22 stycznia 2014

Data samowoli budowlanej jest ważna

409 komentarzy

SAMOWOLA BUDOWLANA – DATA JEJ WYKONANIA JEST WAŻNA 

Wiele osób wykonuje roboty budowlane bez podjęcia odpowiednich formalności, co skutkuje powstaniem samowoli budowlanej.

Jednak prawo nie daje nam całkowitej wolności w podejmowaniu decyzji, co do sposobu wykorzystania naszej nieruchomości.

Często zapominamy, że co do zasady podjęcie robót budowlanych wymaga odpowiedniej zgody wydawanej najczęściej w formie decyzji administracyjnej (pozwolenia na budowę) przez odpowiedni organ administracji publicznej.

W przypadku niedopełnienia formalności związanych z prowadzonymi robotami dochodzi najczęściej do samowoli budowlanej, którą należy usunąć lub zalegalizować.

NAKAZ ROZBIÓRKI

 

SAMOWOLA BUDOWLANA – JAKIE PRAWO STOSOWAĆ

Jednak często jest tak, że samowola powstaje na przestrzeni lat lub powstała bardzo dawno temu. Wówczas w praktyce napotykamy problemy z tym, jakie przepisy stosować do rozbiórki (legalizacji) nielegalnie wzniesionego obiektu budowlanego.

Czy przepisy z daty rozpoczęcia budowy, czy jej zakończenia, czy może rozpoczęcia postępowania legalizacyjnego w nadzorze budowlanym.

Ma to duże znaczenie z uwagi na to, że przepisy związane z samowolą budowlaną* zmieniały się często, a co za tym idzie i konsekwencje nielegalnie podjętych robót.

Na przestrzeni lat były one bardziej lub mniej restrykcyjne.

W ubiegłym wieku obowiązywało kilka aktów prawnych, pod rządami których każdy, kto się decydował na wzniesienie obiektu budowlanego musiał uzyskać stosowne zezwolenie:

  • rozporządzenie Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym,
  • Prawo budowlane z 1961 roku,
  • Prawo budowlane z 1974 roku,
  • i obecnie obowiązujące Prawo budowlane z 1994 roku.
LEGALIZACJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ – ZNACZENIE MA KIEDY OBIEKT MÓGŁ BYĆ UŻYTKOWANY

Dla określenia, którą ustawę stosować do legalizacji konkretnego obiektu istotnym będzie ustalenie, kiedy obiekt budowlany został  zakończony w taki sposób, który pozwalał na jego korzystanie.

Jeżeli budowę zakończono przed 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę z 1974 roku (nawet jeżeli obiekt budowlany wzniesiono w latach 60 – tych).

Jeżeli natomiast zakończono budowę po 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę aktualnie obowiązującą.

Jaka ustawa ma zastosowanie do wzniesionego bez zezwolenia obiektu budowlanego ma o tyle duże znaczenie, że na przestrzeni lat inaczej zostały uregulowane kwestie związane z legalizacją samowoli budowlanej, a w szczególności konsekwencje finansowe wykonania robót budowlanych w warunkach samowoli  budowlanej.

………………………………………….

Od 19 września 2020 roku obowiązywać będzie nowa procedura związana z likwidacją samowoli budowlanej.

Subscribe
Powiadom o
guest

409 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzych
Krzych
7 lat temu

Witam.
Proszę o poradę.
Na działce moich rodziców stoi budynek gospodarczy od 21 lat. Dokładnie przed rozpoczęciem budowy zrobili projekt, wszystkie pozwolenia itd. Pozwolenia nie wydano, gdyż dwa dni za wcześnie zaczęto budowę i sąsiadka zgłosiła fakt do nadzoru budowlanego. Nadzór budowlany wydał nakaz rozbiórki. Do dnia dzisiejszego nic się nie działo budynek stał i nikomu to nie przeszkadzało. Teraz zlozylem dokumenty o pozwolenie na budowę garażu na tej samej działce, sąsiadka napisała pismo ze nie wyraża zgody , gdyż na tej samej działce stoi budynek do rozbiórki.
Co w takim przypadku robić ? Czy jeśli przez 21 lat nikomu to nie przeszkadzało to teraz muszę rozbierać budynek w którym trzymane są zwierzęta?

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam dostałem od rodziców darowiznę w postaci domu jedno rodzinnego.W 1994r został do niego dobudowany wiatrołap o pow.15m2,bez jakichkolwiek planów i pozwoleń.Mam teraz problem ponieważ ta dobudówka zaczyna pękać i chciełbym ją rozebrać i w to miejsce postawić drógi wiatrołap tylko z drewna.Co w tej sytacji musze zrobić czy zalegalizować starą budowę i dopiero ją w tedy zburzyć?Bardzo proszę o jakąś porade.Dziękuje i pozdrawiam.

Ewelina
Ewelina
7 lat temu

Witam,rodzice przepisali nam dom jednorodzinny w stanie surowym zamkniętym .Pozwolenie na budowę jest z 1989 roku czy w tym czasie obowiązywał dziennik budowy. Czy mogę sprzedać dom w stanie surowym zamkniętym. Dom był budowany około 4 lata później nastąpiła przerwa pomiędzy kolejnymi wykończeniami około 3-4 lat i były wstawione okna.

