o poradę, sprawa wygląda następująco.

Rodzice przebudowali parterowe pomieszczenie gospodarcze połączone z domem na mieszkalne, więc wcześniej widniało już na mapkach i nad nim dobudowali na piętrze 1 pokój, wszystko bez pozwoleń-Kierownik budowy poinformował Nas, że pozwolenia na budowę nie trzeba, czy wprowadził nas w błąd? czy jest konieczna legalizacja z wszystkimi dokumentami typu dziennik budowy, projekt domu w 4 egzemplarzach itd? Minęły od tego czasu już 4 lata. U geodety byliśmy i na mapie już widnieją te pomieszczenia jako mieszkalne i podatki też są za nie płacone.

Aneta
Aneta
9 lat temu

Witam , takie pytanie : kupilam dom do ktorego wlascicielka nie posiadala juz projektu ani zadnych innych dokumentow tlumaczy to zagubieniem zniszczeniem et. jak i gdzie moge takie dokumenty odzyskac sprawdzic prosze o pomoc Pozdrawiam

Paula
Paula
9 lat temu

Witam.Ja mam takie pytanie .kupiliśmy z mężem dom który nie nadawał się już do remontu. zgłosiłam że chcemy go rozebrać i dostaliśmy pozwolenie. teraz w tym miejscu gdzie stał ten dom chcemy postawić gotowy dom „kontener” który kupiliśmy i chcemy go przewieść i postawić na to miejsce.czy trzeba na to jakieś pozwolenie?bo my nic budować nie będziemy ten dom jest gotowy.

Rafał
Rafał
9 lat temu

Dzień dobry. Poproszę o poradę sprawa ma się tak:
Otóż mój sąsiad prowadzi działalnośc gospodarczą Ślusarsko tokarską od 1990r jak wiadomo takie roboty są uciązliwe ze wzglegu na hałas miejscowy plan zagospodarowania wyklucza taką dzialalmośc jednoznacznie PINB w tej sprawie zbywa nas od 2012r pismami ze sprawa w toku i tak dalej. Na danej posesji oprucz zakładu na który wyraziliśmy zgode są też 3 samowole budowlane w których prowadzone są prace związane z uciązliwą działalnością. I tutaj pytanie czy sąsiad zalegalizuje to bez problemu ??? Potrzebuje jakieś zgody z gminy lub sąsiadów??? Bo mamy dosc hałasu i chcemy by samowole poddał rozbiórce.

Judyta
Judyta
9 lat temu

Witam
Mam pytanie dotyczące aktualnie nowo projektowanego obiektu wielorodzinnego.
Obiekt znajdować ma się 8,70m od istniejącego obiektu (lata 70). 4m od granicy działki. W parterze mają znajdować się usługi z parkingami naziemnymi. Czyli jezdnia parking i chodniki w tych 8,70m.
Czy jest to zgodne z przepisami ?
Obok znajdują się też stare garaże (lata 70 – prawdopodobnie bez żadnej dokumentacji urzędowej) . a inwestor chce zacząć wykopy pod garaż podziemny 2 poziomowy zaledwie 1 m od garaży ( zaznaczając że jeżeli coś się stanie odremontuje je bądź zwróci pieniądze i zburzy). Przejazd do nowo projektowanego obiektu ma być tuż przy istniejącym bloku 1,5 od krawędzi.
Proszę o poradę jak rozmawiać z inwestorem . Czy całe te przedsięwzięcie jest zgodne z obecnymi ustawami ?
Dziękuję za odpowiedź

Judyta
Judyta
9 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam,
Dziękuje za odpowiedź.
Nie nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Na razie inwestor organizuje spotkania z mieszkańcami aby zgodzili się na tę inwestycję.
Jaki mogę mieć wpływ na treść decyzji o pozwoleniu na budowę?
Czy mam iść do urzędu ?
Nie wiem od czego zacząć.
Pozdrawiam

Piotr
Piotr
9 lat temu

Dzień dobry mianowicie mam problem otrzymałem dom od rodziców w stanie surowym. Dom został wybudowany w 1995r. Wykonvzylem go całkowicie. Zebralem cala dokumentacje łącznie z uzupełnieniem dziennika budowy i zlozylem do inspektoratu o pozwolenie na urzytkowanie. I tu zaczęły się problemy. Inspektor przyjechał na kontrol i stwierdził zmiany w projekcje wynikające z podniesienia budynku o 50cm automatycznie kat dach się zmienił kubatura budynku się zmienila nałożył zrobienie inwentaryzcji budynku i opinii stanu technicznego budynku i tak zrobiłem ale to mu nie wystarczyło i nakazał zrobienie projektu zamiennego zgodnego z prawem budowlanym i tu powstał problem wszystko było Soper ale nie zgadzała się wysokość pomieszczeń mieszkalnych wynosiła 245cm i nie można zrobić projektu. Wystapilismy o odstępstwo od wysokości ale dostalismy odrzuceni. Proszę o pomoc co dalej robić

Rafal
Rafal
9 lat temu

Witam
Moi znajomi planują skredytować zakup działki z zabudową zagrodową. Wśród tej zabudowy powstał nowy budynek-zgodnie z projektem i późniejszą decyzją pozwalającą na budowę jest to 60-metrowy budynek gospodarczy. W rzeczywistości budynek jest budynkiem mieszkalnym składającym się z salonu, kuchni, sypialni i łazienki-czyli wykonany niezgodnie z projektem i z pozwoleniem na budowę, która dotyczyła budynku gospodarczego. W decyzji pozwalającej na budowę jest informacja mówiąca, że przyłącza medialne w środku budynku wymagają osobnej decyzji. Obecni właściciele przymierzają się by budynek oddać do użytkowania. Według nas jednak dokumenty nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym więc budynek stanowi samowole budowlaną i zgodnie z tym drugim stanem jako mieszkalnym nie może zostać oddany użytku. Rozumiem, że jeśli właściciele dostaną pozwolenia na użytkowanie obiektu to tylko jako budynek gospodarczy a moi znajomi jeśli bank kredytujący zakup się nie zorientuje kupią działkę z budynkiem stanowiącym samowolę budowlaną ze wszystkim prawnymi konsekwencjami tej samowoli ?
dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Rafał

Karolina
Karolina
9 lat temu

Dzien dobry.Panie Damianie a co w przypadku domu ktory zostal postawiony na przelomie lat60/70tych…mamy projekty ale nic wiecej.nigdy w tym domu nie mieszkalismy,mieszkalismy w budynku obok na tej samej dzialce.ojciec dom wybudowal ale nigdy nie mial pieniedzy zeby go wykonczyc i wprowadzic sie wiec mieszkal w domu po rodzicach ze swoja rodzina.Ludzie zawsze mowili ze dom postawiony nielegalnie bo tam nie mieszkamy.Pamietam w latach 90tych rodzice wynajmowali ten dom i nikt nie mial nic przeciwko.Teraz rodzice nie zyja a dzieci chca to sprzedac i pojawia sie problem.Nie mamy zadnych dokumentow oprocz planow.Skad dowiedziec sie czy byla to samowola czy nie?co w takim przypadku zrobic i czy bedzie grozic nam rozbiorka tej budowy?Dodam ze na planach z urzedu do podlaczenia kanalizacji itp jest ten budynek ujety na mapie.pozdrawiam serdecznie

ana
ana
9 lat temu

Witam. Jestem właścicielką niewielkiego mieszkania w bloku wielorodzinnym z udzialem w gruncie. Nosimy się z zamiarem wyburzenia czesci sciany działowej i zabudowanie części przejscia miedzy pokojami. Nie wiem czy takie przedsięwzięcie wymaga pozwolenia,i czy bedzie to samowola budowlana jezeli przeprowadze remont bez badzoru,tymbardziej,ze kilka lat temu-nie swiadomi konsekwencji prawnych-wyburzylismy ścianę działową bez zadnego zglaszania ani pozwolenia…

Adam
Adam
9 lat temu

Dziękuję za odpowiedz.

ana
ana
9 lat temu

Dziękuję.