Paweł
Paweł
7 lat temu

Panie Damianie, proszę o pomoc w następującej sprawie.
Budynek gospodarczy powstał w ok. 1980 roku (wybudowali dziadkowie). Mam archiwalny projekt oraz pozwolenie na budowę wydane w 1977 r. Brak decyzji dopuszczającej do użytkowania. Jedyny problem to odległość od granicy działki – w projekcie było planowane 3.0m, a w rzeczywistości jest ok. 1.90m. Wiem, że wówczas nie obowiązywały przepisy nakazujące zachowywanie określonych odległości od granic, tylko od budynków. Z tym nie ma problemu, bo budynek mieszkalny na działce jest w odległości 14m, a sąsiednia działka, do której jest te zbliżenie, jest działka leśną (LsV). Innych budynków w pobliżu nie ma.
Teraz planuję małą rozbudowę tego budynku, ale w Wydziale Architektury dowiedziałem się, że trzeba będzie im przedstawić projekt archiwalny (mam), pozwolenie na budowę (mam) i pozwolenie na użytkowanie (nie mam, w archiwum UM też nie mieli). Czy w tej sytuacji nie będzie problemu z legalizacją tego budynku ze względu na niezachowanie odległości od granicy lasu (12m)? Uzyskałem od Ministerstwa odstępstwo od warunków technicznych, ale dla tej planowanej rozbudowy (przylega do tego bud. gospodarczego po przeciwnej stronie niż las, tj. zaczyna się od granicy lasu ok. 6.5m).
Pozdrawiam!

wladzia
wladzia
6 lat temu

Witam
sprawa wygląda następująco ,cytuję zatwierdza się projekt budowlany oraz udziela się pozwolenia na nadbudowę piętra nad istniejącym budynkiem mieszlalnym prolonguje się pozwolenie z dniem 1997.05.30
problem w tym iż w trakcie nadbudowy piętra dostawiono balkon stojący na dwóch filarach .Po 20 latach użytkowania ktoś anonimowo zgłośił to w Nadzorze Budowlanym mam wyznaczony termin kontroli Jakie konsekwencje poniosę ? czy to jest istotne odstąpienie od projektu budowlanego ? czy nieistotne? czy mogą zlecić plan naprawy ?czy są to duże koszty

serdecznie dziękuję

Jolanta
Jolanta
6 lat temu

Witam.
Odziedziczyłam budowę, dużego domu (pensjonat) Budowa nigdy nie została ukończona – (zaczęta w około 1980 r. ) Zamieszkana jest tylko 1 z 5 kondygnacji. Z dokumentacji posiadam jedynie projekt i pozwolenie na budowę, ale dom jest wykonany zupełnie niezgodnie z nim. Nie ma żadnego dziennika. Chcę wznowić budowę, ale czy w ogóle jest to możliwe i urząd nie nakaże mi go od razu wyburzyć, pomimo, że był zamieszkały od 30 lat i czy w ogóle byłby sens zlecania nowego projektu.

Ewa
Ewa
6 lat temu

Dzień dobry.
Mój problem dotyczy garażu. Budynek o wymiarach 3,8mx5,4m posadowiony został na granicy działki na podstawie zgłoszenia do starostwa i zgody milczącej. Następnie sąsiad obok dostał moją zgodę na dobudowanie się do istniejącej ściany w naszej granicy murem o długości 5,4m. Również złożył zgłoszenie budowy garażu do starostwa o takich samych wymiarach i informacji że garaż będzie przylegał jedną ze ścian do wybudowanego mojego garażu. Po zakończonej budowie inny sąsiad za garażami stwierdził, że on nie chce mieć takiej dużej ściany na swojej granicy (2×3,8m) i złożył doniesienie do PINB. Po kontroli dostaliśmy pisma iż w ich ocenie nie są to dwa garaże wolnostojące tylko jeden duży budynek posadowiony na dwóch działkach o wymiarach 7,8 x 5,4. Plan zagospodarowania pozwala na posadowienie garaży na granicy działki więc podjęli kroki w kierunku legalizacji samowoli budowlanej z nałożeniem na mnie i na sąsiada opłaty legalizacyjnej po 25 000 od każdego. Czuję się pokrzywdzona w tej sytuacji bo mój garaż przed dobudowaniem się sąsiada był budynkiem wolnostojącym wybudowanym zgodnie ze zgłoszeniem ale dla PINB to nie ma znaczenia bo sąsiad powinien ich zdaniem postawić budynek obok (2cm) i zrobić dylatacje a nie tak jak miał w zgłoszeniu pobudować ścianę PRZYLEGAJĄCĄ do mojej ściany garażowej bez dylatacji. Proszę mi powiedzieć jak mam się bronić i co mogę zrobić?

Przemek
Przemek
6 lat temu

Witam serdecznie!
Jakies 20 lat temu moja babcia podwyzszyla poddasze uzytkowe o 1 pustak i zaadoptowala cale poddasze na pokoje mieszkalne.Teraz po latach pewna „zyczliwa” osoba sobie o tym przypomniala i czeka mnie wizyta inspekcji budowlanej…Pytanie co robic?

gosia
gosia
6 lat temu

witam,

mam następujący problem. W latach 70 moi dziadkowie zbudowali dom, na budowę którego plany były ale robotnicy się ich nie trzymali. Budynek nigdy nie był odebrany. Ja całość przejęłam przez zasiedzenie, ponieważ akta własności też zaginęły. Jak urząd podchodzi do takich budynków? Czy mogą kazać mi je rozebrać?