Monika
Monika
9 lat temu

Witam,
mój sąsiad rozbudował budynek, w którym umieścił otwory okienne, mimo że do mojej granicy nie ma 4 m. W postępowaniu o uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenie na budowę z niewiadomych mi przyczyn nie byłam stroną postępowania. Co mogę zrobić w tej sytuacji????

katarzyna
katarzyna
9 lat temu

Witam Panie Damianie.Mam pytanie.Jeżeli z mężem mieliśmy projekt domu parterowego a dostawiliśmy poddasze oczywiście projektańci zaznaczają w projekcie zgodę na poddasze to mamy do czynienia z samowolką.A czy w dzienniku budowy jak jest zaznaczone dom parterowy z poddaszem to nie trzeba nigdzie tego zgłaszac jako samowolki.Nasz dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Ania
Ania
9 lat temu

Witam.
Mąż dostał w darowiźnie od rodziców w 2010 r. dom i zabudowania gospodarcze wybudowana w latach 80-tych , w dniu darowizny dom był po wymianie pokrycia dachowego ,okien i ocieplony – ale nie jest to odnotowane . Sąsiadka nasłała nam teraz nadzór budowlany twierdząc że te prace my wykonaliśmy . Czy nam coś w tym wypadku grozi ? Nie mamy żadnych pozwoleń ani innych dokumentów bo w takim stanie dom otrzymaliśmy . Czy jeśli teściowie nie przedstawia dokumentów ,pozwoleń ,planów to grożą nam jako obecnym właścicielom jakieś kary?

Ania
Ania
9 lat temu

Witam.
Jakie przepisy budowlane zastosuje się przy budowie domu jednorodzinnego w latach 1981-1988. Chodzi mi o legalizację samowoli. Czy weszła już ta ustawa że bezpłatnie można zalegalizować budowle z przed 1999r.Wiem że miała wejśćw życie ale została zaskarżona do Trybunału.

Bart
Bart
9 lat temu

czy nadzor budowlany moze udowodnic podwyższenie budynku budowanego z lat 50-tych, jak mogą udowodnić samowole

Kama
Kama
8 lat temu

Witam,
Jakieś półtora miesiąca temu spaleniu uległ dach naszego bloku oraz 6 znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku mieszkań. Niestety do dnia dzisiejszego część bloku jest wyłączona z użytku i około 40 rodzin nie ma gdzie się podziać. Blok został oddany do użytku w 2005 roku. Projekt odbudowy dachu i ostatniej kondygnacji sporządzony został przez pierwotnego twórcę projektu budynku, nie ma zmian i jest identyczny jak ten przekazany w 2005 roku do akceptacji urzędników.
Czy aby rozpocząć proces odbudowy musimy przejść całą procedurę budowlaną czy też może się to odbyć w wersji uproszczonej jako odbudowa. Niestety nikt do tej pory nie potrafił nam rzetelnie pomóc w rozwiązaniu tego problemu i na dzień dzisiejszy stoimy w miejscu wyjścia.
Pozdrawiam

Monika
Monika
8 lat temu

Dzień dobry,
Mieszkam w domu tzw „bliźniaku”sąsiad postanowił na dachu swojego domu (dobudowany niższy budynek ok 4m wysokości i graniczącego bezpośrednio z moją działką) zrobić sobie balkon. Nie otrzymałam żadnych pism z urzędu dotyczących takiej inwestycji, dlatego moje pytanie brzmi czy ma do tego prawo?

Agnieszka
Agnieszka
8 lat temu

Witam
dostałam w spadku po rodzicach dom. Była to odbudowa starego, jeszcze niemieckiego domu, który uległ spaleniu i nie posiadał żadnej dokumentacji. Na odbudowę rodzice dostali pozwolenie. Odbudowa miała miejsce w 1997 roku. Zakończenie prac nie zostało zgłoszone. Część domu nadal jest niewykończona. Chciałabym wykończyć dom jednocześnie go przebudowując tzn. wymienić okna zmieniając ich wymiary oraz wykonać nowe otwory drzwiowe w ścianach wewnętrznych(nie są to ściany nośne). Chciałabym również zmienić przeznaczenie dwóch pomieszczeń z gospodarczych na mieszkalne i zmienić usytuowanie kotłowni.
Mam wystąpić o pozwolenie na przebudowę? Potrzebny jest mi nowy projekt czy te zmiany mogą być naniesione do projektu odbudowy z 1997 roku?

Michał
Michał
8 lat temu

Witam
zamierzam odkupić prawo do użytkowania działki na rodzinnym ogródku działkowym działka ma 480 m2 jest na niej altana (domek murowany z podpiwniczeniem ) o powierzchni zabudowy ok. 40 m2 wysokość 4,8 m dach dwu spadzisty.
Domek został wybudowany ok. 1986-87 roku i od razu użytkowany obecny właściciel nie ma dokumentów dotyczących budowy.
Czy jest to samowola budowlana?
Ewentualnie jakie dokumenty powinny być by nie była to samowola budowlana i gdzie w jakim urzędzie ich szukać.
Czy dobrze myślę że ma tu zastosowanie ustawa z 1974 roku o PB i ustawa z 1981 roku o POD.
Proszę o podesłanie wyroku w podobne j sprawie

Grażyna
Grażyna
8 lat temu

Witam,
mąż otrzymał w spadku po ojcu 3 leżące obok siebie działki rolne nad jeziorem o łącznej powierzchni ok. 3000 m2. Na jednej z nich stoi drewniany parterowy domek letniskowy o powierzchni ok. 20 m2, który teść wybudował w 2000r. Niestety na mapce geodezyjnej go nie ma. Obawiamy się, że teść nie zgłosił faktu jego budowy w starostwie. Chcieliśmy postawić na jednej z działek budynek gospodarczy o pow. 25m2. na zgłoszenie. Jednak uzyskaliśmy w starostwie informację, że jest to niemożliwe, ponieważ działki znajdują się w strefie ochronnej jeziora i w odległości 100 m od jeziora nie można niczego wybudować. Czy w takiej sytuacji możliwa jest legalizacja obecnego domku, o ile okaże się, że jest to samowola budowlana?
Proszę o opinię.

Iwona
Iwona
8 lat temu

Witam!
Po powodzi w 1997 roku ówczesny zarządca wykonała remont mieszkań całkowicie zalanych podczas powodzi, w tym i naszego. Ponieważ woda w mieszkaniu miała wysokość prawie 3 metrów był to kapitalny remont. Wtedy też została wszystkim lokatorom na parterze zrobiona toaleta w mieszkaniu, niestety nie dostaliśmy żadnego aneksu do umowy bo i też nikt o tym nie myślał a zarządcy się zmieniali. Teraz kiedy
chcemy je wykupić każą nam zalegalizować na swój koszt łazienkę lub przywrócić do stanu poprzedniego. Pani z BOK-u powiedziała, że istnieje adnotacja w dokumentach, że w październiku 1997 był przeprowadzony remont ale nie ma tam nic o łazienkach w mieszkaniach. Co możemy zrobić w takiej sytuacji, żeby nie ponosić wysokich kosztów legalizacji?
Pozdrawiam

Jerzy
Jerzy
8 lat temu

Mam mały problem….. Gmina Zabrze zarzuca mi samowole budowlaną za garaż blaszany, który został postawiony w roku 1990 na działce budowlanej przeznaczonej legalnie na garaż blaszany. Zarzuca mi się, że chociaż jest umowa dzierżawy działki przeznaczonej na garaż blaszany, ale nie ma pozwolenia na budowę garażu blaszanego, chociaż wg. mojej wiedzy takowa w tamtych latach była nie potrzebna
Jak to się ma prawnie ?
Proszę o pomoc ……………….