Agnieszka
Agnieszka
6 lat temu

Witam.6 lat temu zaczeliśmy budowę bliźniaka. Nie mamy jeszcze odbioru. Chcemy w tym roku sprzedać. Czy 5 lat mija od momentu rozpoczecia czy zakonczenia budowy. Dziękuję

anna
anna
6 lat temu

Proszę o poradę. Mieszkam w bloku 8 rodzinnym, chciałam postawić garaż blaszany. Mamy wspólnotę mieszkaniową, w ystapilam z prośbą o pozwolenie na budowę, jeden sąsiad nie podpisał zgody. Czy potrzebuje zgody wszystkich czy wystarczy większość? Dodam że sąsiad który nie wyraził zgody postawił garaż nigdy nie pytając mnie o zgodę. Sądzę że zrobił samowole budowlana gdzie mogę to sprawdzić i czy mógł wybudować garaż bez mojej zgody na części wspólnej? Dzuekuje

Janka
Janka
6 lat temu

Dzień dobry. Zwracam się z pytaniem odnośnie samowoli poprzedniego właściciela mieszkania w budynku wielorodzinnym, polegającym na zmianie układu ścianek. Z jakimi opłatami mogłaby się wiązać legalizacja obecnego stanu? Czy poprzedni właściciel podlega jakimś sankcjom w tym przypadku czy wyłącznie ja?

Sebastian
Sebastian
6 lat temu

Dzien dobry
Moje pytanie brzmi nastepujaco co z budynkami z poczatkow lat 1890-1920 bo wtedy powstal ten budynek nigdzie nie ma dokumentacji i nawet w urzedzie powiedziano ze nigdzie nie bedzi. W akcie notarialnym jest wpisane ze jest to dzialka z domem jednorodzinnym i od tego jest odprowadzany podatek. Tez wiem ze byly w jakis okresach robione remonty oraz cos dobudowane jakie jest podejscie prawa do takiego budynku?

Sebastian
Sebastian
6 lat temu
Reply to  Damian Buniak

A jesli nikt nie zna daty ich powstania to w jaki sposob ustalic jakie przepisy beda zastosowane?

Magda
6 lat temu

Dzień dobry
Czy jeżeli nie mam zrobionego odbioru mieszkania i na dzień dzisiejszy nie mieszkam tam to powinnam dokonywać podstawowych opłat ( składkę remontową, opłatę stałą za CO, opłata za użytkowanie windy ) ?

Grzegorz
Grzegorz
6 lat temu

Dzień dobry,
Mój ociec w latach 80-tych a dokładnie 82-83 rozbudował część poddasza nieużytkowego od strony ogrodu (tył domu przedwojennego-bliźniaka) lukarną,po upływie wielu lat dowiedziałem się że no ową rozbudowę nie posiada stosownych dokumentów twierdząc że,w tamtych latach na taką przebudowę nie była wymagana zgoda-pozwolenie.Sąsiad wykonujący taką rozbudowę poddasza nieużytkowego w latach 90-tych zgodę musiał już mieć.Czy to prawda że,w tamtych latach na tak drobną przebudowę nie była wymagana zgoda ??? a jeśli tak to czy istnieje możliwość zalegalizowania ewentualnej przebudowy bez lub małymi kosztami ??? nie chciał bym rozbierać lukarny (ok.9m 2) bo stoi już prawie 35 lat a w związku z sędziwym wiekiem taty chciałbym wszystkie formalności z domem załatwić jak trzeba.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualną odpowiedź.

Izabela
Izabela
6 lat temu

Dzień dobry, pięć lat temu kupiłam mieszkanie (rok budowy 1998). W 2013 roku zrobiłam remont mieszkania i przesunęłam ściankę dzielącą pokój z kuchnią o 36 cm oraz skróciłam rurki gazowe aby przenieść płytę gazową w inne miejsce . Oczywiście modernizacji instalacji gazowej wykonała osoba mająca uprawnienia, który stwierdził na piśmie że instalacja jest szczelna i sprawna technicznie. Czy muszę mieć pozwolenie z PINB na tzw. przebudowę?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Michał
Michał
6 lat temu

Witam.
Mam taki problem.
Mieszkam w domu po dziadku gdzie sa wybudowane schody do wejscia na posesje poza granica mojej dzialki, na dzialce gminnej. Schody zostaly wybudowane z 40-50 lat temu podejrzewam ze bez żadnych papierow i zezwolen. Teraz przy moim plocie jest budowana sciezka rowerowa ktora wchodzi na te schody. Czy jestem w stanie cos zrobic aby te schody zostaly jako wejscie na posesje czy zostana one bezpowrotnoe rozebrane?

Michał
Michał
6 lat temu

A gdzie moge znalezc taki zapis? Tak mi sie wydaje ze nie bylo zgody, jak to na wsiach 50 lat temu chlop bral i robil a nie myslal o jakichs zgodach. A jak wyglada sytuacja z inwentaryzacja obiektow, gdzie musze szukac czy schody zostaly zinwentaryzowane i wciagniete na mape?