Tomek
Tomek
8 lat temu

Witam.Mój problem przedstawia się tak.W 2000 roku dostałem w spadku budynki gospodarcze które nie mają pozwolenia na budowę,budynki powstały w 1990 roku.Po 2000 roku dobudowałem do niego dwie wiaty po ok50m każda.W budynkach i wiatach prowadzę dzialalnosc gospodarcza,problem powstał gdy pare dni temu odwiedziła mnie kontrola i stwierdziła samowolę budowlana(jeszcze nic oficjalnie na piśmie nie przedstawili tylko tyle co powiedzieli podczas kontroli).Działalność gospodarcza zostanie zamknięta w tym miejscu lada dzień.Moje pytanie czy wiaty to także samowola?Czy budynki ktore otrzymałem w spadku to samowola?Dodam iż te budynki nie mają dużej wartości .Wiec legalizacja nawet jezeli miało by byc to 50tys. Jest nie opłacalna.Jakieś rady jak z tego wybrnąć i nie rozbierać budynków?Dziekuje za odpowiedz

Marcin
8 lat temu

Witam,
analizując forum jestem pod wrażeniem Pańskiego zaangażowania i odpowiedzi na te wszystkie zadawane pytania , sam jestem w dziwnej sytuacji chciałbym żeby Pan przyjrzał się mojemu problemowi a więc, posiadam dom który nie ma odbioru budynku, brak dziennika budowy, brak numeru budynku ,dokumenty zostały zagubione lub w ogóle ich nie było- jest to dla mnie ciężki temat, zastanawiam się nad tym jak zgłosić żeby nie płacić opłaty legalizacyjnej która wynosi z tego co pamiętam 50 tys zł . Budynek powstał przed 1995 r. posiadam faktury zakupu różnych materiałów budowlanych z tamtych lat.

Paulina
Paulina
8 lat temu

Witam ! Sprawa wyglada tak. Moj niezyjacy dziadek dobudowal ganek ok 20 m nie posiadajac pozwolen. Stalo sie to ok.20 lat temu. W najblizszym czasie wybiera sie do mnie geodeta w sprawie wymiany piecow dofinansowanych z urzedu miasta w celu wylicznia powierzchni uzytkowej. Czy jest on w stanie to zauwazyc i zakwestionowac oraz naslac odpowiednie organy w celu nalozenia kary za samowolke budowlana. Co w takim wypadku powinnam zrobic zeby uniknac ewentualnej grzywny. Jesli geodeta to wykryje jest szansa na legalizacje czy grozi mi juz tylko grzywna ?

Ela
Ela
8 lat temu

Witam. Mam sprawę która nie daje mi spokoju.Otóż moj partner rozszedł sie z zona i podzielili dom (stary dom)miedzy siebie .Do mieszkania partnera nalezy taras który budowali razem przed rozwodem bez zgody na budowe,obecnie była zona szantażuje Go ze zgłosi ze to samowola budowlana .Czy jezeli ona to zgłosi to on sam poniesie za to odpowiedzialnosc ? bo przeciez budowali razem . I czy jest szansa na zalegalizowanie tarasu ktory był wybudowany 1997 roku ,dodam ze lezy on teraz na wspolnym terenie .Prosze o rade ,dziekuję i pozdrawiam

Patryk
Patryk
8 lat temu

Witam

Sąsiad dobudował klatkę schodową w 1990 roku do swojego budynku w granicy z naszą niezabudowaną działką. Plan realizacyjny, pozwolenie posiadały istotne wady (zezwolono m.in. na: ściana graniczna w górnej części to ściana drewniana 20 cm niebędąca ścianą oddzielenia przeciwpożarowego co ogranicza poważnie zabudowę naszej działki, luksfery w dolnej części ściany itd).

Wojewoda, a następnie Główny Departament Nadzoru Budowlanego stwierdził na mój wniosek nieważność tego pozwolenia na budowę.

W związku z tym mam pytanie, co teraz może zrobić nasz regionalny Nadzór Budowlany? Czy nakażą rozbiórkę jeśli pozwolenie na budowę zostało unieważnione? Na jakich przepisach może oprzeć się Nadzór zakładając że budowa została zakończona w 1990 roku ?