Darek
Darek
6 lat temu

Jestem właścicielem budynku mieszkalnego 160 m2, dwie kondygnacje, z lat 70’tych, położonego w większym mieście (50.000 mieszkańców)
Budynek posiada dwa wejścia osobne. Na dole są 3 pokoje kuchnia i łazienka, na górze 4 pokoje kuchnia i łazienka.
Na działce jest 10 miejsc parkingowych. Zagospodarowanie przestrzenne teren dopuszcza prowadzenie działalności nie uciążliwej.
Pytanie moje dotyczy najmu pokoi. Chciałbym wynająć budynek, oferując pokoje pracownicze.
Wstępnie w budynku zmieści się około 20 łóżek.
Czy aby wynajmować pokoje muszę spełnić jakieś warunki ?
Czy muszę prowadzić działalność ?
Czy muszę złościć chęć najmu do burmistrza miasta ?
Czy budynek muszę przekwalifikować z mieszkalnego na usługowy, lub inny ?
Dziękuje za odpowiedz.

Ula
Ula
6 lat temu

W 2001 roku ukończyłam budowę domu jednorodzinnego ( budował developer, ja byłam inwestorem). Budowa w stanie zamkniętym ( tynki zewnętrzne, wewnętrzne, okna, drzwi, schody, ogrodzenie) został ukończona w grudniu 2001 r. Ostatni wpis w dzienniku budowy o zakończeniu i uporządkowaniu terenu jest z 17.12.2001. Do dnia dzisiejszego nie zgłosiłam zakończenia budowy z różnych powodów mimo, że mieszkałam w tym domu. Teraz chcę dopełnić formalności w Nadzorze Budowlanym. Jak to mam to zrobić teraz , żeby nie narazić się na karę. Jak mam wytłumaczyć taki długi okres niezgłoszenia budynku? Czy muszą być w dzienniku budowy przez te 16 lat jakieś wpisy ( to by mógł uzupełnić inny kierownik budowy) aby urząd uznał, że budowa była tak długo prowadzona. Ula

Rafał
Rafał
6 lat temu

Witam
Mam taki problem.
W 2009 nabyłem mieszkanie na parterze. Mieszkanie ma pionowe kraty na loggi. Kraty zostały zainstalowane na początku lat 90 – tych, nie wiem kiedy bo poprzednia właścicielka nie żyje. Wiem że były do niej włamania i zainstalowała kraty. W tym roku sąsiad mieszkający na 1 piętrze stwierdził, że stwarzają jemu zagrożenie wejścia po nich – chociaż są tylko pionowe bez poziomych elementów. Napisał pismo do spółdzielni że nie było zgody na ich montaż chociaż w bloku są takie trzy mieszkania z kratami. W spółdzielni nie ma żadnych papierów dotyczących zgody na montaż i spółdzielnia wystosowała pismo o ich demontażu co prawda bez daty do kiedy. Jakie mam możliwości w tej sytuacji ?
Dziękuję za odpowiedz.

Karol
Karol
6 lat temu

Witam !!!
Mam pytanie w sprawie samowoli, rodzice w latach 80- tych kupili dom piętrowy który był usytuowany 3 m od sąsiedniej granicy ( zaznaczam, że w granicy był już wcześniej pobudowany dom, który był pierwszy niż nasz ) jest plan zagospodarowania przestrzennego z tamtych lat tj 80-tych , pokazujący, że nasz budynek tzn -piętrówka jest pobudowana zgodnie z przepisami tj 3m
Jednak mój ojciec wpadł na pomysł i w latach 88-tych dobudował przybudówkę od strony sąsiada i ta odległość z 3 m została zmniejszona do 1m.
Nowy nabywca nieruchomości zaczyna gadać o samowoli tej przybudówki, mówi ze ma wilgoć, że ściana mokra i mu przemarza ( ściana północna ) i w związku z tym mam pytanie czy sąsiad może doprowadzić do rozebrania naszej przybudówki która jak mówi jest uciążliwa dla niego, że stan wilgoci działa szkodliwie na jego ścianę i obecna wilgoć- grzyb działa destrukcyjnie na jego zdrowie.

Karol
Karol
6 lat temu

Właśnie tego nie chcę boję się, że właściciel sąsiedniej nieruchomości może to spowodować i będe musiał ją rozebrać, Jak temu się przeciwstawić i jakie kroki zastosować

Karolina
Karolina
6 lat temu

Witam, w zeszłym roku (nieświadomie, bo byliśmy przekonani, że w decyzji o warunkach zabudowy jest mowa o pomieszczeniu gospodarczym) postawiliśmy takie pomieszczenie. Okazało się, że niestety nie ma wzmianki w decyzji o warunkach zabudowy o takiej budowli na terenie naszej działki. Co mamy teraz zrobić, żeby „obejść” kary i kosztowne opłaty ????

Karolina
Karolina
6 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam ponownie. A gdybym z tego pomieszczenia gospodarczego zrobiła wiatę, tzn. wycięła jedną ścianę (jest to konstrukcja drewniana, obita płytami), to wówczas nie muszę mieć ani pozwolenia, ani zgłoszenia. I wówczas, mogę poczynić kroki, żeby wszystko było legalne, tzn. decyzja o warunkach zabudowy i zgłoszenie na budowę. Czy takie wyjście mnie ratuje. Pozdrawiam…

Ola
Ola
6 lat temu

Dzień dobry!
Chciałabym aby Pan mi poradził otóż jestem rolnikiem, mam działkę na której stoją budynki gospodarcze. Działkę otrzymałam w darowiźnie od ojca. W latach 70-95 właścicielem działki była Spółdzielnia Rolnicza, która zrobiła wjazd na działkę. nie wiem czy była to samowolka, nie mam żadnych dokumentów na to. Chciałam by Powiat odwodnił mi wjazd bo ciągle zalewa go woda tam gdzie zbiera się woda to pas drogowy, a oni domagają się ode mnie decyzji o zezwoleniu na usytuowanie wjazdu przy drodze powiatowej. Nie wiem co teraz mam zrobić. Jak to uregulować prawnie.

Ola
Ola
6 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Ale napisał Pan „…odpowiedzialność ponosi również inwestor.” Nie wiem czy dobrze zrozumiałam tym inwestorem jestem ja?

Karolina
Karolina
6 lat temu

Mam jeszcze jeden ogromny problem, a mianowicie. W 2015 r. Gmina wydała mi decyzję o warunkach zabudowy, gdzie widnieje zapis, że mam dostęp do drogi gminnej. Następnie wydali mi decyzję na wykonanie indywidualnego zjazdu w tej drogi na moją działkę. Obecnie zostałam pozbawiona tej drogi, bo na droga okazała się terenem pod budowę ścieżki rowerowej i po zakończeniu inwestycji nie będę miała prawa wjazdu. Jak mam walczyć o swój dojazd do domu. Proszę o pomoc….

mateusz
mateusz
6 lat temu

witam. chciałbym zapytac Pana o jedna rzecz. mamy z sąsiadami waskie dzialki, takie po ok 15 metrów szerokosci. kiedys dawno temu nasi dziadkowie dogadali sie ze z jednej strony ulicy my wezmiemy szerokosc dwóch działek a oni wezma taka sama szerokosc na przeciwko. jednak ze to była tylko umowa ustna bez poparcia na piśmie. Na mapach terenu widnieje mój dom, który w 1993 bodajrze był rozbudowany przez mojego ojca, i jakby stał na 2 działkach( mojej i tej sasiada która odstapił w przeszłosci, gdyz tak jak napisałem powyzej umowa była tylko ustna i nigdzie nie było to zmieniane na mapach).
z tego co sie dowiedziałem od ojca, ta rozbudowa to była samowolka budowlana. i pytanie jest nastepujace: czy jesli sasiad zgłosi donos teraz na mnie ze mieszkam w samowolce budowlanej, to czy bede musiał rozbierac dom do stanu z przed rozbudowy??

Ewelina
Ewelina
6 lat temu

Witam,
Bardzo proszę o poradę. Otóż w 2008 roku dokonano zgłoszenia na budowę budynku gospodarczego. Nie było sprzeciwu, budynek postawiono. Jednak nie zgłoszono zakończenia robót. Mamy 2017 rok, co w takiej sytuacji? Budynku nie ma wprowadzonego na mapce. Jak to rozwiązać?

Sara
Sara
6 lat temu

Czy można zalegalizować samowolę budowlaną domu jednorodzinnego wzniesionego w stanie surowym wraz z dachem do 1995 r. bez opłaty legalizacyjnej?

Karol
Karol
6 lat temu

Witam,
temat przewodni wprawdzie nieco inny, ale pokrewny, dlatego chciałbym zapytać o moją sytuację. Stałem się właścicielem działki z domem drewnianym. Miało to miejsce kilka lat temu. Przepisali go na mnie babcia i dziadek. W tej chwili oboje już nie żyją. Dom jest bardzo stary (ponad 100 lat), postawiony z drewnianych bali. Z tego co się dowiedziałem to został on wybudowany bez żadnego tradycyjnego fundamentu. Ściany opierają się na kamieniach, żeby nie leżały bezpośrednio na ziemi i nie butwiały. Nie są wmurowane czy też zabetonowane. Podobnie sytuacja wygląda z oborą. Z tą różnicą, że powstała trochę później niż dom i jest zbudowana z kamienia, ale również bez fundamentu. Czy w związku z powyższym są to w ogóle budynki?
Pytam, bo z gminy dostałem pismo z prośba o aktualizację danych nieruchomości. W piśmie, na mapce, widnieją oba obiekty. Podatek od nieruchomości opłacałem do tej pory wyłącznie od domu. Czy jest to jednak właściwe? Czy powinienem wymierzyć oba obiekty i zgłosić ich powierzchnię użytkową i traktować jako budynki, czy też powinienem zgłosić, że skoro nie mają fundamentów i nie są trwale związane z gruntem, nie są budynkami i nie podlegają podatkowi?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Karol

Daniel
Daniel
6 lat temu

Dom wybudowany 7 lat temu.Od 5 lat nie ma pozwolenia na budowę,chcemy taki dom kupić co najlepiej teraz zrobić.

Tomek
Tomek
6 lat temu

Dom wybudowany w 1996 , inwentaryzacja powykonawcza 2003, zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Brak dziennika i pozwolenia na budowe , jak zalegalizować

Roman
Roman
6 lat temu

Dzień dobry dobudowałem bez złożenia wniosoku do starego domu pomieszczenie gospodarcze z kominem. Była partnerka złożyła donos do starostwa. Mam kontrole 28.02.2018r. co można zrobić aby zalegalizować pomieszczenie gospodarcze. Bardzo proszę o rade co zrobić.