Miro
Miro
8 lat temu

Szanowny Panie
Chcemy z żoną kupić dom w Zakopanem, ale mamy wątpliwości co do legalności jego rozbudowy dokonanej przez jednego z poprzednich właścicieli.
Obecni właściciele twierdzą, że rozbudowa była dokonana przez poprzednich,
ok. 25 lat temu, ale nie mają żadnej dokumentacji tej rozbudowy.
W akcie notarialnym zakupu tej nieruchomości widnieje dużo mniejsza powierzchnia niż jest w istocie, to samo w księdze wieczystej.
Za to na mapie zasadniczej obrys budynku jest zgodny ze stanem faktycznym.
Czy Pana zdaniem jest możliwe, żeby samowola była na mapie?
A może nie jest to samowola?
Z poważaniem
M.G.

Jerzy
Jerzy
8 lat temu

Dzień dobry panie Damianie
Dostałem ostatnio pismo z Nadzoru budowlanego ze przeprowadza u mnie w domu kontrolę wykonanych prac budowlanych.. Żadnych prac nie wykonywałam oprócz malowania czy wymiany płytek .Dom był budowany w latach 1987 odebrany przed 2000 albo na początku 2000 .Prawdopodobnie pismo wysłał mój sąsiad który wynajmuje szereg obok mojego dla około 40 osób i ciągle ma policję ze względu na zaklucanie ciszy c.Co mogą mi sprawdzać ponownie mam oczko wodne. Czy inspektor ma prawo wejsc do mojego domu

Marlena
Marlena
8 lat temu

Dzień dobry,
w 2005 i 2008 roku mój ojciec postawił dwa blaszane garaże bez zgody PINB. Garaże postawione są na działce dzierżawionej od Urzędu Miasta. Działka ta przeznaczona była na budowę przepompowni wody, jednak została ona wybudowana w innym miejscu. W planie zagospodarowania przestrzennego Urząd nic nie zmienił choć minęło już jakieś 10 lat od momentu przeniesienia przepompowni w inne miejsce. Dostaliśmy zgodę na dzierżawienie działki na cele garażowe. Sąsiedzi donieśli do PINB (swoją drogą sami na siebie też), że garaże nie mają pozwolenia na budowę. Dostaliśmy nakaz rozbiórki, od którego chcemy się odwołać w związku z nadchodzącą zimą i w związku z tym, że Gmina po naciskach właścicieli garaży zgodziła się zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, co niestety jest przewidziane dopiero na jesień 2016. W jaki sposób możemy się bronić przed rozbiórką tych garaży? Czy Gmina ponosi jakąś winę za zaistniałą sytuację?

maciej
maciej
8 lat temu

Panie Damianie mam pytanie moj tata dostał ziemie w akcie darowizny odprowadza za to dodatek okazalo się ze ktos złożył pismo ze nielegalnie sa postawione budynki gospodarcze studnia glebinowa i stawy karpikowe. Na budynki mamy pozwolenie na stawy tez bo mamy aparat wodnoprawny ale studnia rzeczywiście jest nie naniesiona na mape i nie ma pozwolenia. Czy moj ojciec podniesie z tego tytułu konsekwencje? Mam nadzieję że Pan mi pomoże. Pozdrawiam

maciej
maciej
8 lat temu

Czyli moj ojciec tak ? Tylko on tego nie budował to juz było. A ta osoba ktora to budowala nie zyje

Ania
Ania
8 lat temu

Dzień dobry, bardzo proszę Pana o poradę. Chcemy kupić nieruchomość. Na nieruchomość składa się m.in. budynek gospodarczy (102 m2), który został wybudowany w 1999 ale nigdy nie oddany do użytkowania (nadal jest w stanie surowym). Zbywcy nie mają żadnych dokumentów dotyczących tego budynku. Jest on za to na wyrysie z rejestru gruntów. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Jak możemy go zalegalizować? Czy po prostu zostaje wyburzenie? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Ania

Kornelia
Kornelia
8 lat temu

Witam serdecznie,

Czy jeżeli odbudowaliśmy dom po porzaże ale nie wystąpiliśmy o pozwolenie oraz poszerzyliśmy nasz dom to dopuściliśmy się samowoli budowlanej? Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Aniela
Aniela
8 lat temu

Dzień dobry

Mam działkę (trwaly współzarząd),na której postawiono bez mojej zdody postawiono altanę.Jest to samowola budowlana, gdyz jako mala architektura nie zostala zgloszona.Czy jako wspózarzadca ponioskę konsekwencje (oplata legislacyjna , postepowanie karne?). Dodam,że nie wyrażałam zgody na ten obiekt.