Piotr
Piotr
6 lat temu

Witam. Posiadam budynek gospodarczy 25m2 postawiony 8 lat temu na zgłoszenie. Dziś chciałbym przedłużyć go z przodu o 1,60m tak aby miał 35m2 (tyle ile mozna dziś na zgłoszenie). Czy taka rozbudowa jest możliwa bez zezwolenia?

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam. Teść próbował zrobić zgłoszenie ale powiedzieli w urzędzie, że nie można dostawić tego kawałka budynku. Czy może chodzić o to, że w międzyczasie ustalono tam Teren Zieleni Urządzonej w planie miejscowym?

Emilia.
Emilia.
6 lat temu

Witam.
W 2014 kupiłam budynek gospodarczy w którym mieścił się sklep spożywczy. Wystąpiłam o zmianę własności użytkowania na lokal mieszkalny. Jednak przed uzyskaniem pozwolenia na przebudowę gdyż architekt tak sporządził projekt a miało być tylko samo zgłoszenie rozpoczęliśmy pracę w tym budynku. Na projekt czekałam pół roku po czym okazało się właśnie ze to nie będzie zwykle zgłoszenie tylko pozwolenie na budowę. Ze względu na brak środków finansowych dokonczylismy przebudowę i zamieszkalismy w tym budynku bez pozwolenia i zgłaszania tego gdziekolwiek. W związku z tym jak teraz zgłosić zmianę własności użytkowania z lokalu na dom ale bez pozwoleń na budowę i co mi za to grozi.

Piotrek
Piotrek
6 lat temu

Witam. Mam dostawiony ganek do domu na który nie mam pozwolenia. Ganek ma ok. 8m2. Nie jest zamknięty. Jakie kartki grożą. I jak go moge zalegalizować. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Magda
Magda
6 lat temu

Witam, w 2000 roku rodzice zrobili dobudówke do domu. Wczesniej w tym miejscu stała szopka wiec fundamenty były. Zrobili to jednak bez żadnego zgłoszenia czy pozwolenia. Chciałabym do tego dostawić piętro tylko teraz problem czy można to zalegalizować? Czekam na odpowiedz i pozdrawiam.

Morawska
Morawska
6 lat temu

Witam Panie Damianie.
Niedawno kupiłam dom jednorodzinny budowany w latach 70 tych. Dom posiadał dodatkowe dwa drewniane pokoje, które kilkanaście lat temu spłonęły. Pozostały fundamenty. Mam pytanie. Czy mogę odbudować pokój na tym fundamencie ? Muszę wystąpić o pozwolenie budowy ?
Pozdrawiam

Marzena
Marzena
6 lat temu

Witam. A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Kupiłam działkę i w tym roku będę stawiać tam dom. Niestety okazało się, ze dom oraz budynek gospodarczy sąsiadki stoi na mojej działce. I tu zaczął się problem. Nie chcę zaczynać od kłótni, więc zaproponowałam kilka rozwiązań, każde okazało się złe. Chciałabym ogrodzić działkę, ale oczywiście nie mogę, bo pło sąsiadki stoi na mojej posesji. Ponieważ żadne argumenty nie trafiają do tej kobiety czy mogę sprawdzić legalizację jej domu? Wiem, ze ten dom kupiła kilka lat temu i go remontowała, skoro nie sprawdziła nawet, ze budynek stoi na mojej działce to przypuszczam, ze nie ma żadnych stosownych pozwoleń. Może informacja o konsekwencjach nielegalnej budowy przywołałaby tą panią do rzeczywistości. Czy są jakieś przepisy mówiące, ze kiedyś dom mógł stać na granicy? Czy jeśli ten dom był postawiony np. 40 lat temu to obecne prawo budowlane w tej sytuacji nie działa? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo rozwiałoby to moje wątpliwości.

Zdzisław
Zdzisław
5 lat temu

Dzień dobry.
Jestem posiadaczem segmentu wybudowanego w ramach spółdzielni mieszkaniowej, która realizowała budowę kilkudziesięciu segmentów jednorodzinnych w latach 89-97.
Mój segment został zakończony w stanie nadającym isię do zamieszkania w 94 roku i w tym roku w nim zamieszkałem. W moim i wielu innych segmentach były wprowadzane zmiany za wiedzą Spółdzielni.
Spółdzielnia zgłosiła wniosek na użytkowanie wszystkich segmentów w roku 97 tj. po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia łącznie z infrastrukturą, bo takie były warunki pozwolenia na budowę. Organ administracyjny nie wniósł sprzeciwu. Teraz przy przygotowywaniu dokumentów do zbycia segmentu na rzecz córki stwierdziłem, że Spółdzielnia nie uwzględniła w dokumentacji przekazanej do gminy szeregu wprowadzonych zmian w tym tzw. istotnych..
Czy zgodnie z tym co Pan pisze na swoim blogu uzyskanie pozwolenia na użytkowanie,
zamyka sprawę i nie ma się do czynienia w tym przypadku z ew. samowolą.
Pozdrawiam.

MAX
MAX
5 lat temu

Panie Damianie,

chcę kupić dom dwurodzinny. Dom kiedyś był domem połączonym z jakąś produkcją, tam gdzie była produkcja jest bardzo nisko około 2.20. Firma upadła komornik zlicytował, nieruchomość kupiła firma budowlano/remontowa. przeprowadziłą remont adaptując firmę na drugie mieszkanie. Dom kupiła rodzina i teraz chcą mi go sprzedać, ale jak pytam o jakiekolwiek dokumenty, to mówią, że nie maja kompletnie nic. Jak bezpiecznie kupić ten dom( jest to gmina) Co muszę sprawdzić, gdzie mogę szukać projektu, dziennika budowy, czy dom został odebrany, a może kupno domu bez żadnego papierka to gra niewarta włożonej bieganiny, która pewnie przyniesie fiasko?

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Witam Panie Damianie,

Mam pytanie odnośnie laegalizacji budowy tarasu w domku jednorodzinnym.

Od jakiegoś czasu jestem właścicielm domku jednorodzinnego. Ściana boczna mojego budynku styka się ze ścianą innego budynku jedorodzinnego. Granica działek przebiega po granicy tych właśnie budynków. Szerokość działki, na której stoi mój budynek wynosi około 7m a sam budynek ma 6 m szerokości. Przy granicy z działką został wybudowany taras (taras ma szerokość domu). Nie wiem czy były jakieś projekty na budowę tego tarasu i czy było to zgłaszane do urzędu.
Sprawa pewnie nie miałaby nawet początku gdyby nie mój nowy sąsiad, który nagle zaczął twierdzić, że taras mu przeszkadza. Sprawa nabrała takiego rozpędu, że żadne próby polubownego rozwiązania tego problemu nie przynoszą skutku. Doszło nawet do takiej sytuacji, że sąsiad grozi mi rozbiórką tarasu. Mimo, że sam przebudowywał różne części swojego domu bez stosownych pozwoleń.
Ja osobiście nie zamierzam z tym Panem prowadzić, żadnych wojen i kłótni. Nie chodzi również o to, żeby go straszyć i postępować w myśl zasady „oko za oko, ząb za ząb”. Dlatego moje pytanie brzmi:
W jaki sposób mogę zalegalizować istniejący taras? Niechciałbym go rozbierać, ponieważ był on jednym z powodów dla którego zamieszkaliśmy akurta w tym a nie innym domu. Jakie mam możliwości i co musiałbym zrobić, żeby jaknajszybciej zalegalizować istniejący już taras? Jak wygląda procedura aby finalnie taras stał sie legalną cześcią budynku?

Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej

Joanna
Joanna
5 lat temu

Dzień dobry,
Bardzo proszę o poradę. Kupiliśmy z mężem bliźniak z lat 60tych z myślą o rozbudowie i faktycznie rozbudowa sie rozpoczęła. Wszystko robimy zgodnie z prawem itp.
Wiadomo, ze zanim zlozylismy projekt to byl u nas geodeta, ktory wykonal stosowne pomiary do mapki zasadniczej. Okazalo sie, ze czesc domu sasiada i co za tym idzie caly pas ziemi stoi na naszej dzialce (około 45-50cm to zalezy w jakim miejscu).
Moje pytanie brzmi co moge z tym fantem zrobić?
Nie chce tego tak zostawiać. Jasna sprawa ,ze sąsiad domu nie rozbierze.
Niestety ten Pan uprzykrza nam życie, a ja chcę mieć jakiegoś asa w rękawie.
Wpisanie do KW ? Opłata za dzierżawę?
Proszę o poradę.
Pozdrawiam

Mdl
Mdl
5 lat temu

Witam mam pytanie rodzice mojej żony odziedziczyli dom po swoich rodzicach dom budowany zapewni był w latach 50 lub 60 bez żadnych pozwolen typowa samowola budowlana ojciec mojej żony odziedziczył ten dom wraz z działka i tak samo nie miał żadnych planów ani pozwolen dokonał tylko delikatnej przebudowy ale oczywiście nie zgłaszał tego nigdzie I teraz minęło ze 30 lat i chce dać oddać pierwsze piętro domu jako darowiznę dla mojej żony wiec nasuwa się pytanie czy będą problemy przy darowiznie? Bo dom stoi a żadnych dokumentów nie ma ?i czy warto zachodzić w głowę o takie piętro bo koszty mogą być ogromne i moje ostatnie pytanie czy da sie coś wgl zrobić z takim domem chodzi mi o kwestie legalizacji takiego domu?