Karol
Karol
8 lat temu

Witam Panie Damianie. Proszę o radę w następującej kwestii. Mieszkam w domu wybudowanym przez moich rodziców. Pozwolenie na budowę wydano w 1992 roku. Możemy założyć zatem, że budynek został zamknięty tj. dach, okna drzwi w 1994 roku. Czyli według poprzedniej ustawy obowiązującej od 1974 roku. Z tym, że do tej pory nie został odebrany, ale samowolne użytkowanie nastąpiło od 2006 roku i trwa nadal. Zatem trzeba założyć, że budowa trwa nadal. Problem polega na tym, że rodzicie za namową kierownika budowy, nieco inaczej wybudowali przedmiotowy dom, tj. nadbudowa jednej kondygnacji, oraz przesunięcie w głąb działki względem linii zabudowy. Czyli niezgodność z projektem na podstawie, którego zostało wydane pozwolenie na budowę. Nie dość tego, odległość jednej przegrody od granicy z sąsiadem wynosi ok. 3,5m i w tej przegrodzie są okna. Czyli kolejna kolizja z aktualnie obowiązującym prawem – warunkom technicznym. Kierownik od 2002 roku nie żyje, a dziennik budowy jest pusty. Nie posiada żadnego wpisu. Spotkałem się z jednym kierownikiem, ale on zaproponował mi odbiór budynku w drodze pozwolenia na użytkowanie, doczytałem że wiąże się z tym opata legalizacyjna rzędu 50 tys. zł, której ja nie udzwignę. Co wobec tego powinienem zrobić. Na podstawie której ustawy odebrać ten budynek, ustawy z 1974 czy 1994 roku.Bardzo proszę o radę.

Karol
Karol
8 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Przerobiłem dwie z w/w ustaw. Faktycznie w pierwszej z nich nie ma mowy o opłacie legalizacyjnej. Więc do tej drogi bardziej bym się przychylał. Tym bardziej, że z tego co udało mi się ustalić, na terenach gdzie znajduje się owy obiekt budowlany – tereny wiejskie, wsie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został opublikowany w 2009 roku. Co było podstawą prawną wcześniej – nie wiem. W obecnym stanie wysokość budynku przekracza dopuszczalną wartość i tu jest poważny problem, jak również odległość od granicy sąsiada 3,6m z otworami okiennymi. I co mnie zastanawia, co wobec tego decyduje o tym jaka ustawa będzie tu miała zastosowanie? Jaki stan zaawansowania robót o tym może świadczyć, czy sama bryła budynku postawiona i zamknięta już wystarczy?

mario
mario
8 lat temu

Witam Pana Mecenasa,
mam pytanie czy może Pan Mecenas wie na jakiej podstawie starostwo powiatowe wpisuje do kartoteki budynków datę zakończenia budowy. W moim przypadku budynek, który powstał w latach 70 (samowola budowlana) wpisano rok zakończenia 2000. W starostwie odmówiono mi ustnie odpowiedzi na jakiej podstawie wpisano rok 2000. Czy można wystosować do starostwa pismo z wnioskiem o udzielenie podstaw wpisu do kartoteki budynków? Jest to istotne bo data z wypisu z kartoteki była podstawą decyzji rozbiórkowej gdzie zastosowano prawo budowlane z 94 zamiast z 74.
Pozdrawiam,