Janusz
Janusz
5 lat temu

Witam
Mam pytanie :
W wydawanych przez Urzędy Rejonowe decyzjach w 1998 r. o pozwoleniu na budowę oczka wodne kategoryzowano jako obiekty – na zgłoszenie. Jak liczne wyroki SA, że do budowy oczka wodnego wymagano tylko zgłoszenia.
Nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie.
Przykładem są liczne oczka wodne, wybudowane na zgłoszenia o wiele większe jak moje w dacie budowy 1998 r. pod rządami przepisów PB obowiązujących do 2003 r.
Czy moja samowola jest przedawniona gdy po wybudowaniu oczka wodnego w lipcu 1998 roku bez zgłoszenia do wejścia w życie niżej wymienionej ustawy minęło ponad 5 lat, a do wyroku TK minęło ponad 8 lat.
Czy to tylko Ja dałem się oszukać prawu działającym wstecz i teraz po 20-tu latach będąc pewny swego muszę rozebrać oczko wodne 56 m kwadratowych lustra wody gdy mogę budować na działce rekreacyjnej przydomowy basen do 50 m kwadratowych bez zgłaszania do organów Administracji.
W 1998 r nie było konkretnego parametru lustra wody – bo widocznie nie był ważny.
Czy TK stwierdził nieważność Art.7 do spraw na pozwolenie i na zgłoszenie i od kiedy jest respektowany do pozwoleń i do zgłoszeń ?
Czy mam szansę na legalizację i naprawę (nadmierne teraz 6m ) jak w dacie budowy – wymagane było tylko zgłoszenie ?
Czy Właściwy Organ miał prawo wszcząć postępowanie administracyjne i wydać nakaz rozbiórki?

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy — Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw
Art. 7.
1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia
w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną,stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.

Pozdrawiam Janusz

Lusia
Lusia
5 lat temu

Witam Pana,

Kilka lat temu kupiłam domek wybudowany w 1985 roku na działce ROD. W zeszłym roku otrzymałam list od prezesa ogrodu powiadamiający mnie że muszę go skrócić gdyż jest o 50 centymetrów za wysoki. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem bowiem ani poprzedni właściciele ani ówczesny zarząd ROD nie poinformowali mnie o ponadwymiarowej wysokości dachu. Domek stał na działce przez 33 lata i nikt nigdy nie zauważył że jest za wysoki.

Szukając porady w internecie znalazłam informacje że „zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, normy dotyczące wielkości budynków działkowych nie dotyczą tych wybudowanych przed 1 stycznia 1995 roku. Do tego czasu nie istniało w Polsce prawo regulujące rozmiary inwestycji budowlanych na terenie ogrodów. W takich przypadkach mają zastosowanie przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według których właściciele takiej nieruchomości są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości za każdy przekraczający wartość dopuszczalną 1 mkw. ”

Bardzo byłbym Panu wdzięczna za radę co powinnam zrobić w tej sytuacji, w jaki sposób mogę zalegalizować tę altanę i czy można te 50 cm potraktować jako dopuszczalny błąd budowlany? Czy orientuje sie Pan gdzie mogę znaleźć konkretne przepisy które pomogą mi w rozwiązaniu mojego problemu.

Serdecznie Pana Pozdrawiam

Izabella
Izabella
5 lat temu

Witam Panie Damianie
Proszę o pomoc. W 2013 został wybudowany garaż o dużej pow. Posiadam caly projekt oprócz dziennika budowy zakończenia i rozpoczęcia(pozwolenie na budowę mam). Garaż nie jest naniesiony na mapach.
Kierownik budowy który był odpowiedzialny za projekt powiedział że musimy od nowa wytyczyć działkę by mógł prowadzić nowy dziennik co wiąże się z dużymi wydatkami.
Garaż odziedziczyłam po zmarłym ojcu w zeszłym roku i dopiero teraz widzę że nie zostały dopełnione te formalnosci.
Proszę o pomoc czy jest inna możliwość obejścia tego by to wszystko zakończyć

Marta
Marta
5 lat temu

Witam serdecznie!
2 lata temu została dobudowana przybudówka do domu jednorodzinnego (około 15m 2), przy czym fundament już był.
Po ostatniej wizycie w dziale architektury, w zupełnie innej sprawie, dowiedzieliśmy się, przez przypadek, że była to samowola budowlana. Poprzedni inwestor dostał pismo z Urzędu Miasta, ale okazało się że to nie była zgoda na budowę (w Urzędzie Miasta ktoś niekompetentny powiedział, że żadne zgody nie są więcej potrzebne). Taką zgodę może wydać tylko Wydział Architektury no i dobudówka stoi. Dodam, że mój partner jest właścicielem domu od końca zeszłego roku.
Pytanie co teraz można z tym zrobić i jakie będą tego koszty?
Za odpowiedź dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Arkadiusz
Arkadiusz
5 lat temu

Witam. Zakupiłem nie dawno część domu do którego w latach 92/93 została dobudowana dobudowka stojąca na 3 fundamentach. Okazało się że jest to samowola budowlana na którą nie ma żadnych pozwoleń czy innych dokumentów. Jakie kroki podjąć aby ową przybudówke zalegalizować? Jakie dokumenty skompletować? I jakie są tego koszty. Pozdrawiam

Marek
Marek
5 lat temu

Dzień dobry,
Mam dosyć skomplikowaną sytuację związaną z wiekowym budynkiem na działce, mianowicie: nabyłem działkę z niewielkim garażem stojącym w rogu działki. Ubiegając się o pozwolenie na budowę, urząd domaga się legalizacji budynku. Budynek widnieje w kartotece budynków z informacją o ukończeniu budowy w 1970 roku. Czy do wydania pozwolenia wymagana jest legalizacja ww. budynku? Jestem trochę zdezorientowany, ponieważ jedna z urzędniczek powiedziała że nie, jeśli budynek wybudowany został przed 1974 rokiem, natomiast druga wspomniała o roku 1954. Czy spotkał się Pan z taką sytuacją?
pozdrawiam!
Marek