Paweł
Paweł
8 lat temu

Witam.
Mam pytanie. W 2014 roku Gmina przełożyła wodociąg, na który jak się niedawno okazało nie miała pozwolenia na budowę. Wodociąg leży w moim gruncie. Co mogę w tej sytuacji zrobić. Czy mam zgłosić sprawę do Nadzoru Budowlanego?
Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

witam serdecznie
Mam do omówienia myślę że ciekawy przypadek. Otóż burmistrz w styczniu 2015 wydał decyzję na przebudowę istniejącego zjazdu publicznego. W marciu inwestor uzyskał w Starostwie pozwolenie na budowę celem min przebudowy tego zjazdu. We wrześniu okazało się iż zjazd został wybudowany przez gminę lokalnemu inwestorowi bez pozwolenia na budowę. Wydane zostało postanowienie stwierdzające samowolę, zakaz wykonywania robót i obowiązek przedłożenie oceny technicznej. Zjazd jest centralnie na skrzyżowaniu czyli sprzeczny ze 113 ust 7 pkt 1 rozp. MTiGM. Aby go zalegalizować UM oświadczył iż jest to zjazd indywidualny. Dokumentacja dostarczona przez burmistrza została najprawdopodobniej sfałszowana – jest pisemne oświadczenie projektanta lat 88 w tej sprawie, iż jej nie wykonywał i nie podpisywał. Starostwa odmówił wstrzymania pozwolenia na budowę, a burmistrz mimo zakazu PINB wydał decyzję na zajęcie pasa celem przebudowy zjazdu. PINB mimo sprzeczności ze stanem faktycznym legalizuje zjazd jako indywidualny. W dokumentacji jest także opracowanie projektantów z uprawieniami iż jest to zjazd publiczny oraz że jest sprzeczny z przepisami rozporządzenia. Pytanie czy PINB nie ma obowiązku zweryfikować oświadczenia za stanem faktycznym? Zjazd jest objęty decyzją pozwolenia budowę do obiektu produkcyjnego i ma wymiary 8m i ok 17 m przy ulicy przy szerokości drogi 6m. PINB nie zgłosił także faktu samowoli do organów ścigania mimo iż był do tego zobowiązany prowadzonym postępowaniem w prokuraturze.

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

Witam
Jako stowarzyszenie jesteśmy stroną w postępowaniu które trwa już od maja 2015 . Złożyliśmy zażalenie na PINB na przewlekłość i nierzetelność postępowania. WINB postanowieniem ze stycznia 2016 przychylił się do naszego wniosku.

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

Dzień dobry,
1 pytanie
Czy stwierdzenie przez PINB, iż obiekt budowlany do którego wydano wcześniej Starostwo wydało decyzję pozwolenia na budowę celem jego przebudowy jest samowolą budowlaną jest wystarczającą i istotną okolicznością mogących mieć wpływ na odmienne rozstrzygnięcie sprawy (art. 145 par. 1 pkt. 5 Kpa) celem wzruszenia decyzji Starosty?
2 pytanie
Od kiedy powinno się liczyć termin przedawnienia samowoli budowlanej? Czy powinien być to termin zakończenia robót podczas których samowola została wykona czy też ewentualny wpis w dzienniku budowy?

piotr
piotr
8 lat temu

witam,mam podobny problem musze opłacić opłatę legalizacyjnom projekt ipt.czy jak mam ganek dobudowany i ducarny na dachu to każą zburzyć ganek czy mogą kazać zburzyć dom?? dodam że sprawa jest za ganek i ducarny pozdrawiam

Agata
Agata
8 lat temu

Panie Mecenasie,
chciałabym się dowiedzieć czym według Pana w świetle Art. 103. Prawa Budowlanego z 1994 r. („1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.”) są owe „sprawy” oraz czy „decyzja ostateczna” = ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę?
Pozdrawiam, Agata.

Agata
Agata
8 lat temu

Witam,
Mam problem w związku z przebudową sypialni na dwa pomieszczenia: sypialnie i łazienkę. Wszystkie formalności załatwiał właściciel mieszkania, miał zgodę z urzędu, jednakże zapomniał zgłosić sprawę do nadzoru budowlanego. Teraz jako nowy właściciel dostałam pismo, wzywające do uzupełnienia dokumentów w nadzorze budowlanym. Czy coś mi grozi?